Po APU Raven Ridge má přijít 7nm čip „Gray Hawk“. Zůstane na čtyřech jádrech s SMT

0

Pomalu, ale jistě se blíží okamžik, kdy se procesory AMD s architekturou Zen stanou místo „dlouho vyhlížené budoucnosti“ realitou v obchodech. Zen byl také nejzazší metou, kterou jsme „viděli“ na horizontu plánů AMD, ovšem jak se blíží, život jde dál a na obzoru se už vynořují jeho následovníci.

Kromě procesorů Summit Ridge a APU Raven Ridge příští rok má zřejmě přijít také dvoujádrový lowendový derivát Zenu, stále na 14nm. Už v červnu ovšem web Fudzilla vydal zprávu, že následník Zenu bude vyráběn na 7nm procesu (později se ukázalo, že je to kvůli tomu, že 10nm proces GlobalFoundries přeskočí). Tyto procesory ve verzi pro servery mají mít až 48 jader a nesou údajně kódové jméno Starship. Fudzilla nyní přinesla informace i o spotřebitelském souputníku těchto CPU: prvním 7nm APU.

Toto APU má být zřejmě následníkem prvního APU s jádry Zen, které se jmenuje Raven Ridge a přijde údajně v druhé polovině roku 2017. Podle Fudzilly má čip kódové označení Gray Hawk, které je však platné jen pro jeho embedded verzi. Jméno, pod kterým budou vystupovat modely pro desktop a notebooky, Fudzilla zatím nezjistila, dostala se podle všeho jen k informacím o roadmapě pro sektor embedded.

APU Carrizo v mobilním pouzdru FP4
APU Carrizo v mobilním pouzdru FP4

Nejdůležitější informací je, že Gray Hawk bude stále čtyřjádrový, stejně jako Raven Ridge. Tato jádra by však měla mít stejnou architekturu, jako serverový Starship. Opět ale bude aktivní SMT, takže čip v plné palbě bude zpracovávat osm vláken naráz. Nedojde tedy k zvýšení počtu jader, jako to plánuje Intel u čipů Coffee Lake. Podle Fudzilly mají embedded verze mít TDP od 10 W výš, což zřejmě platí pro čipy s mobilním provedením BGA. U Raven Ridge má údajně být dostupná varianta možná až s TDP 4 W; taková by v mobilní verzi 7nm APU možná mohla existovat také, v embedded ale asi takovéto seškrcení není nutné a pro podobně nízké spotřeby bude asi firma nabízet jiné čipy.

Fudzilla bohužel neuvádí, kolik bude mít GPU v těchto čipech výpočetních jednotek či jaké paměti budou podporovány. Výroba na 7nm procesu by ale údajně mohla znamenat, že by čip mohl integrovat grafickou architekturu Navi, kterou AMD vyvíjí pro samostatná GPU na této výrobní technologii. Sdílení by dávalo smysl kvůli usnadnění návrhu fyzických bloků, nicméně aplikaci Navi nemusí umožnit časové či jiné důvody. Je tedy asi možné i to, že integrovaná grafika bude mít starší architekturu. U 14nm Raven Ridge také ještě nemáme definitivně jisto v tom, že by mělo architekturu Polaris.

Embedded verze 7nm APU (tedy Gray Hawk) má být určena pro obvyklé aplikace tohoto sektoru či průmyslové použití, ale také tzv. digital signage (reklamní a informační tabule), tenké klienty, medicínská zařízení a arkádové či výherní automaty.

 

Fudzilla neuvádí, kdy mají tyto 7nm čipy vyjít (ovšem stejně by šlo o termín vydání embedded verzí, který se asi nekryje s uvedením normální verze pro notebooky a desktop). Výroba na 7nm procesu znamená, že se nemohou objevit příliš brzy. I uvedení v druhé polovině roku 2018 (tedy za rok od příchodu Raven Ridge) nemusí být ještě realizovatelné, jelikož je to velmi brzy po komerčním startu 7nm technologie u GlobalFoundries a komplexní APU není nejvhodnější čip pro raný proces. Nedivil bych se, kdyby tyto procesory byly uvedeny až v roce 2019 a 14nm Raven Ridge před nimi mělo delší než jednoletý životní cyklus. AMD by také prodlevu mohlo „vycpat“ jeho refreshem, tedy další 14nm generací.

Zdroj: Fudzilla

Po APU Raven Ridge má přijít 7nm čip „Gray Hawk“. Zůstane na čtyřech jádrech s SMT

Ohodnoťte tento článek!