Piráti dávají sbohem formátu XviD, přecházejí na H.264

0

Některé pirátské skupiny, které připravují televizní seriály a filmy, ohlásily, že už je čas nahradit prastarý formát MPEG-4 ASP (do něj kóduje XviD nebo DivX) a přejít na novější MPEG-4 AVC (H.264). Výsledkem bude lepší obrazová kvalita při stejné velikosti souboru.

Pravidla kódování byla sepsána v dokumentu The x264 TV Releasing Standards 2012. Mění se prakticky všechny zažité metody. Kromě obrazového formátu se mění i zvukový (AAC LC místo MP3) a také kontejner (MP4 místo AVI). Překvapivě nesáhli po MKV, který se obvykle používá.

V dokumentu najdete přesné parametry pro datový tok a další používaná nastavení včetně požadavků na vstupní zdroj. Například zvuk musí mít průměrný bitrate 96–160 kb/s a je dobré, aby byl převeden pomocí enkodéru Nera nebo Applu. FFmpeg je zakázán. A video musí být výhradně vytvořené v aktuální verzi x264. Rozlišení musí mít na šířku 720 px (pokud je zdrojem HDTV), minimem je 640 px, pokud byly použity jiné zdroje (FS HDTV). Na velikosti souborů kupodivu nejsou kladeny žádné nároky.

HDTV.x264

A jak se nové soubory budou jmenovat? Show.Name.SXXEXX.Episode.Title.HDTV.x264-GROUP.mp4.

Na pravidlech se dohodly tyto vlivné skupiny: ASAP, BAJSKORV, C4TV, D2V, DiVERGE, FTP, KYR, LMAO, LOL, MOMENTUM, SYS, TLA a YesTV.

Krok je to pochopitelný, předchozí pravila pocházejí z roku 2005 a už neodpovídají současným potřebám a zařízením. H.264, AAC a MP4 dnes zvládne kdejaký mobil, televizor i stolní přehrávače. Ale se starými stolními DVD a jinými přístroji už diváci narazí.

Nadále ale zřejmě budou vycházet i stávající ripy v XviDu, čerstvá pravidla hlavně popisují, jak by měly skupiny pracovat s novými formáty.

Čtěte také:

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Mě to přijde nějaký celý nic moc. K čemu by člověk využil přenosné 3G s wifi? Vždyť prakticky všechno k čemu mě napadá, že bych to připojil tu wifi má. Notebook, tablet i mobil přes redukci… A „neUSB klíčenka“ tj. nepřenosné zařízení stojí cca 600-700Kč. Využití má leda tak 3G klíčenka a ta byla už předtím, na trhu je jich taky dost a o dost levnější.

    Navíc když jde koupit předplacená sada mob. internetu na 6 měsíců (plus ty volný dny navíc, takže vlastně až 6,5měsíce) od O2 za 950Kč bez modemu…