Cnews FM: Boj za lepší kabely a méně nekvalitních hesel [podcast]

Novoroční podcast se skládá ze tří témat.

12
Ilustrační foto
Ilustrační foto (autor: Bartek Wojtas / Pexels)

Vítejte u prvního podcastu roku 2019 | (3:04) Windows 10 konečně překonal podíl používanosti starších Sedmiček | (12:17) Premiérově se věnujeme kabelům, protože některé budou mít těžší život | (27:36) Proč používáme správce hesel? Na které se lze spolehnout a na které nikoli?

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (41 MB).

Cnews FM: Boj za lepší kabely a méně nekvalitních hesel [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68%) 15 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. Správci hesel:
  Již několik let používám KeePass.
  Databázi sdílím mezi zařízeníma pomocí vlastní instance Nextcloudu. Na jako klienta používám KeePassXC, na telefonu Keepass2Android. Do prohlížeče žádnou integraci nepoužívám, moc jim nevěřím. I když mám silné master heslo, tak se mi nechce nechávat databázi s heslama někde v cizím klaudu, radši to mám vše pod kontrolou.
  Databáze se mi uzamyká vždy při uzamčení obrazovky případně po 10 minutách od poslední aktivity v KeePassXC.

  Kde je je možné zavést 2FA nějakým rozumným způsobem (TOTP, HOTP, sms, přinejhorším email), tak ji používám. Avšak u služeb typu steam, které vyžadují vlastní apliakci mám holt smůlu, radši oželím 2FA, než si do telefonu instalovat další bordel.

 2. Lukas: „Keepass mi prijde jako nejaka excelovska tabukla, do jednoho sloupecku si zapisuju …“
  Ale ty jsi zapomnel na to NEJDULEZITEJSI! Zasifrovana tabulka!!!!!
  A o to jde, zadne pluginy nemam, nepotrebuji. Potrebuju nekam napsat heslo, spustim Keepass, zadam hlavni heslo, v menu kliknu na „zkopiruj heslo“ pripadne i na „zkopiruj uz. jmeno“, nakopiruju to tam, kde to chci pouzit a je hotovo.
  NIC VIC NEPOTREBUJU.
  Synchronizaci resim pres OneDrive. K tomu vubec nepotrebuju funkci Keepassu, naopak mi vyhovuje, ze s tim ZASIFROVANYM souborem manipuluje uplne nekdo jiny, kdo ani nevi, ze manipuluje se souborem s ulozenymi hesly.

 3. Petre: Keepass funguje na Windows a linuxu. Na Androidu potom pres jinou aplikaci, kterou sice neudelal tan samy autor, ale je plne kompatibilni a funkce je na vsech trech platformach stejna.
  To jenom poznamka, urcite se s vama nehadam, ze pouzivate neco jineho, Keepass se mi vsak zda jako nejednodussi, nejprimitivnejsi a zaroven nejrobustnejsi reseni osobniho spravce hesel.

  Chtel jsem jeste napsat jinou vec. V minulem roce 2018 jsem si kupoval dvoje bezdratova sluchatka, jedny spunty a druhy ted pred vanoci nahlavni a s potesenim konstatuji, ze oboji se nabiji pres microUSB a tudiz ja stale doma nemam jedinny USB-C konektor. Stale jedu na stalem dobrem microUSB a USB a zadny USB-C nemam ani v telefonu, ani na pocitaci, ani na monitoru, ani na televizi, ani na nabijecce, ani na prislusenstvi typu bezdratovych sluchatek. Takze za me pohoda, USB-C je mi naprosto ukradene.

 4. Keepass spolu s vlastní synchronizací je určitě jedno z nejbezpečnějších řešení, skoro bych řekl pro paranoiky (myšleno v dobrém). Na to já jsem bohužel ale líný a tak jsem na LastPass, což považuji za takový rozumný poměr zabezpečení/komfort. Musím jim věřit jako službě ve smyslu, že kdyby chtěli, tak se k datům dostanou (kdyby si to někde potajmu schovávali atd.). Ale klíč na serveru nemají, takže se k heslům i v případě cracku a úniku dat útočník nedostane, v tom je to podobné jako kdyby unikla databáze Keepass. O něco vyšší komfort a funkce u mě dostaly přednost. Na druhou stranu jsou do Keepass pro vyšší komfort potřeba různé doplňky a pluginy, ve kterých může být riziko též.
  Lasspass používám ale jen v PC, protože na mobilu web prakticky nevyužívám, resp. tam občas jen čtu stránky, které nevyžadují autorizaci a synchronizace pošty s Exchange je stejně řešena jinak. Takže na Mobilu Lastpass vůbec nemám nainstalovaný.