Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět

9
Pirát
Pirátství (zdroj: Luzie1973 / Pixabay)

V roce 2014 byla nizozemská společnost Ecorys pověřena Evropskou komisí, aby vypracovala studii sledující vliv pirátství na prodeje autorsky chráněných děl. Získala za to 360 000 eur. Přestože byl celý více než 300stránkový dokument dokončen a předán EK již v květnu 2015, až doteď o něm skoro nikdo nevěděl. Komise jej nezveřejnila.

Dokument na četné žádosti získala a publikovala německá europoslankyně zvolená za Pirátskou stranu Julia Reda. Celý si jej můžete přečíst zde.

Pirátství prý neškodí

Studie se zaměřuje na nelegální stahování nebo streamování filmů, hudby, knih a videoher v Británii, Německu, Francii, Španělsku, Polsku a Švédsku. Ecorys zjistila, že 51 % dospělých a 72 % nezletilých si již nějaký pirátský obsah stáhlo. V Polsku a Španělsku je míra pirátství vyšší než jinde. Celkově prý ale nelegální stahování či streamování příliš neškodí.

Zjištění obecně neukazuje statistický důkaz, že by porušování autorských práv ovlivňovalo prodeje. To nutně neznamená, že by pirátství nemělo žádný vliv. Statistická analýza ale s dostatečnou spolehlivostí takový vliv neobjevila,“ tvrdí závěr studie. Jedinou výjimkou je podle Ecorysu pirátství u filmových blockbusterů, ale i u nich prý nelegální stahování snižuje tržby jen o 5 %.

Ze 100 nejúspěšnějších filmů za poslední tři roky jich dotazovaní viděli v průměru jen 5,6. Poprvé to bylo nejčastěji v kině (1,9 filmu), DVD/BD (1 film), v televizi (1 film), legálně přes internet (0,8 filmu) nebo nelegálně přes internet (0,8 filmu).

Lidé by platili, ale…

Autoři dokumentu také zjišťovali ochotu platit za legální obsah. Podle zjištění prý více než 80 % pirátů považuje ceny za filmy nebo seriály za příliš vysoké. U hudby, knih a her jsou ceny nastaveny vyváženě. Jejich další snížení by už míru pirátství neovlivnilo.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. „Podle zjištění prý více než 80 % pirátů považuje ceny za filmy nebo seriály za příliš vysoké. “
  cituji:
  „maxXx 19.9.2017 at 13:03
  Vaše názory v diskuzích jsou jedny z nejlepších co se dají nalézt na českých IT portálech… Prosím pokračujte v tom co děláte. U nás bavíte celou firmu 🙂 “
  Vážený pane: HAHAHAHA, teď se směji já celé vaší firmě…
  ZDROJ: https://www.cnews.cz/rozhodnuto-protipiratska-ochrana-se-stane-soucasti-www/

  • Jenze v te diskuzi jsi byl vazne mimo.
   Cena za Netflix je dobra i ted, ale ma to dva problemy: nepustim si Netflix, pokud nemam internet a ten na chalupe, kde mam cas na divani se na filmy, nemam. Piratsky obsah mi umoznuje sledovani offline.
   Rad se koukam s ceskyma titulkama, nejsem dobry v anglictine a tak je to prijemnejsi. Rodice treba neumi anglicky vubec. Pritom do Netflixu nejdou narvat fanouskovske titulky a Netflix sam nabizi ceske titulky asi u 150 videi z 5000, ktere tam jsou. To je slabe.
   Neni teda ani dnes az tak problem v cene jako ve sluzbach, ktere nepiratsky obsah vubec nenabizi. Nakonec ja si ty share uloziste platim (premium), takze kdyby mi to same nabizeli i vydavatele, tak jasne radsi zaplatim jim, ale nenabizeji.

   • Větší množství filmů s českými titulkami na Netflixu je doufám jen otázka času. Mě třeba Aj titulky vesměs stačí, ale pro masivní rozšíření této služby v ČR to češtinu chce.
    Jinak pro to offline, resp. nestreamové sledování by to chtělo službu, kde by si člověk filmy mohl stáhnout v rámci SW dané služby na disk. A aby je mohl přehrát, muset by být sice online, ale jen pro identifikaci licence – na to stačí nejhorší mobilní připojení, které je prakticky všude – a bez žraní dat.
    Něco jak fungují dnes některé singleplayer hry na steamu, na které se sice nadává, že je člověk nerozjede bez internetu – což uznávám mě taky tak nějak z principu štve – ale zase pokud stačí vyloženě jen autentifikace, bez nepřiměřeného žraní dat, tak to dnes už není výraznější problém.

   • ty seš mimo, v té diskuzi jsem netflix uvedl já, neybl tedy o netflixu. A za druhé to že tobě to z části vyhovuje neznamená že to dalším lidem nevyhovuje, přitom sám píšeš že ti to nevyhovuje, takže kde je problém? V ceně nebo že něco nenabizí, tak když to nenabízí tak koho to zajímá? Radší jde pro pirátský obsah než aby zháněl legalní věc, u které je tuna reklam, než se prokouše k filmu. A pak ještě bude muset splńovat nějaou speciální složitou kódavací cestu. Já říkám pravej opak, aby to bylo levné a nehralo si to na policajta, ale opravdu nabízelo pohodlnější dívání. Pak by bylo tolik zájemců, že by stačilo 9kč za film a pořád by ten byznys byl v miliardách…

    • ale ja jen rikam, ze tvuj argument vysoke ceny neni minimalne u Netflixu pravdivy, cena za to co nabizi je OK, ale problem je v tom, ze to co bych chtel ja, oni vubec nenabizi a ze k piratskemu obsahu neexistuje alternativa. Respektive filmovy prumysl jako alternativu vidi navstevu kina, ovsem na to jim ja seru. 🙂

 2. Je to easy, dejte mi platformu ala steam, kde si postarší film (4 a více let) koupím navždy za 25-150kaček v češtině, jak to ostatně dnes funguje v kde jaké trafice a je po problému :-).