Pipe pro přenosy dat používá WebRTC, na Adobe Flash zanevřelo

0

Technologie WebRTC je stále v plenkách, ale do budoucna díky ní budeme moct na webu mj. telefonovat, aniž bychom museli používat zásuvné moduly typu Flash Player. Přenos hlasu a obrazu ale není jedinou věcí. WebRTC lze využít k jiným účelům, včetně sdílení libovolných souborů. Toho ostatně také využívá služba pro sdílení dat, která funguje na Facebooku. Aplikace s názvem Pipe slibuje přenosy až 1GB souborů.

Protože přenosy dat pomocí Pipe probíhají přímo, bez prostředníka, vaše data neuvidí ani Facebook. Ten figuruje pouze jako zprostředkovatel aplikace a kontaktů. Pokud váš kamarád není online, bude soubor na tři dny uložen k vyzvednutí. V takovém případě vám aplikace ale dovolí poslat max. 250MB soubor.

Tip: Webový Skype je na cestě. Microsoft jej potvrdil na videu

Čerstvě opustila technologii Adobe Flash, přičemž ji nahradila P2P řešením založeným na WebRTC. K přenášení dat vám proto postačí moderní prohlížeč, pokud to ovšem není Internet Explorer nebo Safari. Tyto prohlížeče si s WebRTC nerozumí a není jasné, jestli kdy budou. Osobně tipuji, že Microsoft, který dříve přispěchal s vlastním řešením CU-RTC-Web, časem podporu do svého produktu zapracuje.

Webový Skype, jenž platí za stále nedokončený komunikátor, ovšem zásuvný modul vyžaduje. Google naproti tomu slibuje, že u Hangouts moduly potřeba nebudou. Jeho prohlížeč podporuje WebRTC a současně pomalu omezuje zásuvné moduly. Komunikátor od Microsoftu to proto bude mít těžké v prohlížeči od Googlu, zatímco komunikátor od Googlu nebude fungovat v prohlížeči od Microsoftu.

 

Na druhou stranu nemůžeme přehlížet fakt, že WebRTC provází spousta porodních problémů a že se technologie vyvíjí relativně pomalu. Minimálně její nasazení je pomalé (a také problémové). Přestože Firefox s Chromem v rámci experimentu komunikoval už na začátku roku 2013, výměna dat pomocí Pipe je možná až od února, kdy vyšel Firefox 27. Do té doby jste směli posílat pouze data uživateli, který má stejný prohlížeč jako vy, tedy buď Firefox, nebo Chrome.

Sdílení souborů pomocí Pipe
Sdílení souborů pomocí Pipe

via CNET News

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Download brochure: 
  ZBOX nano ID65 PLUS (211.57 kb)

  DIMENSIONS

  • Height: 127mm (5in)

  • Width: 127mm (5in)

  • Depth: 45mm (1.77in)

  „Ta má v nabídce kompaktní počítače několika typů, nicméně ve velikostní třídě NUCu (okolo 10 × 10 cm) konkurovala jen stroji Zbox Nano, založenými na lowendových APU Brazos nebo levných Celeronech (jako je model 847).“

  Obligátne zabudnutá VIA platforma:

  Zotac ZBOX aneb VIA Nano X2 v akci

  7.6.2011 – Tomáš Krchňák

  zdroj: http://extrahardware.cnews.cz/zotac-zbox-aneb-nano-x2-v-akci

  Zotac Zbox nano VD01: VIA o sobě dává vědět!

  6.10.2011 – Tomáš Krchňák

  zdroj: http://extrahardware.cnews.cz/zotac-zbox-nano-vd01-o-sobe-dava-vedet

  Mini review ZOTAC ZBOX nano VD01: VIA platform

  od Tralalák » 21 Aug 2012

  zdroj: http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=38&t=23078

  No a ako vlaštovka sa od začiatku model ZOTAC ZBOX nano VD01 a VD01 Plus predajávajú aj v ČR a SR čo je pre VIA platformu unikát a samozrejme, že sú najlecnejšie z rád  ZBOX nano AD/ID/VD Series a  AD/ID/VD Plus  Series keďže je to consumer SOHO produkt.