Platformy Brickland a Grantley-EP, anebo co Intel plánuje s Xeony E5 a E7

0

Serverovým počinům společnosti Intel se dostává méně zájmu než jejich menším desktopovým bratřím. Ne že by si to Xeony nezasloužily. V oblasti serverů má Intel hned několik platforem, ovšem vzhledem k cenovým podmínkám jsou pro našince zajímavé jen z čistě teoretického hlediska. Je to ovšem právě trh serverů, kde se ještě nezastavil pokrok a například počty jader v CPU stále rostou. Závěrem minulého týdne otiskl server VR-Zone nějaké ty informace k budoucímu směřování modrých serverových procesorů. Pojďme se tedy podívat, co se v říši Xeonů E5 a E7 chystá.

Xeony E7, určené pro nejnáročnější (a nejmovitější) trhy, má zatím Intel stále založené na architektuře Westmere (konkrétně Westmere-EX). Na příští rok chystá ale firma v tomto segmentu procesorů pro servery se čtyřmi, osmi a více sockety velkou změnu. Přijde totiž zcela nová platforma Brickland s paticí zatím označovanou jako socket R1. S ní dostanou Xeony E7 i novou procesorovou architekturu, odvozenou od Ivy Bridge.

Serverové platformy Intelu - Brickland a Grantley-EP

Zajímavé ovšem je, že platforma Brickland během svého života poslouží ještě dalším dvěma generacím procesorů. Po Ivy Bridge-EX nejprve přijde Haswell-EX, po něm pak bude následovat zatím neupřesněný následovník. VR-zone se domnívá, že půjde o Broadwell-EX (Broadwell by měl být derivát Haswellu zmenšený na 14nm výrobní proces). Je však možné, že Intel jednu generaci vynechá, podobně jako se neobtěžoval uvést Sandy Bridge-EX.

O procesorech toho zatím mnoho nevíme. O stupínek slabší Xeony E5 založené na Haswellu-EP mají údajně mít až 14 jader; je možné, že Haswell-EX bude ještě vypasenější. Zajímavé je, že generace Ivy Bridge-EX zůstává u pamětí DDR3 (frekvence 1600 MHz), avšak následující deriváty Haswellu již budou používat nové paměti DDR4 (2133, 2400 a posléze 3200 MHz). Platforma Brickland je tedy zřejmě připravena na práci s oběma typy (nepředpokládám ale, že by fungovaly ve stejné základní desce, zřejmě bude třeba upgrade). Platforma povýší propojovací logiku QuickPath Interconnect (QPI) na verzi 1.1. VR-Zone zároveň tvrdí, že s použitím technologií, které Intel získal od firmy Cray, budou Xeony E7 schopné běžet i v konfiguracích s více než 8 procesorovými uzly.

 

O poznání dostupnější procesory Xeon E5 pro servery s maximálně čtyřmi sockety se inovované platformy dočkají až o rok později, tedy v roce 2014. Generace Ivy Bridge-EP (odvozeniny Ivy Bridge Intel v serverech označuje jako „v2“, zatímco Haswell bude „v3“) chystaná na příští rok totiž zůstane u stejné platformy (Romley-EP), jakou používá stávající CPU Sandy Bridge-EP. Poté však dojde ke změně i zde. Nová platforma se bude nazývat Grantley-EP a stane se domovem procesorů Haswell-EP a jejich přímých následovníků (zřejmě Broadwell-EP).

Procesory Intel Xeon

Grantley-EP rovněž přinese paměti DDR4, což nás může těšit, jelikož od procesorů Haswell-EP by se měly v budoucnu odvozovat i highendová Core i7. Vedle toho nasadí Intel zbrusu novou čipovou sadu, zatímco Ivy Bidge-EP bude párováno se starou sadou řady C600 (která bude údajně sloužit i platformě Brickland). Grantley dostane nový „platform controller hub“ s názvem Wellsburg. O tom jsme se toho vedle neurčitých zmínek o zlepšeních ohledně úložišť SATA a SAS mnoho nedozvěděli. Jeden zajímavý detail však přece: dle VR-Zone bude Wellsburg obsahovat integrovaný řadič rozhraní Thunderbolt, a to dokonce s podporou několika portů. To by v serverech mohlo vést k zajímavým inovacím.

V posledních dnech vypluly na hladinu internetu také slajdy vrhající více světla na zmíněné procesory Ivy Bridge-EP. tato CPU dle nich dorazí na trh v třetím kvartále příštího roku. Vyskytovat se budou ve variantách se 4, 6, 10 a 12 jádry a jejich TDP se bude pohybovat mezi 45 a 130 W. V souladu s rozmnožením procesorových jader nabobtná i L3 cache, dvanáctijádrový procesor jí bude obsahovat 30 MB.

Možná vás zajímá, co na to všechno AMD. Naše informace o plánech procesorové dvojky na poli serverů bohužel končí v roce 2013 s Opterony založenými na Piledriveru (ty by ostatně měly vyjít co nevidět). Rok 2014 a paměti DDR4 by ale měly vést k vydání nových platforem i u AMD. Společnost zřejmě nasadí nová procesorová jádra architektury Steamroller a možná dokonce i serverová APU. Výkonem se ale zřejmě na nejrychlejší čipy Intelu nedotáhne, navíc bude mít k dispozici pouze 28nm výrobní proces. Vezmeme-li v úvahu současný náskok Xeonů, Intel se zde v nejbližších letech zřejmě nemá čeho bát.

Zdroje: VR-Zone, WCCFTech

Platformy Brickland a Grantley-EP, anebo co Intel plánuje s Xeony E5 a E7
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů