Pod kapotou iPadu: Apple A4

0

Včera jsme vám na ExtraNotebook přinesli informace o novince od Apple, tabletu iPad. Díky serveru Bright Side of News vám nyní můžeme prozradit něco více i o procesoru, který iPad používá, Apple A4. Ptáte se, od kdy Apple samo navrhuje procesory? V zásadě od té doby, co odkoupilo společnost P.A. Semi. Apple A4 však není od základů nový čip, spíše skládačka z částí navržených firmou ARM.

P.A. Semi se sice chtěla specializovat na vlastní úsporné procesory pro servery, avšak jeden z jejích zakladatelů, Dan Dobberpuhl, pracoval u Digital Equipment Company (DEC) mj. jako šéfinženýr na projektu StrongARM. P.A. Semi tak byla připravena přijmout úlohu, kterou pro ni měl Apple.

Apple A4 je System-on-Chip, tedy čip integrující procesor, grafické jádro, řadič operační paměti i řadič úložných zařízení a jiných sběrnic. Používá procesorové jádro je ARM Cortex-A9 MultiProcessing Core, na které spoléhají i Nvidia Tegra, Qualcomm Snapdragon a další konkurenti. Také jeho pracovní frekvence je stejná, 1 GHz (při této frekvenci totiž Cortex-A9 podává nejlepší kompromis mezi výkonem, spotřebou a fotogenicky vypadajícími specifikacemi). Pro srovnání, iPhone je vybaven procesorem od Samsungu (na bázi ARM) na 600 MHz. Také grafické jádro je dílem ARM, jedná se údajně o Mali řady 50, které je orientováno na nízkou cenu a spotřebu.

Není tedy těžké se dovtípit, že po stránce hardwarové lze těžko hovořit o revoluci. iPad ale těží ze široké nabídky aplikací vytvořených původně pro iPhone a elektronickým prodejem knih po způsobu iTunes.

Zdroj: Bright Side of News

Pod kapotou iPadu: Apple A4

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Možno by bolo vhodné tento článok doplniť aj o nové Core i5/i3 s integrovaným GPU… Tam je to zrejme tiež podobne ako v prípade atomu. Aspoň z testov pamäťového systému to vyplýva.

  2. Já nevim, ale nemám pocit, že by zrovna „neintegrovaný“ řadič pamětí byl největší problém Atomu. S ohledem na jeho nízký výkon není tím úzkým hrdlem zrovna propustnost pamětí.

    Stejně tak nemám pocit, že by řadič pamětí v čipsetu byl výrazný hendikep, který má velký vliv na výkon systému. Kdyby tomu tak bylo, stěží by kdysi Core 2 válcovalo Athlony, a rozdíl mezi výkonem Core 2 a Core iX by byl určitě taky větší.

    Ať si to v syntetických testech propustnosti pamětí vypadá jakkoliv dramaticky, praxe je trochu jiná.