Cnews FM: Sucho v redakci. Hledáme kvalitní předpověď počasí [podcast]

  Předpovědi počasí nás zklamávají. Oproti tomu záměr Vodafonu uzavřít sňatek s UPC vyšel na čas.

  10

  Program pořadu

  Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (36 MB).

  Minulý díl Cnews FMZmatený svět Windows a sledování Facebookem jako norma

  Cnews FM: Sucho v redakci. Hledáme kvalitní předpověď počasí [podcast]
  Ohodnoťte tento článek!
  3 (60%) 2 hlasů

  10 KOMENTÁŘE

  1. Dneska už neexistuje žádná aplikace na kterou by byl spoleh. Už předpověď na 48 dopředu jse SCI-FI, na týden, to už je jen krmení ovarů naivním vohnoutům. Radary jsou poslední možná dva roky už taky celkem nefunkční. Stačí se podívat na počasí s výhledem na příští třeba 4 hodiny a pak už je ty další 4 hodiny sledovat jak se ta předpověď průběžně každých deset minut mění. Pravděpodobnost že se trefí je tak 30% (paní Zárybnická tvrdí 46,ale.myslim že tomu sama nevěří). Ty informace berou všichni z jednoho zdroje (ne, nemají každý svou družici, to by to určitě nebylo zadarmo) a jde jen o ten předpovědní model, který jak vidno, nefunguje vpodstatě nikomu. Co mě se týče, protože bydlím v polském pohraničí, se osvědčila předpověď počasí polské TVP a i když už to zdaleka není co to bývalo, je to furt lepší než to co nabízí naše služby. Sem tam se ještě trefí i Norové na yr.no,ale to už je taky víceméně náhoda.

  2. Na aplikaci až tak záležet nebude, hlavní je model. Občas si jich pár porovnám na Windy, ale to jejich rozhraní opravdu není moc přehledné: https://www.windy.com/multimodel/46.7/32.608?48.898,18.067,9,m:e10agFC
   Z dlouhodobého hlediska mi pořád vychází nejlépe Aladin. Sleduji tuto poměrně staromódní stránku, která se mi i teď stále nejvíc osvědčuje http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/public/meteogramy/meteogram_page_portal/m.html a kombinuji ji s radarem. Bohužel ale tam je občas vidět, jak se stav během hodin mění.

   Sledovat předpověď víc jak na 24h dopředu vůbec nemá cenu. Co se týká bouřek, tak ty jsou těžko predikovatelné, mohou rychle vzniknout a zaniknout, jak je na radaru často vidět.

   Připadá mi, že s tím, jak se zlepšuje výkon počítačů, tak se úroveň předpovědí zhoršuje. Buď je počasí z nějakého důvodu méně predikovatelné a rychlejší počítače a lepšěí algoritmy to nepokryjí, nebo v algoritmech díky vyššímu výkonu vymýšlejí stále větší kraviny a jsou překombinované 🙂

   Jednou jsem se bavil s člověkem z ČHMÚ a ten říkal, že obecně je u nás předpověď podstatně komplikovanější než třeba v UK, protože nám dělají strašný maglajs pohoří, kterými jsme obklopeni. Údajně se těžko predikuje, jak se díky němu zachová oblačnost (zda se zastaví, stočí, projde, …) a další věci.

    • U nás, když v celé republice leje jako z konve a ty jejich meteoradary ukazují že leje i u nás, tak se tady, fyzicky neděje vůbec nic, protože, jak tvrdí lidé z ČHMÚ, všechno stáhne Harta a Kružberk, ale ten jejich předpověď i model s těmito vodními plochami a kopcem okolo tak nějak nepočítá. A co se Beskyd týče, jsem tam tam každou chvilku, tak tam se nedá spoléhat vůbec na žádnou předpověď.

  3. ´´Vodafone menaj úplně dobrou síť´´ 🙂 v první polovině roku měla podle P3 Communications nejlepší sít Vodafone, nějak by se to chtělo trošku více v tom orientovat a sledovat to, něž vypustím nějaký blábol.