Pixma MP980: vlajková multifunkčka Canonu

0

Základní parametry

Inkoustová multifunkce od Canonu patří k těm domácím tiskárnám, které kromě faxu nabízejí snad všechny myslitelné funkce, které od moderní tiskárny očekáváme. Vytvoříte na ní všechny běžné typy dokumentů a fotografií, díky dodávanému speciálnímu podavači a obslužnému softwaru se můžete pustit i do méně typického úkolu, jakým je potisk CD nebo DVD.

MP980

Na první pohled trpí Pixma MP980 značnou nadváhou v porovnání s jinými multifunkčními tiskárnami jeho kategorie. Je to dáno několika jeho vlastnostmi:

  • zásobník běžného papíru je vespod těla tiskárny, papíry pro fotografie se vkládají do – pro Canon typického – zásobníku vzadu;
  • Pixma MP980 používá šestici samostatných inkoustů, takže tisková hlava potřebuje více prostoru;
  • mechanismus pro potisk CD/DVD potřebuje dostatek místa;
  • k ovládání je použit velký výklopný panel vhorním víku.

Vzhledem k rozměrům tiskárny je skoro škoda, že její designéři nevyužili prostor tak, aby byl plochý skener v její horní části schopen zpracovat předlohy do velikosti A3. U Canonu MP980 se tak musíte spokojit s klasickou A4.

„Nabídka řešení“ k Pixma P980

Software pro zpracování potisku CD/DVD

Používání tiskárny, inkousty

Nepřehlédněte zásobník papíru

Výrazným
prvkem v horním víku tiskárny je ovládací panel s LCD displejem.
V nabídce se pohybujete pomocí kolečka doplněného o směrové šipky a
řadu dalších tlačítek. Pixma MP980 samozřejmě komunikuje v češtině,
nabízí výběr snímků z vložené karty nebo USB disku přímo na displeji a
různé typy tiskových výstupů. Poněkud zmateně na mě působilo ovládání
režimu kopírky, kdy se po stisku kopírovacího tlačítka objevilo
nastavení kopie vyžadující potvrzení. To je však očekáváno opětovným
stiskem kopírovacího tlačítka, nikoli potvrzovacího tlačítka OK.

Přiznám se, že jako typický „zkušený“ uživatel,
který zásadně nečte přiložené manuály, jsem zcela přehlédl zásobník ve
spodním těle tiskárny a ze zvyku s jinými tiskárnami Canon jsem umístil
tiskové papíry do zadního zásobníku a začal s testováním. To mi brzy
zkalil fakt, že tiskárna odmítala tisknout a požadovala vložení papíru.

Spodní zásobník umístěný v těle tiskárny je poměrně
nenápadný, zvlášť když máte otevřen přední kryt sloužící zároveň jako
držák potištěných listů. Je však velmi praktický – papíry zde umístěné
jsou odolnější proti prachu, takže několikadenní přestávka v tisku by
neměla vadit. Zaujalo mě, že spodní zásobník bere papíry odspodu,
nikoli ze shora.

Tisk fotek? V sedě určitě ne.

Pokud bych Pixma MP980 srovnával s konkurencí co do pohodlí obsluhy, pak musím zadní zásobník označit za nepraktickou věc pro tisk fotografií. I když, i to je sporné. Zakládání papíru do zadní části tiskárny vyžaduje složitější manipulaci, než kdyby se fotopapír vkládal zepředu, jako v případě naposledy testované HP Photosmart C6380.

Na druhou stranu se papír při průchodu tiskárnou ze zadního zásobníku minimálně ohýbá a snese i vyšší gramáž. V mnoha případech se to může hodit.

Zapomeňte na staré neduhy

Výměna inkoustu probíhá podobným způsobem, jako u jiných Canonů. Jakožto dlouholetý majitel Canon Pixma MP130 jsem očekával, že k odklopení horní plochy tiskárny budu muset použít více síly a tělo tiskárny přitom přidržet. Nestalo se. Pixma MP980 se odklápí velice pohodlně, ozubené kolečko udržuje polohu po postupných krocích. To se hodí zvláště při zavírání, kdy se nemusíte bát, že by prudké zavření mohlo ohrozit skener, tak jako u starší MP130.

Šest zásobníků inkoustu (2x černý, azurový, purpurový, žlutý, šedý) poskytuje dostatečnou kvalitu pro tisk fotografií. Výhodou originálních zásobníků od Canonu je i skutečnost že jsou průhledné a můžete si zkontrolovat hladinu inkoustu nezávisle na tom, co hlásí displej tiskárny nebo software v počítači.

Rychlost a kvalita tisku, tisk po síti

Rychlost a kvalita tisku a skenování

Rychlost tisku je ucházející, Pixma MP980 je o něco málo rychlejší než minule testovaný HP Photosmart C6380. Ovšem jen při tisku běžných dokumentů. Jakmile budete požadovat fotografickou kvalitu, tisk se výrazně zpomalí a například tisk běžné fotografie 10 x 1 cm je u Canonu MP 980 výrazně delší, než u jeho konkurenta. Kvalita vytištěných fotografií je však vynikající.

Také skenování je velmi rychlé. Přestože považuji cokoli okolo deseti sekund a méně za dobrý výsledek (poznáte několikasekundový rozdíl v praxi?), Pixma MP980 překvapil skenováním za šest sekund u běžných dokumentů. O něco déle než je součet doby tisku a skenování mu trvá kopírování, ale i zde jsou myslím výsledky ucházející.

Skenovat samozřejmě můžete i bez počítače – obrázky jsou ukládány na vloženou paměťovou kartu nebo připojený USB flashdisk.

Tisk po síti

Myslím, že jedním z faktorů, který hovoří pro pořízení multifunkční tiskárny Pixma MP980 je podpora bezdrátové komunikace. Tato tiskárna je schopna komunikovat přes LAN a USB i přes bezdrátové Wi-Fi, příslušné nastavení mi však moc nevyhovovalo. Počítač s Windows Vista 64bit v kombinaci s routerem Asus WL-600G se s tiskárnou odmítal spojit. Při instalaci ovladačů by totiž mělo dojít k automatickému nalezení tiskárny a jejímu propojení s počítačem skrze WSD. Automatika však selhávala.

Také mi vadilo, že Pixma MP980 neumožňuje přímo na displeji ručně najít bezdrátové sítě a zadat přihlašovací údaje. Opět se musím vrátit k HP Photosmart C6380, kde to nebyl žádný problém a vše, včetně hesla pro připojení k síti bylo možné zadat ručně na displeji. Řešení Canonu, kdy k němu připojíte USB flashdisk s nastavením vytvořeným pomocí instalátoru, je sice pro začátečníky nesmírně pohodlné a praktické, bojím se však, že není stoprocentní.

Kompletní fotogalerie

Verdikt

Pixma MP980 je pro náročnější uživatele

Výsledný dojem z tiskárny je však dobrý. Po celou dobu testování fungovala spolehlivě, její spotřeba se nevymykala průměru, obsluha nebyla nijak složitá – kromě výše popsaného vkládání fotografického papíru do zadního zásobníku. Zde však záleží na tom, jak máte tiskárnu umístěnu na stole a jaký je k ní přístup.

MP980

Ovládací displej je snadno pochopitelný, byť občas vyžaduje potvrzování jiným tlačítkem než OK, u kterého byste to očekávali. Pokud si tiskárnu pořídíte, oceníte praktičnost samostatných inkoustů, díky kterým je tisk maximálně úsporný. Hladinu inkoustu můžete navíc kontrolovat i manuálně díky průhledným zásobníkům.

Vzhledem ke své ceně, míří Pixma MP980 mezi náročnější uživatele, kteří si za možnost bezdrátové komunikace a šestici samostatných inkoustů rádi připlatí. Těm méně movitým nabízí Canon jiné své modely multifunkcí. Zájemcům o tiskárnu vřele doporučuji také virtuální prohlídku na stránkách Canonu.

Canon Pixma MP980

+ kvalita tisku fotografií
+ praktické zásobníky inkoustů
+ funkce (LAN, Wi-Fi, potisk DVD, …)
+ solidní rychlost skenu a kopírování
– bezdrátové připojení má mouchy
– vyšší cena

MP980

Za zapůjčení tiskárny Pixma MP980 děkujeme společnosti Canon

Canon logo

Ohodnoťte tento článek!