Podívejte se, jak se restauroval nejstarší československý počítač Diana

1
Diana TEP 02 obr4
Restaurování analogového počítače Diana TEP-02
-
Zdroj: Bradna Restaurování

V Národním technickém muzeu byste našli i nejstarší dochovaný československý počítač. Ten právě prošel náročným restaurováním a bude vystaven v plánovaném muzeu na Masarykově nádraží.

Diana TEP-02 je elektromechanický diferenciální analyzátor, a tedy analogový elektronkový počítač. Ty číslicové se začaly vyrábět až později. Byl zkonstruován v Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV (Akademie věd) mezi roky 1955 a 1960. S novinkou přišel Institut pro památky a kulturu.

Tip: Historie československých mikropočítačů – první krůčky v době totality

Nejde o úplně první domácí počítač, neboť k jeho výrobě byly zřejmě použity díly z vojenského „počítače“ EUZ I (jednoúčelový elektronkový počítač s přesnými potenciometry). Ten vznikl na půdě Vojenského technického ústavu a sloužil tehdy v systému protivzdušné obrany.

Diferenciální analyzátor Diana TEP-02 fungoval s využitím elektromechanických spojů a elektronek. Používaly ho laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické a do technického muzea se dostal již v roce 1968. Známější byl pak již elektronický diferenciální analyzátor Meda.

Analogové počítače v té době vznikaly v Československu na více místech, například v Tesle Vysočany, Tesle Pardubice, Výzkumném ústavu matematických strojů či Ústavu pro výzkum radiotechniky. Digitální počítače se objevily o dost později, často jako kopie těch západních. Známý je například Didaktik, což je klon počítače ZX Spectrum. Ale například také počítače TNS z tehdy protěžovaného JZD Slušovice či Consuly z brněnské Zbrojovky.

Počítač Diana se restaurováním nedostal do funkčního stavu, ale pouze pohledového. Došlo k narovnání mechanických částí, čištění koroze či tmelení. Restaurátoři rozebrali jednotlivé prvky, které taktéž prošly čištěním. Přední desky dostaly nový kladívkový lak odpovídající tehdejší době. Práce na počítači trvaly 420 hodin a prováděla je firma Bradna Restaurování.

Diana má hmotnost asi 250 kg, je i po restaurování uložena v depozitáři v Čelákovicích a má být vystavena v plánovaném Muzeu železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží, které zatím neexistuje.

Zdroj všech fotografií: se svolením Bradna Restaurování

Podívejte se, jak se restauroval nejstarší československý počítač Diana
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84.29%) 14 hlasů

1 komentář

  1. > Ty číslicové se začaly vyrábět až později. Digitální počítače se objevily o dost později, často jako kopie těch západních.

    S tím nelze souhlasit… Profesor Antonín Svoboda postavil první československý digitální počítač SAPO (Samočinný počítač) už v roce 1957, další dva EPOS (Elektrický počítací stroj) a EPOS 2 následovaly v letech 1960 a 1962. Ano, pak následoval určitý předěl daný tím, že jednak naši soudruzi donutili profesora Svobodu k emigraci a nikdo tak kvalifikovaný jako on u nás nebyl, a také nás soudruzi ze Sovětského svazu nutili posílat jim v rámci RVHP poměrně kvalitní čipovou tvorbu Tesly, zatímco nám „na oplátku“ posílali polofunkční odpad z jejich fabrik…

    Jinak řečeno tento stroj vznikal paralelně s digitálními počítači z VÚMS…