PlayStation 4 bude podporovat externí disky, PS4 Pro má Boost Mode zrychlující starší hry

0

Pokud hrajete na konzoli a vaší vyvolenou značkou je Sony a PlayStation 4 – nebo její čerstvá upgradovaná verze Pro – má pro vás Sony několik novinek, chystaných v aktualizace firmwaru těchto zařízení. Kromě menších změn se chystá snadný způsob, jak přidat další úložiště pro hry a také možnost zvýšit na PS4 Pro výkon v některých hrách.

Upgrade úložiště pro hry až o 8 TB

PlayStation 4 se v základní verzi prodává se 500GB pevným diskem, na kterém systém nechává volných něco přes 400 GB. Tato kapacita se dá zvětšit, ovšem ne každý se asi chce vrtat uvnitř konzole. Aktualizace softwaru na verzi 4.50 přinese mnohem snazší možnost. Bude totiž podporovat připojení externích disků přes rozhraní USB 3.0, což je možnost, kterou jiné konzole již mají, ale u Sony chyběla. Disk jednoduše připojíte k USB a systém vám umožní na něj instalovat/stahovat hry a aplikace. Uživatelská data jako uložené pozice budou nicméně stále ukládány jen na hlavní disk.

Firmware 4.50 přidá konzolím Sony podporu pro externí disky
Firmware 4.50 přidá konzolím Sony podporu pro externí disky

Podle Sony je oficiálně podporována kapacita externího HDD (nebo SSD, to se ale asi moc nevyplatí) až 8 TB. Výhoda je, že na rozdíl od upgradu interního HDD lze použít i větší 3,5″ model, ovšem za cenu dalšího napájecího adaptéru. Výkon her by přitom nemusel být nižší, základní model PlayStation 4 má totiž své interní HDD údajně také připojené přes USB 3.0 (PlayStation 4 Pro by ale už měla používat přímo konektivitu SATA). Upgrade úložiště tímto způsobem má ještě jednu výhodu – zůstane vám kapacita obou disků.

Další změny v softwaru verze 4.50 budou v uživatelském rozhraní, které bude na různých místech zjednodušeno či přeskupeno. Bude také možné zvolit si vlastní tapetu na plochu jako v PC. Zajímavá by měla být možnost přehrávat video z disků 3D Blu-Ray na headsetu PlayStation VR.

A také podporu pro vlastní obrázky na ploše
A také podporu pro vlastní obrázky na ploše

Boost Mode zlepšuje výkon ve starších hrách

Potenciálně nejzajímavější věcí by mohla být nová funkce „Boost Mode“ v systémových nastaveních konzole PlayStation 4 Pro, tedy nové verzi se silnějším hardwarem. Její aktivace údajně zlepšuje výkon ve starých hrách psaných ještě jen pro původní PS4. To znamená, že zvedá snímkovou frekvenci, omezuje cukání v náročných scénách a podobné nešvary.

Podstata Boost Mode by měla být v tom, že vypne omezení, která konzole Pro má při běhu starých her. Sony totiž kvůli kompatibilitě u takových titulů uměle sníží výkon CPU a GPU, aby hra běžela konzistentně se stavem na běžné PS4, pro kterou byla odladěná. Aktivní Boost Mode takty GPU a CPU zvedne na plnou úroveň, takže hra má více výkonu a pokud jej engine dokáže využít, poznáte to na lepších FPS. Pomáhá to údajně ve hrách jako The Evil Within nebo Just Cause 3.

Nicméně pokud má hra natvrdo omezenou frekvenci na 30 snímků za vteřinu, tak ji Game Boost nad tuto hranici dostat nemůže, na to by program musel dostat patch. Je také možné, že výkon navíc může mít nečekané vedlejší příznaky u některých her, které s ním nepočítají. Z tohoto důvodu je tento režim volitelný a deaktivace by měla chybám předejít.

Aktualizace, o které tu byla řeč, nemá zatím stanovené datum vydání a distribuce do všech konzolí. Už by ale měla být dostupná beta testerům. Kdy bude hotová a dostupná, by Sony mělo oznámit během několika týdnů.

Ohodnoťte tento článek!