Podíl Windows XP se ztenčil o 3,5 %, IE 10 skoro dosedl na trůn

0

Druhá polovina léta již nebyla tak teplá. Horké dny střídaly chladné, mělo to ovšem nějaký vliv na používanost prohlížečů? Tradičně si rozebereme statistiky, které se ale týkají nejen prohlížečů, ale také operačních systémů. I srpnový přehled zahájíme nástroji na brouzdání po internetu. Válka o síťový trůn možná na pohled nevypadá, že by se nějakým zásadním způsobem vyvinula. Nastaly přinejmenším očekávávané „zvraty“.

A jsme zase zpátky…

Již jsme si zvykli, že se čísla pohybují jako na houpačce. Prohlížeč chvíli klesá, pak stoupá, celkově ale k žádnému převratu nedojde. Celosvětový tržní podíl Internet Exploreru se tentokrát zhoupl lehce nahoru. V červenci utržil 49,46 %, zatímco o měsíc později 49,68 %. tím se čísla prakticky vrátil do červnového stavu, jen jedna setina mu chybí. Aspoň to tvrdí data od Net Applications.com.

Červenec: Chrome se v červenci stal tržní dvojkou, Osmičky rostly velmi pomalu

Jestliže jsme před pár týdny o Firefoxu konstatovali, že se propadl na několikaleté minimum, tentokrát se této situaci nebezpečně přiblížil Chrome. (Letos v lednu zabral jen 14,27 % trhu.) Říkali jsme sice, že válka bude pokračovat, to jsme ale nečekali tak rychlý obrat. Googlův potomek šel zpátky na třetí příčku, když se jeho podíl ztenčil ze 16,02 % na 14,52 %. Připomeňme si, že vrcholu dosáhl v květnu 2012, kdy obsadil dokonce 18,05 % trhu.

 

Od té doby se mu nedaří více zaujmout, ovšem současně ani výrazněji neztrácí půdu pod nohama. Oproti červenci si ve výsledku naopak polepšil Firefox. Jeho srpnových 16,21 % považujeme za slušné zlepšení ve srovnání s 15,91 %. Jeho vrchol jsme ale pro změnu sledovali v listopadu 2009, kdy se ohnivá liška vyškrábala na 24,72 %. V té době ještě Chrome nebyl velkým konkurentem a měl na kontě necelá čtyři procenta internetových surfařů.

Polepšilo si i Safari, a to z 12,02 % na 12,25 %. O Opeře jste se mohli dočíst ve čtvrtletním přehledu finančních výsledků. Uživatelé jí spíše ubývají, než že by přibývali. Z pohledu Net Applications.com spadá do nezajímavé kategorie zbývajících prohlížečů, která v součtu zahrnuje 4,36 % surfařů. Zbytek dává přednost výše uvedeným prohlížečům, případně ještě výchozímu prohlížeči v Androidu (2,98 %).

Srpnová statistika: internetové prohlížeče
Srpnová statistika: internetové prohlížeče

Jestliže je pro vás válka prohlížečů navenek nezajímavá, možná se vám zalíbí pohled na konkrétní verze v sektoru desktopových prohlížečů. Internet Explorer 8 sice stále sedí na trůně, nikoli však neohroženě. Tržní podíl se mu ztenčil z 23,52 % na 21,65 %. Kdo mu dýchá na záda? Je to samozřejmě Internet Explorer 10, který v posledních měsících začal bleskově posilovat. Z červencových 15,36 % stoupl na srpnových 18,65 %.

Přitom se jedná o sotva rok starý prohlížeč. Microsoftu agresivnější aktualizování prohlížeče vychází. Již se nestane, že by spousta uživatelů používala jednu ze starších verzí IE – pokud ovšem nebudou mít v počítači operační systém, jenž novější řadu prohlížeče neuvidí. Platí to pro především Windows XP, pro která naposledy vyšel Internet Explorer 8.

Srpnová statistika: desktopové prohlížeče podle verzí
Srpnová statistika: desktopové prohlížeče podle verzí

Pád Windows XP

V srpnu se stalo to, na co především Microsoft čekal dlouhou dobu. Do konce podpory operačního systému zbývá jen několik měsíců, teprve teď se ale tržní podíl Windows XP citelně zmenšil. Díky tomu se příslušný výřez koláče zvětšil nejen v případě Windows 7, ale také Windows 8. Osmičky si připsaly k dobru rovnou dvě procenta, zatímco Sedmičky zhruba procento. Díky rychlejšímu nárůstu se nepotvrdila predikce, že dlaždice obsadí 7 % trhu až v říjnu.

K oslavám má ale Microsoft přesto daleko. Tempo budeme sledovat v nadcházejících měsících. Pokud výrazně nezpomalí, bude mít společnost vyhráno. V říjnu na trh vstoupí rovněž aktualizace Windows 8.1. Výsledky, kde se data za červenec střetávají se srpnem, vyhlíží následovně:

  • Windows 7 – z 44,49 % na 45,63 %
  • Windows XP – z 37,19 % na 33,66 %
  • Windows 8 – z 5,40 % na 7,41 %
  • Windows Vista – z 4,24 % na 4,11 %
  • OS X 10.8 – z 3,28 % na 3,42 %

Vrhneme se ještě na hráčské choutky. Modernější technologie nedělají „pařanské“ komunitě takový problém, a proto mezi členy Steamu posílila Windows 8. Vezmeme to ale popořadě. Je zvláštní pozorovat, jak se podíl 64bitové edice Windows 7 ztenčil o 0,44 % na 51,95 %, zatímco 32bitová si nečekaně polepšila o 0,18 % na 12,70 %. Celkově se Windows 7 propadla o 0,26 %.

Srpnová statistika: desktopové operační systémy
Srpnová statistika: desktopové operační systémy

Naproti tomu používanost Windows 8 stoupla o 0,69 % na 14,81 %. 32bitová edice se na tom ovšem podílela pouhými dvěma setinami procenta. Windows XP pak zaznamenala zmenšení obliby. Po 0,29% poklesu se v srpnu musela spokojit s 6,83 %. Mimochodem, do této statistiky se prvně promítla Windows 8.1, konkrétně v 64bitové verzi. Během měsíce si pro sebe ukousla 0,45 %. Kompletní podrobnou statistiku od Valve si prohlédněte na store.steampowered.com.

Na závěr ještě dodáme, že Windows Store podle webu www.metrostorescanner.com zpomalil. V srpnu se v něm neobjevilo deset tisíc novinek, jako tomu bylo v předchozím období. Vlastně se mu nepodařilo překonat ani 115 000 aplikací. Více než 4 000 nových aplikací nelze považovat za velkou výhru. Vývojáři asi jeli na dovolenou. Situaci opět zhodnotíme na začátku října.

Srpnová statistika softwaru uživatelů Steamu
Srpnová statistika softwaru uživatelů Steamu

Ohodnoťte tento článek!