Po upgradu na Windows 10 můžete provést čistou instalaci. Ani nepotřebujete klíč

0

Dobrá zpráva pro všechny uživatele Windows 10. Pokud jste už provedli upgrade z Windows 7/8.1 a systém byl úspěšně aktivován, v budoucnu už nebudete muset Desítky instalovat znovu jako upgrade staršího systému, ale můžete použít čistou instalaci. Tato otázka nebyla dlouho jasná, protože Microsoft vám při upgradu nový produktový klíč neukáže, přitom klíč ze starších Windows použít nelze.

Aktivovaný systém Windows 10
Aktivovaný systém Windows 10

Po upgradu se sice vygeneruje nový klíč, ale ten je univerzální pro všechny počítače. Windows 10 Home například používají YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7, edice Pro pak VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T. Jenže pro budoucí čistou instalaci žádný klíč nepotřebujete, krok pro jeho zadání můžete přeskočit. Systém se po připojení k internetu automaticky aktivuje.

 

Microsoft totiž při upgradu provede prvotní aktivaci, na své servery si uloží unikátní otisk vašeho hardwaru – nepotřebuje ani účet Microsoft. Až budete instalovat podruhé (a na čisto), firma pozná, že systém už byl jednou aktivován, takže žádost schválí znovu.

Bude to fungovat do té doby, než zásadně změníte hardware. V praxi tedy nejčastěji při změně základní desky. U jiných komponent je tolerantní. Postup s přeskočením kroku pro zadání klíče doporučuje samotný Microsoft na svém diskuzním fóru.

Tipy k aktivaci

  1. O tom, jestli je systém aktivovaný, se dozvíte ve vlastnostech počítače (zkratka Win+Pause).
  2. Pokud ještě aktivovaný není, vyvolejte aktivaci ručně. Spusťte Příkazový řádek jako správce (v nabídce Win+X) a zadejte příkaz slmgr.vbs /ato. Pak aktivaci zkontrolujte.
  3. Při čisté instalaci Windows 10 zadání klíče obejděte pomocí tlačítek Přeskočit nebo Udělat později.
Po upgradu na Windows 10 můžete provést čistou instalaci. Ani nepotřebujete klíč
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů