Piráti jsou zase před filmovým průmyslem. Snáze už streamovat nelze

0

Pamatujete na Popcorn Time? Pirátský Netflix s nekonečnou zásobou filmů přehrával filmy díky P2P protokolu BitTorrent. Na jednu stranu je to bezplatné a naprosto jednoduché řešení i pro začátečníky, na druhou ale stojí na hraně (nebo spíš za hranou) zákona. Zároveň s přehráváním totiž i sdílíte copyrightem chráněná data, což se nikde v civilizovaném světě nesmí.

Popcorn in your browserPopcorn in your browser

Teď ovšem vznikl Popcorn in your browser, který rovněž využívá torrentové soubory, ale zároveň divák nic neuploaduje. Jako vyrovnávací paměť totiž slouží servery coinado.io. Fungují jako cloudový torrentový kllient, takže data stahují i uploadují u sebe, uživatel se pouze připojí k obrazovému streamu formou HTML5 přehrávače.

Webový Popcorn čerpá z databáze pirátské skupiny YTS (Yify), která ripuje filmy z Blu-ray a převádíte je tak, aby měly co nejmenší velikost (720p okolo 1 GB, 1080p okolo 2 GB). Návštěvník si pouze vyhledá film, nechá jej načíst a může koukat. Otázka dvou kliknutí. Jednodušeji už to opravdu nejde.

Popcorn in your browser

Služba ale nepodporuje titulky. Je to výzva pro další vývojáře, kteří mohou vytvořit mashup YTS, Coinada a ještě k tomu třeba OpenSubtitles.org.

 

Weby jako Popcorn ukazují, jak by filmové služby mohly vypadat. Ne tedy zrovna zadarmo. Ale jednoduše a se spoustou obsahu. Ani stále skloňovaný Netflix není všespásný. Obsahuje spíš starší filmy, novinky z BD/DVD tam přicházejí až s velkým zpožděním. Netflix a spol. také mají tvrdé regionální zámky, takže kvůli sledování potřebujete americkou IP adresu.

Legálně si obstarat film online je zkrátka složitější než si jej sehnat z nelegálních zdrojů. Hudební průmysl se už přitom poučil. I u nás existují tucty služeb a různých obchodních modelů. Hudbu si můžete půjčit, koupit nebo poslouchat zdarma s reklamou. A to jak ve ztrátových, tak i bezztrátových formátech. Kdy už konečně přijde filmová revoluce?

via Gizmodo

Ohodnoťte tento článek!