Počítačové sestavy podle ExtraHardware, listopad 2010

0

Říjnové novinky

Než se pustíme do sestav, pojďme se opět podívat na shrnutí novinek posledního měsíce. Podle očekávání se nejvíce změn událo opět mezi grafickými kartami, v ostatních oblastech hardware jsme se nějak významně vybočujících novinek nedočkali, můžeme se ale těšit z pokračování mírně sestupného trendu u cen.

Grafické karty

Největší změny se za poslední měsíc udály v nabídce grafických karet. Začaly se objevovat konkrétní informace, testy a první modely nových grafik 
ATi
 AMD Radeon řady 6800, jmenovitě Radeon HD 6850 a 6870. AMD tak začíná opět napřed před Nvidií vydávat novou řadu grafických karet.

Stojí za upozornění, že se nejedná o nástupce highendové řady 5800, AMD se rozhodlo vydat nejdříve karty mainstreamu výkonově navazující na řadu 5700. Společnost Nvidia na to zareagovala oznámením GeForce GTX 580, zatím ale není definitivně jasné, jak bude karta vypadat.

Také jsme dočkali bez jakýchkoli fanfár dovydání lowendu karet GeForce stávající řady v podobě modelů GT430 a GT 440, na pultech obchodů jsou ale zatím vidět pouze první z nich. Pokračoval také mírný rozruch způsobený vydáním karet GTS 450, které se dočkaly ještě několika dalších modelů.

Úložná zařízení

Jedince postižené křečkováním dat jistě potěšilo vydání prvních 3TB pevných disků se čtyřmi 750GB plotnami. Ty ale nejsou zcela bezproblémové, není to ale jejich vinou. Problémem je další limit v adresování tvořený maximem 232 sektorů o běžné velikosti 512 b, což je 2,19 TB. Při použití MBR (Master Boot Record) není možné větší disk adresovat. Řešení existuje, místo MBR se bude používat GPT (GUID Partition Table), jenže potom nelze z takového disku zavádět operační systém pomocí klasického BIOSu, musí se použít UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Jenže to se na základních deskách ještě nevyskytuje.

Novinky o velkých a rychlých SSD do PCIe slotů jsou sice zajímavé, kvůli ceně si asi moc zákazníků nenajdou. Nicméně i mimo to je v oblasti záznamových zařízení vidět stálý pokrok, leč pořád ne tak rychlý, jak bychom si asi přáli.

Základní desky, procesory a paměti

Jak už jsem psal minule, dokud nebudou na světě nové procesory, tak se na trhu s nimi ani se základními deskami už nic zvláštního nestane. Nejdříve čekáme procesory rodiny Sandybridge od Intelu, ty však přijdou až počátkem příštího roku. Přesto pro ně ale už výrobci základních desek oznámili nějaké modely, takže to vypadá, že je vše na dobré cestě a nemusíme se bát žádného zdržení.

U pamětí můžeme akorát sledovat, jak se mění ceny. Rozdíly mezi moduly DDR2 a DDR3 jsou pořád velmi malé, ale u nejlevnějších se už miska vah přechýlila na stranu DDR3, takže už asi pominul poslední důvod proč setrvávat s DDR2.

Skříně, zdroje a chladiče

Inovace v oblasti skříní, zdrojů a vlastně ani chladičů nejsou tak závislé na ostatních komponentách počítače, takže se mohou dít plynule a neustále. Snažíme se vás o všech zajímavých novinkách informovat, pokud bych měl nějakou z nich zmínit, tak největší počet potenciálních kupců asi zaujme nově vydaný chladič Arctic Freezer 13. Firma Arctic totiž vždy dodávala chladiče, které nebyly sice špičkové svým výkonem, ale zato nabízely velmi přijatelnou cenu.

Herní počítač

Herní sestavy není důvod od minula příliš upravovat, samozřejmě až na grafické karty, kde uvedení Radeonů HD 6850 a 6870 přineslo zajímavou změnu. Na trh se dostaly první modely, takže nedočkavci už mohou nakupovat. Méně nedočkaví ale udělají asi lépe, když počkají, až se rozšíří nabídka modelů, až se objeví kousky s alternativními chladiči a až se trochu stabilizují ceny nebo v klidu koupí už osvědčené modely.

Při výběru grafické karty často rozhodují i sympatie k AMD nebo k Nvidii, nebo dokonce i k jednotlivým výrobcům samotných karet. Velkou měrou se na tom podílí to, že není jednoduché říci, která karta je lepší, protože pro každého jsou důležitá trochu jiná hlediska při výběru.

V první řadě jde samozřejmě o surový grafický výkon nebo poměr výkonu a ceny. Dále ale do výběru mluví spotřeba, pro občasné hráče bude významnější spotřeba v klidu, kterou mají o fous lepší nové GeForce, pro pravé pařany je zase důležitější spotřeba v zátěži, kde jsou na tom zase lépe Radeony. Navíc do výběru také zasahuje podpora různých specifických technologií obou značek, nejvíce asi PhysX, dále případně Eyefinity nebo podpora 3D zobrazení nebo z neherního zaměření CUDA.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska Asus P7P55D-E (Intel P55, full ATX) 2900
operační paměť 2× 2 GB DDR3-1600
Kingston HyperX Blu XMP (CL9, 1,65 V)
1600
procesor Intel Core i5-760 (2,80 GHz, Lynnfield) 4200
chladič procesoru Gelid Tranquillo 700
grafická karta Gigabyte HD 5850 OC, 1 GB 5800
pevný disk Seagate Barracuda 7200.12 1 TB (ST31000528AS) 1900
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň Cooler Master CM690 II Advanced 2300
zdroj Seasonic Energy Knight SS-500ET 500 W OEM 1100
celkem za počítač 21 000

 

Mimo otázky výběru grafické karty je u levnějších herních sestav obtížná i volba procesoru. Existuje totiž ještě pořád dost her, které nedokážou čtyřjádro efektivně využít. Pokud hrajete převážně takové, tak se zde nabízí možnost k ušetření. Zajímavou volbou tak může být i „tříjádro Intelu“. Tím myslím samozřejmě dvoujádrové Core i5, které má velmi dobrý výkon v jedno- a dvouvláknových aplikacích, zároveň se ale díky HyperThreadingu tváří jako čtyřjádro a nezalekne ani jemnější vícevláknové zátěže.

Procesor má v sobě grafický čip, ale protože bude osazena herní grafika, tak bude zahálet. Přesto se ale hodí deska s čipovou sadou H55, která umožní grafický čip využít. Může se to hodit při přestavbě počítače, když nebude hlavní grafika zrovna k dispozici, nebo jen na zvýšení počtu grafických výstupů. 

Dále se na rozdíl od výkonných herních sestav samozřejmě vůbec není nutné zabývat myšlenkou mít na základní desce dva plnohodnotné sloty PCIe ×16 pro možný budoucí upgrade na CrossFire/SLI, jedna highendová grafická karta bude vždy výhodnější, než dvě mainstreamové v multiGPU zapojení.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska Gigabyte H55-UD3H (Intel H55, full ATX) 2200
operační paměť 2× 2 GB Kingston DDR3-1333, (CL9, 1,5 V) 1400
procesor Intel Core i3-550 (3,2 GHz, Clarkdale) 2700
chladič procesoru Gelid Tranquillo 700
grafická karta Asus GeForce GTS 450 DirectCu, 1 GB 3000
pevný disk WD Caviar Blue 1 TB (WD10EALS) 1400
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň Thermaltake SopranoRS 101 1200
zdroj Seasonic Energy Knight SS-400ET 400W OEM 900
celkem za počítač 14 000

Univerzální, úsporné a levné PC

Obyčejné domácí počítače po většinu času vlastně vůbec nic náročného nedělají, vysoká zátěž je potká jen výjimečně a většinou ne na delší dobu, takže v klidu postačí pomaleji taktovaný, méně výkonný a levný procesor. Do této kategorie se však dají zařadit i například tříjádrové Athlony. Jejich cenový rozdíl proti dvoujádrovým není veliký, takže se dá trochu připlatit za další výpočetní jádro, které bude dělat rezervu pro případ vykonávání více úkolů najednou za současného zachování rychlé odezvy systému.

Pokud máte na pořízení počítače více prostředků, tak stejně nemá pořizování silnějších komponent velký smysl (pokud si nejste jisti, že byste výkon využili). Ušetřené peníze je lepší vložit do kvalitnějších periferií nebo na nákup licencí potřebného software.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska Gigabyte 880GM-D2H (880G, micro ATX) 1600
operační paměť 2× 2 GB Kingston DDR3-1333, (CL9, 1,5 V) 1400
procesor AMD
Athlon II X3 445 (3,1 GHz, Rana)
1700
chladič procesoru Arctic-Cooling Freezer 7 Pro rev.2 500
grafická karta integrovaná 0
pevný disk Samsung SpinPoint F3 500 GB (HD502HJ) 900
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň CoolerMaster Elite 342 900
zdroj Seasonic Energy Knight SS-350ET 350W OEM 700
celkem za počítač 8200

 

V případě, že je nutné cenu tlačit až na kost, se dá uvažovat o výběhové platformě. Cena starších produktů je tlačena dolů těmi novějšími a nemusí vadit, že na oběť ceně padne nějaký výraznější kompromis. Nesmí se však šetřit na nepravém místě, jako třeba pořizování úplně nejlevnějších jednojádrových procesorů nebo nejmenších pevných disků, kvůli jejich zanedbatelnému cenovému rozdílu. Ušetřit se ale dá například koupením skříně rovnou se zdrojem. Radši si ale dejte pozor na neznámé bezejmenné zdroje, zvolte třeba  Eurocase MC 41. Tato skříňka na první pohled vypadá docela dobře a výrobce do ní montuje 350W zdroj značky Fortron.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska MSI G41M-P25 (Intel G41, micro ATX) 1000
operační paměť 2× 1 GB Kingston DDR3-1333, (CL9, 1,5 V) 800
procesor Intel Celeron Dual-Core E3300 (2,5 GHz, Wolfdale) 1000
chladič procesoru dodávaný s procesorem 0
grafická karta integrovaná 0
pevný disk Samsung SpinPoint F3 500 GB (HD502HJ) 900
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň Eurocase Micro MC 41 se zdrojem 1100
zdroj 350W Fortron součástí skříně 0
celkem za počítač 5300

PC pro střih videa, DTP či jiné náročné aplikace

Pro kódování videa nebo jinou vícevláknovou zátěž se jednoznačně hodí šestijádrový Phenom, nebo dražší Core i7 řady 800. To je sice jen čtyřjádrový procesor, ale díky HyperThreadingu dokáže zpracovávat osm vláken najednou a efektivněji tak využívat svá už tak dost výkonná jádra. Pamatujte ale na to, že mnohavláknová zátěž pořád není úplně typická, mnoho programů pořád nebylo pro efektivní zpracování na vícejádrových procesorech upraveno, ať už kvůli pohodlí programátorů nebo proto, že zkrátka daná operace není vhodně paralelizovatelná.

V případě, že si nejste jisti, že využijete procesor s více než čtyřmi logickými jádry, tak pro vás bude investice do takového procesoru nejspíše zbytečná. Postačí pak čtyřjádrový Phenom nebo za příplatek pro zvýšení výkonu Core i5-760.

Velkou otázkou je i výběr grafiky. V případě, že nebudete zpracovávat výpočty na grafické kartě, může vám stačit integrovaná. Pokud budete pracovat s větším počtem displejů, bude se vám hodit jakékoli zobrazovadlo jen kvůli zvýšení počtu výstupů. Naopak pokud se chystáte na GPGPU výpočty pomocí technologie CUDA, budete samozřejmě potřebovat nějakou GeForce. Těm nejnáročnějším se mohou do pracovních stanic hodit i profesionální karty Quadro nebo FireGL od AMD.

Další věcí, se kterou je nutné počítat, je chování takové sestavy vzhledem ke chlazení. Stejně jako u herních sestav musí být chlazení připravené zvládat intenzivní a dlouhotrvající zatížení, což může být při souběžném požadavku na ticho trochu oříšek. Vhodné je proto zajistit dobré odvětrávání celé skříně.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska Asus M4A89GTD PRO/USB3 (AMD 890GX, full ATX) 3000
operační paměť 2× 2 GB DDR3-1600
Kingston HyperX Blu XMP (CL9, 1,65 V)
1600
procesor AMD Phenom II X6 1055T 4300
chladič procesoru Gelid Tranquillo 700
grafická karta integrovaná 0
pevný disk
WD Caviar Black 1 TB (WD1002FAEX)
2× 1900
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň Fractal Design Define R2 2400
zdroj Seasonic Energy Knight SS-400ET 400W OEM 900
celkem za počítač 17200

HTPC – Home Theater PC a předpokládané události

Pro HTPC počítač samozřejmě počítám s televizní kartou, pokus jste na území s dobrým příjmen DVB-T, nepotřebujete už hybridní kartu a stačí vám digitální. Dobrou volbou může být například Leadtek WinFast DTV2000DS se dvěma tunery. Zajímavé je, že je pořád lepší výběr mezi kartami do starého rozhraní PCI místo novějšího PCIe (×1). To však není ničemu na překážku. Dále počítám s tím, že na základní ovládání bude stačit dálkový ovladač dodávaný s televizní kartou, náročnější uživatelé si pak mohou vybrat dle svého vkusu.

Ne každý potřebuje mít tak vymakané dálkové ovladání, jako je například tento Logitech Harmony 900. Ne, že by takový ovladač nebyl vhodným doplňkem k HTPC, ale jeho hlavní síla spočívá v ovládání více zařízení najendou. Je to zkrátka luxus, který podle mého názoru není potřeba.

  výrobce a model cena s DPH
základní deska Gigabyte H55M-UD2H (Intel H55, micro ATX) 1900
operační paměť 2× 2 GB Kingston DDR3-1333, (CL9, 1,5 V) 1400
procesor Intel Core i3-530 (2,93 GHz, Clarkdale) 2600
chladič procesoru Silverstone SST-NT06-E v.3 900
grafická karta integrovaná 0
pevný disk Samsung EcoGreen F3 1 TB (HD105SI) 1400
optická mechanika Sony Optiarc AD-7260S OEM 500
skříň Silverstone Sugo SG01 2400
zdroj Seasonic Energy Knight SS-350ET 350W OEM 700
celkem za počítač 11 800

 

Výhled do budoucna

Již jsem zmiňoval, že Nvidia oznámila novou GeForce 580 – nejpravděpodobněji půjde o „facelift“ existujícího jádra z GTX 480 – GF100, s plným počtem 512 jednotek CUDA a pravděpodobně s lepšími takty, možná také díky vyladění výrobního procesoru s lepší spotřebou. Hovoří se také o snížení počtu tranzistorů a tím plochy čipu osekáním nějakých funkcí pro GPGPU výpočty, které nejsou pro herní grafickou kartu potřebné. Výrazněji odlišné jádro to jistě nebude, na vydání kompletně nového highendového jádra by bylo potřeba více času.

Také se snad na pultech obchodů objeví poslední lowendové GeForce, karty GT 440. Ty už sice existují, ale zatím je mají k dispozici pouze výrobci počítačů, na volný trh se dostanou až později, stejně jak tomu bylo i v případě GT 430. Pak už bude konečně mít Nvidia kompletně venku svou čtyřkovou řadu založenou na architektuře Fermi. 

V druhém táboře se také chystají novinky, čeká nás vydání Radeonů řady 6900, které se zařadí ho highendu a nahradí tak řadu 5800. Mnoho detailů o novém grafickém čipu ještě potvrzeno nebylo, jakmile se něco podloženého dozvíme (co nebude pod NDA), tak vám dáme vědět.

V jiných oblastech se asi významných novinek nedočkáme. Můžeme jen spekulovat o brzkém předvedení dvouplotnových 1,5TB pevných disků a jednoplotnových sedmsetpadesátek, když už Western Digital začal prodávat tříterabajtové disky se čtyřmi plotnami. Bližší informace však zatím nejsou známé.

Ohodnoťte tento článek!