Pod kapotou Lightning Bolt: USB 3.0 přes DisplayPort kabel

0

Tento týden jsme vás informovali o soupeři pro rozhraní Thunderbolt, které chystá AMD pod označením Lightning Bolt. V diskuzi se objevila doměnka, že technologie využívající konektor DisplayPortu by mohla být s již existující “předlohou” kompatibilní. Server Anandtech ale odhaluje, že tomu tak nebude.

Zatímco Thunderbolt přenáší v jednom kabelu signál DisplayPortu a čtyři linky PCI Express, AMD u Lightning Boltu vsadilo na USB 3.0. Vzhledem k tomu, že na druhém konci má být USB hub, to dává docela smysl – využije se tak řadič USB 3.0 v notebooku a není nutné jej mít v dokovací stanici či hubu, jako by to bylo v případě Thunderboltu a PCI Express. Elektronika, která na straně notebooku slučuje dvě rozhraní do jednoho konektoru (mux) by měla být velice levná, okolo jednoho dolaru. Jak již bylo řečeno ve středeční novince, kabel se používá i pro nabíjení.

Konektor je téměř standardní miniDP, změna se dotkla pouze dvou pinů. S trochou štěstí tedy k portu označenému jako Lightning Bolt bude možné připojit monitor i obyčejným kabelem. Technologie má ale nedostatky, kterými se AMD netají. První se týká datových přenosů, které nepoběží plnou rychlostí USB 3.0. Nějaké omezení se zřejmě bude týkat i elektrického proudu, který bude moci skrz kabel do notebooku téct.

Nakonec je nutné zdůraznit, že Lightning Bolt zdaleka nebude standardní výbavou všech notebooků s APU Trinity. Ty by měly přijít na trh okolo poloviny roku, zatímco Lightning Bolt by AMD chtělo dostat do oběhu do konce roku.

Zdroj: Anandtech

Ohodnoťte tento článek!