PlayStation 4.5 prý bude představena v říjnu. S podporou 4K, VR a UHD Blu-ray

0

Minulý týden jsme se v těchto místech věnovali zprávám, že firma Sony chystá jakýsi upgrade konzole PlayStation 4, který by však nebyl zcela novou generací. Ale přinesl by výkon navíc, což by snad mělo umožnit hrát i v rozlišení „4K“ či obecně vyšších než maximálně Full HD u současných konzolí. Minulý týden šlo ještě o dosti novou informaci, rychle ji ale podpořila celá řada dalších médií, někde snad i na základě vlastních zdrojů. Nyní se objevily další detaily, dle nichž by „Playstation 4.5“ (či jak se bude nakonec jmenovat) měla přijít relativně brzy – oznámena má být již letos.

Původcem těchto zpráv je Wall Street Journal, což jim dodává slušnou váhu a asi k nim tak můžeme přistupovat s o něco menší rezervou, než pokud by přišly z méně renomovaného pramene. Toto médium píše, že připravovaná konzole má nabídnout vyšší kvalitu obrazu a rozlišení UHD (což je víceméně synonymum pro standardní 4K, tedy 3840 × 2160 bodů). Zřejmě by mělo jít o samostatný přístroj, nikoli o nějakou rozšiřující jednotku, která by se připojovala k existujícím konzolím. Wall Street Journal ale píše, že tento de facto separátní model konzole s původní PS4 pravděpodobně bude sdílet katalog her. Tedy že většina titulů by měla, byť s rozdílnou kvalitou vykreslování, fungovat na obou verzích konzole.

Rozborka konzole Playstation 4 (Zdroj: Wired)

Podstatný detail je, že výkonnostní upgrade bude údajně představen veřejnosti již v říjnu tohoto roku či dříve. V té době jde na trh také systém PlayStation VR, který obsahuje brýle pro virtuální realitu, ale s nimi také vlastní hardwarový upgrade, který jim dodává potřebný výkon nad rámec APU v samotné konzoli. Podle Wall Street Journalu bude ale „PlayStation 4.5“ představena ještě před tím, než se začne prodávat VR rozšíření. A zdá se, že půjde zároveň o alternativu této VR sady.

Ona posílená konzole „4.5“ má totiž prý kromě 4K poskytovat i dost výkonu pro virtuální realitu. Brýle by tak na ní asi mohly fungovat bez použití onoho externího boxu (a po uvedení PS4.5 se tedy asi budou dát koupit levněji ve zvláštní sadě bez této krabičky), potřebné výpočetní prostředky navíc by již měla konzole v základu. Tím pádem bude mít Sony elegantnější systém pro 4K a VR zároveň, současně ale bude majitelům původní PS4 otevřena cesta k upgradu pomocí onoho rozšiřujícího modulu v sadě PlayStation VR.

Playstation VR (Zdroj: Ars Technica)
Rozšiřující výpočetní krabička pro Playstation VR (Zdroj: Ars Technica)

 

Ultra HD Blu-ray

Podle jiných zdrojů (či dohadů?) by PlayStation 4.5 mohla být inovována i přidáním podpory pro přehrávání disků Ultra HD Blu-ray s 4K videem. K tomu by kromě samotné mechaniky potřebovaly výstup HDMI 2.0, podporu HDCP 2.2 a také HDR obrazu. Podobně jako před deseti lety PlayStation 3 by se tak tato nová konzole mohla stát prostředkem k zpopularizování Ultra HD Blu-ray. Pro zákazníky by mohla být cestou, jak se dostat k relativně dostupnému přehrávači, i když asi bude stát více, než běžná PS4.

Zdroje: Eurogamer, TweakTown

PlayStation 4.5 prý bude představena v říjnu. S podporou 4K, VR a UHD Blu-ray

Ohodnoťte tento článek!