Pirátská strana provokuje. Spustila web se „sdílením“ filmů

0

Odkaz není zločin, tak zní nový slogan Pirátů. Naráží tím na lednovou kauzu, kdy byl obviněn 16letý muž z Liberecka za to, že provozoval web, kde vkládal videa z jiných webů. Zřejmě je neukládal sám, pouze odjinud vložil embedovaný přehrávač, jako to u nás řešíme s YouTube.

Co udělala Pirátská strana? Spustila web www.piratskefilmy.cz, kde dělá to samé jako onen mladík. Avšak s desetinásobkem filmů. Celkem uveřejnila 20 000 odkazů (vložených přehrávačů) na více než 5800 snímků. Databáze filmů není nová, ale pouze zrcadlí obsah spřáteleného webu Kinotip.cz.

PiratskeFilmy.cz

A čeho chtějí Piráti dosáhnout? Inu toho, že uveřejnění odkazu nebo vložení přehrávače není zločinem. Provozovatel zřejmě nepůsobí žádnou škodu ani nenabádá k pirátství.

Kdybychom si to měli představit v reálném světě, tak je to, jako byste ukazovali všem lidem, že tam z rohem je obchodní dům. Mezi těmi lidmi budou slušní lidé i zloději, to nemůže nikdo vědět. Stejně tak jako to, co udělají. Zločinu byste se dopustili, až kdybyste sami šli loupit, nebo řekli těm lidem, ať jdou krást, že jim poradíte, jak na to.

Piráti chtějí tento signál vyslat všem, kteří tento názor nesdílí nebo nechápou specifika internetu. Třeba organizace OSA, IFPI, ČPÚ nebo BSA. Více o jejich motivech najdete zde.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář