Po roce vyšel nový Gimp. Podporuje vícejádrové procesory a umí pracovat s EXIFem

6
Gimp
Gimp

Uživatelé fotoeditoru Gimp musejí mít velkou trpělivost. Vývoj totiž brzdí nedostatek lidí, peněz a především složitý přechod na nové jádro programu. Poslední stabilní verze 2.8 vyšla před pěti lety, od té doby přišly jen tisícinkové aktualizace přinášející opravy.

Souběžně s tím vychází i testovací větev 2.9, ze které pak se bude stabilní sudá verze 2.10. Včera po dlouhých 13 měsících vývoje vyšel Gimp 2.9.6. Má přes 200 opravených chyb, doplněné překlady pro 23 jazyků a také několik nových funkcí.

Editor vůbec poprvé umí zužitkovat vícejádrové procesory, což by mělo zásadně urychlit náročné operace. Zatím ale funkce není dostatečně ověřená a může vykazovat chyby. Za stabilní bude považována až ve verzi 2.10.

Tvůrci dále zpohodlnili práci s maskami vrstev, přidali další režim prolnutí, zlepšili práci s Hi-DPI monitory (pořádně to bude fungovat až ve vzdálené verzi 3.0) a vylepšili import photoshopového formátu PSD. Nástroj pro deformaci zkapalněním (warp transform) by měl být mnohem rychlejší. Nástroj pro ořez již obsahuje šablony pro typické formáty (16:9, 16:10, 3:2, 4:3, 1:1).

TIP: Aby Gimp dohnal Photoshop, potřebuje více peněz. Klíčový vývojář spustil crowdfunding

Gimp 2.9.6 je dodává s pluginem RawTherapee, takže umí pracovat s RAWy. Googlovskému formátu WebP přibyly nové funkce pro export. A konečně už Gimp umí zobrazit a upravovat metadata fotografií (EXIF, XMP, IPTC a DICOM).

Vývojářskou verzi Gimpu 2.9.6 pro Windows (x64) si můžete stáhnout odsud.

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Jenom technická. GIMP, není fotoeditor. GIMP ( GNU Image Manipulation Program ) je editor pro práci s rastrovou grafikou ( ne že by se v něm nedalo s fotografií leccos udělat, ale jsou prostě specializovanější programy ). Fotoeditory, jsou editory bitmapové, tj. například Photoshop, ale to je detail. Podstatné je, že v porovnání výkon cena je GIMP naprosto nedostižný, to je bez diskuse. Bohužel když na to dojde řeč, tak se najednou vyrojí spousta „professionálů“ kterým programy s GNU licencí naprosto nestačí a jiné východisko než Photoshop z Ulož.to shopu neuznávají, takže se veřejně o spoustě skvělých programů lidi vůbec nedočtou. V poslední době se ale situace, mimojiné i díky Vám pane Václavíku, zlepšuje.