Po pamětech v roce 2018 zdraží i všechno ostatní. Cena základní suroviny pro čipy stoupá

9
Wafery s čipy v polovodičové továrně
-
Zdroj: GlobalFoundries

Letos a loni jsme finančně trpěli při nákupu počítačů kvůli rostoucím cenám NAND (a SSD), paměťových modulů a pak také grafických karet, jejichž ceny hnala nahoru mánie okolo těžení kryptoměn. Těmto nepříjemnostem ale zdá se ještě nemusí být konec. Zdá se totiž, že příští rok by mohlo pro změnu zdražit úplně všechno, v čem nějaké čipy jsou. Výrobci základní suroviny pro jejich výrobu totiž zdá se plánují, že využijí současnou konjunkturu polovodičového průmyslu a také zvýší ceny. Ty by se pak promítly do nákladů výrobců všech čipů.

Podle zprávy, která se objevila na korejském zpravodajském serveru ETNews, chystá japonská firma SUMCO, která dodává základní křemíkové desky, tzv. wafery, na nichž se pak čipy vyrábějí optickou litografií, zdražení této klíčové komodity o pětinu. SUMCO zásobuje wafery zhruba 60 % trhu a má tak značnou sílu, ostatní dodavatelé tedy pravděpodobně budou do větší či menší míry tento krok následovat. Ostatně je i v jejich zájmu – wafery totiž potřebují všichni polovodičoví výrobci a jejich výrobní kapacita je omezená.

Wafer je kruhová deska (dnes se typicky používá 300mm průměr, ve starších či menších továrnách také 200mm) vzniklá rozřezáním válcového ingotu tvořeného umělým monokrystalem z extrémně čistého křemíku, k jehož výrobě se používá Czochralského metoda. Výrobci čipů používají wafery jako základ pro svůj litografický proces. Jde jen o jednu z různých použitých vstupů, ale její zdražení se samozřejmě musí promítnout i do ceny výsledných produktů. Velké firmy mají obvykle na dodávky waferů dlouhodobé smlouvy, ono zdražení se ale patrně promítne i do nich. Velcí zákazníci si patrně budou schopní dohodnout pomalejší růst, menší v tak dobré pozici nebudou, nicméně v úhrnu SUMCO slovy svého šéfa uvedlo, že cena waferu stoupne zhruba o 20 % už do začátku roku 2018. Tyto vyšší ceny by už zdá se měly platit v současné době.

Křemíkové ingoty z umělého krystalu a z nich nařezané wafery
Křemíkové ingoty z umělého krystalu a z nich nařezané wafery

Zdražování bude pokračovat i v roce 2019

V průběhu příštího roku ale asi bude podobně jako u DRAM a NAND trend pokračovat a ceny se budou zvyšovat dál, protože v roce 2019 prý budou wafery ještě o něco dražší. A tedy i z nich vyráběné čipy, ať už paměťové, NAND pro SSD nebo procesory, GPU a mobilní či embedded SoC.

Důvod, proč si SUMCO může dovolit jednostranně zvyšovat ceny (a jak bylo řečeno, ostatní výrobci ho asi budou následovat) je, že jde podobně jako u DRAM o trh s omezeným počtem hráčů. Celková polovodičová výroba roste a o wafery je proto silná poptávka, což podobně jako v případě pamětí dává výrobcům možnost nadiktovat si vyšší ceny, neboť přetlak poptávky přirozeně šroubuje ceny nahoru.

Výrobci waferů sice plánují postupné zvyšování výrobních kapacit, ale zřejmě v relativně neagresivním tempu, které asi toto poptávkou vyvolané zvyšování cen nebude schopné zvrátit. Podle ETNews například Sumco plánuje do roku 2019 zvednout výrobu o zhruba 110 000 waferů za měsíc a německá firma Siltronic zhruba o 70 000 za měsíc. Pokud si ale vzpomenete na článek o tom, jaké zvýšení kapacit plánuje Samsung jen pokud jde o výrobu DRAM (nemluvě o tom, že víc waferů budou potřebovat i výrobci všeho ostatního), pak takováto množství určitě nebudou stačit na to, aby nerovnováhu na trhu uhasila. SUMCO a dost možná ostatní výrobci waferů se tedy podle všeho budou také snažit využít situace k maximalizaci tržeb a zisků, podobně jako to nyní dělali (a dělají dál) výrobci pamětí. Pro nás spotřebitele to však znamená obecné zdražování elektroniky a počítačů.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

    • Rok a pol som odkladl upgrade (z 8 rokov starej Q9400), lebo sa mi vtedy zdalo, ze cena 380e za GTX 1070 je prehnane vysoka, tak reku pockam, az klesne pod 300e :o)
      No… a nakoniec som to pred 2 tyzdnami vzdal a upgradoval na Ryzen 5 1600 + GTX 10606G. Neusetril som nakoniec nic, skor naopak. Ale ma to aj pozitivum, pred rokom by som mal 4/4 jadro a takto mam 8/16 core system.