Cnews FM: Informační přetížení hrozí každému. Vypínejte notifikace [podcast]

Pokud se s přívalem informací nezvládnete efektivně vypořádat, můžete si přivodit zdravotní komplikace. Probereme nejproblémovější body dnešního infosvěta a poradíme vám, jak se s nimi vypořádat.

5

Program pořadu

V době, kdy stále zažíváme tzv. třetí informační explozi, se na nás informace valí ze všech stran neuvěřitelným tempem. Revoluci způsobila technologie a právě ona nám ukazuje, jakým zlým pánem může být. V tomto díle podcastu Cnews FM rozebereme příčiny a dopady informačního přetížení, identifikujeme klíčová místa, odkud na nás informace proudí. K největším problémům patří všudypřítomné notifikace. Poradíme vám, jak se s nápory informací vypořádat tak, abyste si nepřivodili újmu.

Tento pořad si můžete stáhnout ve formátu MP3 (46 MB) nebo OGG (33 MB), případně použijte přehrávač níže.

Minulý díl Cnews FMPočítáme zklamání z novinek Applu

Cnews FM: Informační přetížení hrozí každému. Vypínejte notifikace [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 9 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Troufám si říct, že zahlcení informacemi mám dobře vyřešené.

  Jako primární zdroj zpráv mám rss čtečku, kam mi přijde kolem 100 zpráv denně. Záměrně si vybírám weby, na kterých vyjdou za den jednotky článků a snažím se,. aby se odběry tématicky moc nepřekrývaly, čímž odstraním duplicity. Často používám i funkci read later, která v mém případě funguje jako filtr, protože se tam zprávy většinou pouze kupí a pak je časem smažu, protože mne už nezajímají, něbo se ke mně dostali z jiného zdroje a jsou duplicitní.

  Osobní email mám už natolik vyfiltrovaný, že mi slouží pomalu jen na příjem faktur a pár dalších důležitých informací. Pracovní email je na tom hůř, na outlook online se nedá pořádně filtrovat, ale v poslední době mne už taky moc nezatěžuje.

  Z pracovního IM (jediného co používám) mi chodí pouze notifikace na přímé zprávy formou emailu, atkže se o nich dozvím s mírným spožděním a nemám ho celý den otevřený.

  Co se notifikací týká, tak rss čtečka a osobní email notifikují pouze změnou malého čísla v prohlížeči, které značí počet nepřečtených zpráv. Pracovní email je jediný, u kterého mi vyskakují bublinové notifikace, protože povaha mé práce vyžaduje rychlou reakci na určitý druh zpráv.

  Ze sociálních sítí používám pouze twitter. Ten ale potřebuje docela dost přetřídit, řekl bych že 90% příspěvků mne nezajímá, u něj je však problém že buďto tu informaci najdu v záplavě tweetů, nebo vůbec, protože jiný zdroj takových zpráv pořádně není.

  A nakonec tu jsou notifikace na telefonu, kam mi chodí pouze osobní email, sms, hovory a jiné systémové notifikace.

  Absolutně nechápu lidi, kteří si pozapínají všechny možné notifikace, takže jim každá blbost vyskočí na 10 různých místech. Většinou to dopadá tak, že se naučí ty notifikace ignorovat, takže důležité věci přehlédnou, nebo se s nima nedá nic pořádně řešit, protože jsou neustále vyrušováni notifikacemi na hodinkách, v prohlížeči, na ploše a spoustě dalších míst.

 2. Pro mě je základ RSS, dobrá čtečka (platím si Inoreader Pro) a velký 32″ monitor. Zdroje (feedy) mám tříděné podle kategorií (IT, zprávy, mobily) a hodně používám filtry a eliminaci duplicit. Denně tam mám cca 400 položek, ale jsem navyklý je podle titulků a části zobrazeného perexu proletět během 2-3 minut u snídaně a vybrat zajímavé. Jde to díky strukturovanosti a přehlednosti velmi rychle a na „jedné obrazovce“ toho vidím najednou hodně. Na 32″ monitoru se bez problémů na jeden řádek vejde nadpis + část perexu jednoho článku a rychle ho očima přeletím (trvá to tak 1/4 až 1/3 sekundy) a rozhodnu se, zda ho otevřu.

  Mám tam aktuálně 490 zdrojů. To číslo se zdá velké, ale snažím se tam toho soustředit co nejvíc, takže i například hodně Twitter účtů, které fungují čistě jako „write-only“ náhrada RSS (některé weby si bohužel pletou Twitter s RSS a dávají info o článcích na Twitter).
  Mám tam i weby, které mají zajímavé články, ale třeba publikují jen 2x ročně. Takto je tím pádem nemusím hlídat. Dále třeba aktualizace některých projektů na Githubu, věci z Patreonu, podcasty apod. Prostě chci mí v RSS na jednom místě pokud možno „vše“, jsem tak nejefektivnější a je to tam přehledné, než hlídat 20 různých typů zdrojů.

  Když přidávám nový zdroj, tak jde na začátku do složky „Vyzkoušet“ a po týdnu/dvou uvidím, zda ho nechám a přesunu do „ostrých“, nebo smažu.

  Se soc. sítí mám jen Twitter, který mě sice neskutečně točí, ale bohužel některé zajímavé informace jsou jen tam. Je velká škoda, že se díky koncepci Twitteru ztrácí v tunách balastu typu „Hele, podívejte, jsem na teď konferenci a mluví pán XY…“ nebo duplicitách, kdy má každý potřebu tweetovat, co se právě děje na keynote Apple a vidím to 20x…, nebo když si někdo plete Twitter s blogem a vybleje za sebou 20 Tweetů.
  To jsou velké nevýhody Twitteru důvody proč zvažuji, že ho zruším.

  Na mobilu mám vlastně jen služební e-mail, jinak nic, co by otravovalo s notifikacemi (pominu li SMS, autorizační kódy atd.). Twitter mám jen v PC (používám Tweetdeck a notifkace vypnuty) a RSS čtečku též (opět bez notifikací). Vlastně nechápu, proč bych si měl třeba Twitter nebo RSS do mobilu instalovat a drbat se tam s tím na 6″ display, nejsem masochista.

  Na PC mám jen systémové notifikace a SMS z mobilu, jinak skoro vše vypnuté (stejně je to ve Windows strašně nepřehledné). Přímo nesnáším, když nějaká aplikace nebo web otravuje s notifikacemi.

  Poštu mám v desktop Outlooku, kde mám přes Exchange a IMAP připojeny všechny účty. Pominu li služební e-mail, tak soukromých chodí jednotky týdně, takže pohoda. Žádné newslettery, letáky nebo redakční výběry neodebírám. Nechci, aby mě někdo cpal do e-mailu to, co uzná za vhodné. To přímo nesnáším.

 3. Je ze zvědavosti: jaké používáte RSS čtečky (Lukáši, Petře)? RSS vypadá jako okrajová technologie, ale já jsem rád za to, že tu je. Najít novinky třeba v Twitteru, kde všechno odplave, to se nedá. KamilZ to trefil přesně.