Playstation VR stojí necelých 11 tisíc, prodeje začnou v říjnu. I v Česku

0

Po RiftuHTC Vive přichází nyní na GDC 2016 čas na dalšího významného hráče v oblasti virtuální reality. Také Sony tento týden oznámilo datum, kdy začne prodávat svůj systém Playstation VR určený pro konzoli PS4, a jeho cenu. A ta bude zajímavá, takže brýle od Sony možná budou pro rozjezd virtuální reality důležitější než prve zmínění konkurenti určení pro PC.

Playstation VR se bude prodávat za cenu 400 dolarů v Americe a 400 eur v Evropě. Pro české luhy a háje by to znamenalo cenu 10 800 Kč a vězte, že brýle se mají oficiálně distribuovat právě i u nás (a také například Polsku, Slovensko ale asi první vlna mine). Vyloženě levné to tedy nebude, ovšem proti konkurenci jak již bylo řečeno ušetříte skoro polovinu. Nicméně také si počkáte déle, jelikož Sony oznámilo, že prodej začne až v říjnu, tedy za sedm měsíců.

Playstation VR
Playstation VR

 

Externí výpočetní koprocesor

Zároveň se Sony pochlubilo všemi komponenty, které v krabici Playstation VR najdete. Je totiž řeč ani ne tak o brýlích, ale o systému složeném z několika částí. K headsetu dostanete také výpočetní box, který rozšíří schopnosti Playstation 4 (i vzhledem k tomu je pozoruhodné, že vás celek vyjde na míň, než Vive/Rift).

Komponenty Playstation VR
Komponenty Playstation VR

Je o něco menší než samotná konzole, má ale vlastní externí napájecí zdroj a aktivní chlazení. Ke konzoli se připojuje pomocí kabelu HDMI, který je kromě obrazu schopen přenášet i datovou komunikaci. K boxu se pak na další HDMI připojí televize a dalšími dvěma porty pak samotný headset.

Playstation VR (Zdroj: Ars Technica)
Playstation VR, výpočetní box zezadu (Zdroj: Ars Technica)

Jeho připojení je poněkud komplikovanější. Z boxu samotného vychází dvěma koncovkami jeden dlouhý kabel s malou krabičkou na konci, jež má opět dva porty, ke kterým se konečně připojuje kabel brýlí. Ten má na ještě odbočku pro připojení sluchátek (Sony vám jedny i přibalí). Součástí balení není samotná konzole a gamepad, které již musíte mít. Zdá se ovšem, že vyžadována je i Playstation Camera, která však není součástí a o něco zvedne pořizovací cenu, pokud ji již nevlasníte.

 

Brýle mají rozlišení 1920 × 1080 bodů (tedy zhruba 960 × 1080 bodů na oko) a lepší obnovovací frekvenci než konkurenti – 120 Hz. Panel o úhlopříčce 5,7 palce je technologie OLED, nicméně podle Sony s plnými RGB pixely, nejde tedy o horší matrici typu pentile či podobnou. Podle Sony má odezva systému na pohyb uživatele či vstup být 18 ms. Počítá se také současným výstupem na televizi, takže hrdinství osoby nesoucí brýle bude moci obdivovat okolí.

 

Podle Sony na něčem pro Playstation 4 pracuje až 230 vývojářů a od říjnového uvedení do konce roku má vyjít přes 50 titulů. Přímo od Sony dostanete k sadě zadarmo demo Playroom VR s šesti (asi menšími) hrami, které bude předvádět schopnosti systému a podporovat výstup na televizi pro zapojení (jak aktivní, to je otázka) dalších uživatelů.

Zdroje: Sony (1, 2), Ars Technica

Ohodnoťte tento článek!