Na počítače dorazil Windows 10 Insider Preview build 15042, na mobily pak sestavení 15043

Co více než sáhodlouhý seznam oprav čekat? Žádné velké překvapení se nekoná, Microsoft opravuje, seč mu síly stačí. Několik zásadních známých chyb systém stále trápí.

0
Redstone (Ilustrační foto)
Redstone (Ilustrační foto)

V pátek Microsoft vydal další testovací verze Windows 10 pro Fast ring. Konkrétně je pro počítače určeno sestavení 15042, zatímco mobily dostaly sestavení 15043. Chvíli po vydání 32bitovou variantu nebylo možné stáhnout, problémy se ale podařilo vyřešit. (32bitová varianta byla nedávno již problémy s nedostupností postižena. Zřejmě ji někdo proklel.)

Novinek je nevyhnutelně poskrovnu. V lednu Microsoft uvedl, že bude v Edgi omezovat některé flashové prvky. Kromě toho v sestavení 15002 zapnul spouštění flashových prvků jen na vyžádání. S touto funkcí souvisí drobná novinka – na zablokované prvky vás upozorní informační bublina, aby bylo jasné, že v případě potřeby můžete tyto prvky zobrazit. V adresním řádku zablokovaný obsah signalizuje povědomá ikona.

Další sestavení Windows 10 Insider Preview je venku
Další sestavení Windows 10 Insider Preview je venku

Dále se jedná o ještě menší záležitosti. Např. při čtení e-knihy v panelu v Edgi uvidíte jinou ikonu, konkrétně symbol knihy, změna nastavení čtení nahlas se bude přenášet napříč e-knihami atp.

Za zmínku stojí pár vyřešených chyb. Stahování nových sestavení by mělo být zahájeno okamžitě a proběhnout bez zadrhávání. Nastavení Bluetoothu již nepadá, tlačítko pro přepínání stavu bezdrátové technologie funguje. V nastavení služby Windows Update se nezobrazuje informace o tom, že některá nastavení spravuje organizace, přestože to nebyla pravda.

Známé potíže

Ze známých problémů je nutné zmínit, že se na některých instalacích nepodaří nové sestavení nainstalovat. Pokud se při upgradu zaseknete na neobvykle dlouhou dobu ve fázi spouštění systému a na obrazovce uvidíte pohybovat se tečky v kruhu, počítač ručně resetujte. Po spuštění do Příkazového řádku se správcovským oprávněním zadejte následující příkazy:

  1. reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\system\setup\upgrade\nsimigrationroot /f
  2. netsh int ipv6 set locality state=disabled
  3. reg delete HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nsi\{eb004a01-9b1a-11d4-9123-0050047759bc}\28 /f

Skutečně nesmíte využít PowerShell. Po postupném zadání příkazů stroj restartujte a znovu zkuste nainstalovat aktualizace. Více informací případně najdete na fóru Microsoftu.

Nové upozornění vám řekne, že můžete flashové prvky spustit
Nové upozornění vám řekne, že můžete flashové prvky spustit

Z minulých sestavení zůstávají občasné problémy s odpovídáním aplikací nebo potíže se hrami. Na seznamu přibyla situace, kdy mohou Edge či hlavní panel přestat odpovídat. To vyřešíte ukončením příslušných procesů a znovu nastartováním. Kompletní seznam změn, opravených chyb a známých potíží najdete na blogu Windows Experience.

Ohodnoťte tento článek!