Platforma Google Wave končí, zůstala nepochopena

0

Google pokračuje zabíjení nepoužívaných produktů, tentokrát to schytal Wave. Společnost z Mountain View s ním měla velké plány a první střípky na loňské vývojářské konferenci I/O vypadaly opravdu lákavě. Jenže beta program pro zvané vyžadoval až do letošního I/O pozvánky a možná i proto se nestačil pořádně rozšířit.

Google chtěl představit něco jedinečného, revolučního. Z úst padala slova jako „redefinování online psaní“ apod., komunikace totiž probíhala v reálném čase (každé písmeno se objevilo hned po úderu, ne až po odeslání), bylo možné okamžitě sdílet fotky a další soubory z počítače a historii komunikace si pouštět jako na videu. Hlavní důraz byl na kooperativní styl práce, na příspěvcích totiž mohlo (a taky se to předpokládalo) dělat více uživatelů současně.

wave.google.com

Jenže Wave byl natolik revoluční, že zůstal nepochopen. I když si našel uživatele také u nás a Google jeho prostřednictvím otevíral diskuze u svých konferencí, za rok provozu se nestačil rozšířit tak, aby se vyplatilo produkt dále vyvíjet. Wave srážel jednak dlouhý beta provoz s pozvánkami, ale co bylo hlavní, Google nevysvětlil dost jasně, v čem je nový systém tak inovativní a proč jej používat. Originální nápad neuměl prodat, jen ho předhodil lvům a čekal, že by se časem mohlo použití nějak samo vyprofilovat. Jenže se tak nestalo.

Google tedy končí s vývojem, ale minimálně do konce roku ještě stránky poběží. Zájemci o realtime firemní komunikaci můžou stále využít otevřených kódů pro vlastní aplikace, samotný Google bude některé prvky nasazovat ve svých ostatních službách. Už v červnu například vylepšil kancelářský balík Docs o kooperaci ve stylu Wave. Psaní v reálném čase se možná časem dostanou do Chatu nebo Gmailu.

Zdroj: Google blog

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář