Výzkum potvrdil, že navštěvování pirátských stránek zvyšuje riziko nakažení malwarem

Pravděpodobně byste ale očekávali horší výsledek.

6
Bezpečnost
Ilustrační foto (zdroj: qimono / Pixabay)
-
Zdroj: qimono / Pixabay

Dnes už neplatí, že byste své zařízení nemohli nakazit nějakým typem malwaru z legitimní stránky. Ta může být kompromitována např. pomocí reklamního systému. Otázka ale zní, zda se zvyšuje riziko bezpečnostního incidentu v případě, že navštěvujete různé pochybné weby, např. s pirátským obsahem. Teď už nemusíme vařit z vody, odpověď nabízí čerstvě publikované výsledky jednoho dlouhodobého výzkumu.

Výzkumný tým z Carnegie Mellon University po dobu jednoho roku úspěšně sledoval 253 lidí. Sledováni byli v přirozeném prostředí pomocí monitorovací aplikace běžící na pozadí. Oproti některým dřívějším pokusům by měly být výsledky s ohledem na metodu a dobu sledování kvalitnější. Zjištěno bylo, že když zdvojnásobíte čas pobytu na stránkách s pirátským obsahem, riziko nakažení zařízení malwarem se zvyšuje o 20 %.

Toto číslo se nezměnilo, ani když byly z nasbíraných dat vyloučeny nejméně závažné druhy malwaru – v tomto případě adware. Dále výzkumu vyvrátil, že by ti, kdo pirátské weby navštěvují častěji, svůj přístup na internet lépe chránili. Naopak z dat vyplývá, že tito lidé méně frekventovaně používají antivirová řešení ve srovnání s běžnou internetovou populací.

Stále však platí, že i návštěvníci a návštěvnice pirátských webů se měsíčně setkají v průměru s 0,24 malwaru. To je o 0,05 malwaru více než u těch, kdo pirátské weby nenavštěvují. Což je výsledku není tak hrozivé číslo, jako naznačuje výše uvedená relativní hodnota. O vyšší pravděpodobnosti, že váš počítač infikuje malware, pakliže budete surfovat na pirátských vlnách, však nyní již nemůže být pochyb.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

 1. Na strankach s warezem byva pomerne hodne reklam a navic warezaci si obvykle nedelaji prilis starosti, takze berou i reklamy z pochybnejsich agentur. Logicky teda hrozi vyssi riziko vyskytu malwaru nez kdyz mate na webu jen AdSense. Kazdopadne tak jako tak to resi AdBlock.
  Jiste je ale rozumnejsi se strankam s warezem vyhybat, pokud to jde a obsah jde normalne koupit, coz bohuzel vzdy neplati.

 2. tak to jsem zvědavej, až si tou jejich metodou nechám projet svůj komp – nejsem v tomto ohledu zrovna svatej, ale jediný, na co mě defender sem tam upozorní, je crack, kterej prostě z podstaty věci musím povolit. nebo je snad defender nedostatečnou ochranou?

  • Tak ja skoro svatej sem, v PC jiz zadny warez nemam. Hry kupuju, programy open-source, freeware a par uzitecnejch jsem si taky poridil za penize.
   Jenze je mi to malo platny, potrebuju spustit Splinter Cell Conviction, protoze jsem si pred casem tuto hru koupil, neozkousel a chci ji hrat a bohuzel nejde to. Hledal jsem chybu, kterou to pise a zjistil jsem, ze nikdo z lidi, kteri se s tou chybou take setkali ji neprekonal jinak nez pouzitim cracku od SKIDROW. Nezbyde mi take nic jineho, jsem neskutecne nastvan, ale holt asi dan za blbost, ze si hry kupuju. :-/

   Jinak dulzeity je opravdu hlavne ten AdBlock v prohlizeci, pak temer nic nehrozi. Doporucuji uBlock Origin.

  • Clanek jsem spis pochopil tak, ze se jedna o „nakazu“, kterou chytnete na strankach, cili pres web. Nejedna se o to, ze si stahnete program, kde bude neco zakuklenyho. Na tohle je podle mne nejlepsi opatchovany browser a vypnute JS.
   Jinak v mode je ted mining skrze web, takze zajimavy by mohl byt clanek na toto tema..napriklad na strankach, kde jsou on-line serialy 😉