PlainText: minimalistický textový editor pro iPad/iPhone

0

Obr. 1: Jednoduché prostředí PlainText s absolutně jasným ovládáním (iPad)

Autor PlainTextu (Jesse Grosjean z HogBaySoftware) je známý tím, že vytváří produkty vysoce funkční a také velmi jednoduché. Nesnaží se soupeřit s již zmíněnými aplikacemi typu Pages apod. A právě tento fakt je jeho konkurenční výhodou. Za vše mluví jeho vynikající GTD systém s názvem TaskPaper (pro Mac OS a všechna zařízení s iOS), resp. textový editor WriteRoom (pro Mac OS a iPhone). Povedenou alternativou editoru WriteRoom pro Windows je tzv. Dark Room. Ale zpět k PlainTextu.

Obr. 2: Ukázka základní obrazovky v telefonu iPhone, popř. iPod touch

Tři povedené pilíře aplikace PlainText

Veškeré dokumenty, které chcete prostřednictvím PlainTextu prohlížet, resp. vytvářet, používají ten nejjednodušší a univerzální textový souborový formát, TXT.

Video: Screencast aplikace PlainText

TXT neumřel. A neumře nikdy

Standardní texťák vám totiž ze své podstaty nedovolí, aby forma zvítězila nad obsahem. Jistě, je-li text špatný, můžete jej opentličkovat různými styly, barvami, doplnit obrázky ad. Ale text zůstane i nadále špatným. Prostředí PlainTextu vám umožní jen‚Ķ psát. A to je oč tu běží. PlainText vás tak nepřímo vyzývá, abyste se soustředili pouze na obsah.

Složky pro vaše texty

Nemít mezi mezi vámi vytvořenými texty nepořádek zajistí klasické složky. Můžete je velmi pohodlně a rychle vytvářet (i mazat), do nich pak jednotlivé dokumenty ukládat.

Obr. 3: Smazat soubor nebo složku je jednoduché. Stačí přes ni přejet prstem a klepnout na tlačítko Delete

Sdílení a synchronizace přes Dropbox

Všechna data (texty i složky) je možné synchronizovat přes excelentní službu Dropbox (kdo ji používá ví, co vše dokáže, kdo nikoliv, může si přečíst více například zde). Napojíte-li PlainText k vašemu Dropbox účtu, bude automaticky vytvořena základní složka s názvem PlainText (je možné ji pojmenovat i jinak) a v ní budou vytvořeny všechny podsložky plus nahrány všechny dokumenty. Jednoduše řečeno, Dropbox bude hlavním úložištěm pro vaše data. Pokud do těchto složek nahrajete dokumenty přes počítač, budete je moci číst i upravovat. Podporovaná zařízení: iPad, iPhone i iPod touch.

Obr. 4: Práce se složkami a dokumenty uloženými na Dropboxu (prostředí Mac OS)

Jak se s PlainText pracuje?

Prostředí aplikace je velmi jednoduché. Levý sloupec zobrazuje složky a soubory, spodní levou část obsadily tři ikony (nastavení, vytvoření složky a vytvoření dokumentu). Chcete-li složku nebo dokument smazat, přejeďte přes její název prstem a stiskněte tlačítko Delete. Jednotlivé složky a soubory je také možné přejmenovávat. Stačí na jejich názvy jednou klepnout prstem a zadat nový název. V pravé spodní části obrazovky je ikona dvou šipek, která skrývá/zobrazuje levý panel.

Obr. 5: Nastavení synchronizací PlainTextu v prostředí iPad

Suma sumárum, aneb výhody a nedostatky

PlainText je jedním z nejlepších minimalistických textových editorů a prohlížečů. Sám Jesse Grosjean říká, že se jej bude snažit udržet tak funkčně tak jednoduchý, jak to jen půjde. Pokud se vám tento produkt líbí, ale chtěli byste mít k dispozici více funkcí, zkuste WriteRoom, resp. počkejte si na jeho inovovanou verzi (bude i pro iPad?).

Co bych však doporučil doplnit? Rozhodně možnost aplikaci zamknout, tedy po startu vyvolat tzv. lock screen. Přeci jen může jít v jistých případech o dokumenty, které nechceme ukazovat jiným, nebo chceme zabránit jejich (nechtěnému) smazání druhou osobou. Ruku na srdce: iPad je zařízení, kterým se baví v některých případech celá rodina, skupina přátel v restauraci apod.

Druhou věcí, kterou bych ocenil, je možnost soubory nejen vytvářet a mazat, ale i přesunovat mezi složkami. Není to ale až tak podstatná záležitost, jako ta předchozí.

Obr. 6: Editace textu na iPadu v tzv. landscape módu

Verze PlainText 1.0 se mi osobně velice líbí a jsem rád, že jsem se jí dočkal v takto propracovaném stavu. Aplikace je v AppStore k dispozici ke stažení zdarma. V případě, že se v ní začnou občas zobrazovat reklamy (předpokládám ze systému iAd), bude jejich vypnutí stát necelých 5 EUR.

Ohodnoťte tento článek!