Jistě neslyšíte poprvé o tom, že Google hodlá odstranit dosavadní zásuvné moduly pro prohlížeče. V posledním kroku úplně odebere příslušné řádky kódu z prohlížeče, aby v něm moduly jednoduše nefungovaly a nešly spustit třeba nějakou fintou. První oznámení přišlo loni v září, od té doby ale Google postupuje opatrněji, než nám dal poprvé najevo.

Proces ostatně nelze brát na lehkou váhu. Všechno se odvíjí od používanosti, se kterou to vypadá následovně:

Používanost zásuvných modulů podle Googlu
Září ’13 Květen ’14 Říjen ’14
Silverlight 15 % 13,3 % 11 %
Google Talk 8,7 % 8,7 % 7 %
Java 8,9 % 7,2 % 3,7%
Facebook 6 % 4,2 % 3 %
Unity 9,1 % 3,1 % 1,9%
Google Earth 9,1 % 0,1 % 0,1%

Pokud se divíte, proč na seznamu nevidíte Flash Player, vězte, že už dlouho využívá jinou architekturu a nadále bude integrovanou součástí Chromu. Facebook za zhruba rok spadl na polovinu, Java také. Googlu se nicméně příliš nedaří odbourat vlastní modul pro Talk, ani Silverlight neklesá nejrychleji a jedná se o nejpoužívanější modul třetí strany.

 

Přesto, spoléhá na něj pouze 11 % uživatelů. Již nyní se většina modulů spouští až s uživatelským posvěcením, jen ty nejoblíbenější se spouští úplně automaticky. V lednu Google odebere bílou listinu s výjimkami, takže budou všechny výše uvedené a další moduly blokovány. Podpora modulů založených na NPAPI bude vypnuta v dubnu.

To bude skutečný soumrak modulů. Nebo ne? Ve Chrome si zájemci NPAPI stále budou moct zapnout, a sice pomocí předvolby chrome://flags/#enable-npapi. Půjde o dočasné řešení a v září firma podporu z Chromu definitivně odstraní, takže moduly nepůjde zapnout. To už bude úplný konec jedné éry.

Zdroj: Chromium Blog

Ohodnoťte tento článek!