Cnews FM #256: Retro speciál s Radkem o všem a o ničem [podcast]

Protože v IT se kulatiny slaví jindy.

14

Program pořadu

Na natáčení podcastu s tak speciálním číslem jsme pozvali kolegu Radomíra Kejduše. Spolu s ním jsme si zavzpomínali na naše první zážitky s počítači. Každý v redakci se k nim dostal v trochu jinou dobu a začínal na jiné platformě. Osvěžili jsme si vzpomínky i na další obstarožní technologie, které už dávno nepoužíváme. Dojde samozřejmě i na šokující odhalení. Třeba o tom, jak Radek hackoval diskety.

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (45 MB).

Minulý díl Cnews FMPřinese T-Mobile v září datovou revoluci?

Cnews FM #256: Retro speciál s Radkem o všem a o ničem [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. ZX Spectrum je srdcovka:) I kfyž v okolí bylo více Didaktiku.Ale nezazněla v retru další srdcovka a to Amiga .Proti 8 bitu a nahrávání z kazet to byl hodně velký skok na diskety a monitor.Za příšerné peníze 🙂
  No a potom CPU Cyrix a Voodoo 2 kterou okolí závidělo a i onen fitr Polaroid na monitoru…To byla doba…

   • To se dá dohnat na youtube.:)
    Ono i hry byly super.A hádky jestli je Amiga 500/600 lepší jak Atari ST 🙂
    A jako výkřik techniky převodník na zálohování programů Amigy na VHS.Na VHS se vešlo dost disket,když nebyl HDD tak i toto bylo řešení.
    Faktem že Amiga měla úžasnou komunitu…

     • Máte pravdu.Dneska je člověk rozmazlený z PC a už to nemá to kouzlo.Ve době PC nebylo herní stroj,už jenom zvuk byl často PC speaker a vedle toho stereo v podobě Amigy:)
      No a potom hry.2D plošinovky s perfektnim scrollování to v té době PC vůbec nedávalo.Ale jak říkám je to jiná doba.Ale když si vezmu že Amiga běžela s 1MB RAM a CPU na 8Mhz 🙂

 2. Já začínal na PMD-85, které mi na občas víkend přivezla (samozřejmě tajně) z práce domů máma a měli jsme je i na základce v kroužku v pionýráku (předlistopadoví staříci jako já to znají). Záznamové médium Tesla K-10 https://aukro.cz/kazetak-tesla-k-10-6949868004 🙂.

  Pak mi rodiče za několik jejich tehdejších výplat koupili SHARP MZ-821, což byl jeden z mála 8bitů, které u nás šly ofiko koupit i mimo Tuzex. Jeli pro něj stát frontu až do prodejny v Bratislavě. SHARP mi vydržel až do ATčka 286 (XT jsem neměl).

  PS: Polaroid filtr rulez 😁

  • Dodnes si pamatuji závist když jsem dones do kroužku výpočetní techniky vybaveného PMD85 a hrůzou jménem IQ151 ZX Spectrum.Celých úžasných 8 barev ve hrách a Basicu:)
   A ano,občas se viděl Sharp a Amstrad…

 3. 256 je 9-bitove cislo, nie 8-bitove.

  Televizor Merkur bolo retro uz aj za socializmu 🙂

  Takto vyzeral:
  https://style.hnonline.sk/galeria/8699-vianoce-v-ceskoslovensku/9e4d55f2412867a800b97f0002a940c7

  Ja som mal prvy pocitac az v tretom rocniku na vysokej skole koncom roka 1996 a to uz bolo Pentium 120MHz s 32MB RAM. Dokonca sa dal pretaktovat na 133MHz. Graficku kartu mal S3 Trio 64 V+ s 2MB RAM. Vtedy to bol jeden z najvykonnejsich pocitacov na internate. Dal sa na tom hrat napriklad Quake 🙂

  Tie Cyrix procesory boli v vyrabane v IBM a na rovnakej frequencii mali vyssi vykon ako Pentia. Napriklad Cyrix 6×86 na 133MHz mal porovnatelny vykon s Pentiom na 166MHz. Ale v niektorych programoch mali problem s kompatibilitou. Neskor boli aj Cyrix MII procesory, porovnatelne s Pentiom II, a tie uz vyriesili viacere problemy s kompatibilitou. Brat ho dokonca kedysi mal.

  • 256 = 2^8 (kolika stavů může dosahovat slovo 8-bitového procesoru)
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovo_(pam%C4%9B%C5%A5ov%C3%A1_jednotka)

   Můj první počítač (pokud nepočítám hraní si s otcovou TI-57, disponující pamětí na 49 kroků, kam se tak akorát vešla hra „Přistání na Měsíci“), byl C=16 (dodatečně rozšířený z 16KB na 64KB). Díky nekompatibilitě s C=64 a chybějícímu datassetu (datový kazetový magnetofon) jsem na něm především programoval v Basicu a v (dis)assembleru, který měl tento model vestavěný v ROM. Vrcholem byl asi A/D a D/A převod zvuku pomocí MDAC08 (8-bit D/A převodník připojený přes expander s MC6255) a sw. emulované postupné aproximace. Do RAM se vešlo jen pár vteřin zvuku. Do pořízení datassetu jsem programy uchovával na kotoučovém magnetofonu Tesla B-57 připojeném přes krabičku vhodně upravující signál.

   První setkání s počítačem vůbec bylo přes telefonní linku, kde se program volil pomocí vytočení příslušného čísla pulsní volbou během hovoru a stejně tak zadávala vstupní data (např. výpočet dne v týdnu pro konkrétní den v minulosti). Něco ve stylu Roberta Redforda v „Tři dni kondora“ (1975), který si přehráním tónové volby telefonní službě CIA nechal identifikovat telefonního účastníka (tam možná byl na konci operátor). Myslím, že časově obě „aplikace“ od sebe nebyly moc vzdáleny. 😉