Platforma Atom do datových serverů?

0

Kdo by do Intelu řekl, že se kromě minibooků a nettopů bude snažit Atomy prosadit i do oblastí, které dříve okupovaly především ARM nebo jiné RISCové procesory. Pro spotřební elektroniku přichystal SoC (system on chip, integrovaných čipset v cpu) řešení Atom CE4100. Po půlroce oznamuje útok na datové servery, NAS a podobná zařízení.

Stávající platforma s jižním můstkem NM10 k tomu příliš připravena není. Na pozici southbridge tedy došlo ke střídání za starší čip Intel 82801HM. Ten patří do série ICH8 a před více než třemi lety používal se severním P965 a podobnými. Z pohledu serveru je ale zajímavější díky bohatší nabídce rozhraní a konektorů.

Intel NM10 má jen osm USB, čtyři linky PCI Expres (1.0a), dva SATA a stejný počet PCI. Blokový diagram „novinky“ ukazuje zásadní pokrok v těchto rozhraních. Přitom TDP vzrostlo z 2,1 W na 2,4 W. Podpora Windows Home Server nebo Linuxu je samozřejmostí.

Platforma pro síťové SOHO servery zatím nemá oficiální název, ale výrobci LaCie, LG, QNAP, Synology nebo Thecus už projevili zájem a je ohlášeno několik chystaných produktů.

Zdroj: Tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!