Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem

Pravděpodobně byste ale očekávali horší výsledek.

6
Bezpečnost
Ilustrační foto (zdroj: qimono / Pixabay)

Dnes už neplatí, že byste své zařízení nemohli nakazit nějakým typem malwaru z legitimní stránky. Ta může být kompromitována např. pomocí reklamního systému. Otázka ale zní, zda se zvyšuje riziko bezpečnostního incidentu v případě, že navštěvujete různé pochybné weby, např. s pirátským obsahem. Teď už nemusíme vařit z vody, odpověď nabízí čerstvě publikované výsledky jednoho dlouhodobého výzkumu.

Výzkumný tým z Carnegie Mellon University po dobu jednoho roku úspěšně sledoval 253 lidí. Sledováni byli v přirozeném prostředí pomocí monitorovací aplikace běžící na pozadí. Oproti některým dřívějším pokusům by měly být výsledky s ohledem na metodu a dobu sledování kvalitnější. Zjištěno bylo, že když zdvojnásobíte čas pobytu na stránkách s pirátským obsahem, riziko nakažení zařízení malwarem se zvyšuje o 20 %.

Toto číslo se nezměnilo, ani když byly z nasbíraných dat vyloučeny nejméně závažné druhy malwaru – v tomto případě adware. Dále výzkumu vyvrátil, že by ti, kdo pirátské weby navštěvují častěji, svůj přístup na internet lépe chránili. Naopak z dat vyplývá, že tito lidé méně frekventovaně používají antivirová řešení ve srovnání s běžnou internetovou populací.

Stále však platí, že i návštěvníci a návštěvnice pirátských webů se měsíčně setkají v průměru s 0,24 malwaru. To je o 0,05 malwaru více než u těch, kdo pirátské weby nenavštěvují. Což je výsledku není tak hrozivé číslo, jako naznačuje výše uvedená relativní hodnota. O vyšší pravděpodobnosti, že váš počítač infikuje malware, pakliže budete surfovat na pirátských vlnách, však nyní již nemůže být pochyb.

Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem
Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Na strankach s warezem byva pomerne hodne reklam a navic warezaci si obvykle nedelaji prilis starosti, takze berou i reklamy z pochybnejsich agentur. Logicky teda hrozi vyssi riziko vyskytu malwaru nez kdyz mate na webu jen AdSense. Kazdopadne tak jako tak to resi AdBlock.
  Jiste je ale rozumnejsi se strankam s warezem vyhybat, pokud to jde a obsah jde normalne koupit, coz bohuzel vzdy neplati.

 2. tak to jsem zvědavej, až si tou jejich metodou nechám projet svůj komp – nejsem v tomto ohledu zrovna svatej, ale jediný, na co mě defender sem tam upozorní, je crack, kterej prostě z podstaty věci musím povolit. nebo je snad defender nedostatečnou ochranou?

  • Tak ja skoro svatej sem, v PC jiz zadny warez nemam. Hry kupuju, programy open-source, freeware a par uzitecnejch jsem si taky poridil za penize.
   Jenze je mi to malo platny, potrebuju spustit Splinter Cell Conviction, protoze jsem si pred casem tuto hru koupil, neozkousel a chci ji hrat a bohuzel nejde to. Hledal jsem chybu, kterou to pise a zjistil jsem, ze nikdo z lidi, kteri se s tou chybou take setkali ji neprekonal jinak nez pouzitim cracku od SKIDROW. Nezbyde mi take nic jineho, jsem neskutecne nastvan, ale holt asi dan za blbost, ze si hry kupuju. :-/

   Jinak dulzeity je opravdu hlavne ten AdBlock v prohlizeci, pak temer nic nehrozi. Doporucuji uBlock Origin.

  • Clanek jsem spis pochopil tak, ze se jedna o “nakazu”, kterou chytnete na strankach, cili pres web. Nejedna se o to, ze si stahnete program, kde bude neco zakuklenyho. Na tohle je podle mne nejlepsi opatchovany browser a vypnute JS.
   Jinak v mode je ted mining skrze web, takze zajimavy by mohl byt clanek na toto tema..napriklad na strankach, kde jsou on-line serialy 😉