Podívejte se, jak se vyrábí váš iPhone. ABC navštívila továrnu Foxconnu

0

ABC odhaluje tvrdé podmínky

Společnost Apple je pověstná svým tajnůstkářstvím, obzvlášť co se výroby jejích produktů týče. Nedávno jsme si mohli prohlédnout seznam jejích dodavatelů, nyní dokonce pustila novináře stanice ABC do továrny čínského Foxconnu. Přestože Apple svým dodavatelům údajně diktuje tvrdá pravidla pro zacházení se zaměstnanci, tamní situace je z našeho pohledu tristní – dvanáctihodinové směny, dva dolary na hodinu, dlouhé přesčasy i přecpané ubytovny.

To, že Apple ale pustil novináře do továrny svého dvorního dodavatele, značí jistý pokrok. Aktuální situace také v mnohém připomíná devadesátá léta a skandál kolem pracovních podmínek v asijských továrnách obuvnického gigantu Nike. Foxconn hbitě reagoval zvýšením mezd a lépe placenými přesčasy.

Poměry v továrně Foxconnu jsou z našeho pohledu mizerné, v Číně ale nejsou ničím zvláštním. Podle auditu nezávislé organizace FLA jsou podmínky ve Foxconnu oproti jiným podnikům dokonce nadprůměrné, stejně tak jako i mzdy. Můžete si tak udělat docela jasný obrázek o tom, jak to v Říši středu asi vypadá.

Foxconn
450 000 dělníků – tolik se jich vejde do továrny Foxconnu ve městě Schenzhen. Zdroj: ABC

Foxconn je dodavatelem řady dalších společností, mezi nimiž najdeme taková jména, jako je Intel, HP nebo Dell. Média tedy firmě Apple křivdí, když zmiňují jen ji v souvislosti s nevyhovujícími podmínkami v továrnách její dodavatelů. 

Půlmilionová fabrika

Průměrný dělník si ve Foxconnu vydělá přibližně 1,80 dolaru za hodinu. Standardní je dvanáctihodinová pracovní doba, mluví se ale o krutých přesčasech. Foxconn po auditu FLA slíbil zvýšení mezd o čtvrtinu a také lépe placené přesčasy. Dělníci mohou bydlet ve firemní ubytovně, tísní se ale často v pokojích po osmi lidech.

Okna jsou lemována ochrannými sítěmi, které Foxconn nainstaloval v reakci na řadu sebevražd v roce 2010. Podle společnosti je ale počet sebevražd vzhledem k množství zaměstnanců (celkem 1,2 milionu) oproti jiným fabrikám podprůměrný. Dělníky k ukončení vlastního života prý vede monotónnost práce a často také dlouhé odloučení od svých blízkých.

Foxconn
V továrně Foxconnu nemají o pracovní sílu nouzi. Pro Evropana otřesné podmínky, v Číně každodenní rutina – uchazeči o zaměstnání. Zdroj: Mashable

Pokud byste čekali automatizovanou linku na výrobu jablečných zařízení, jste na omylu. Veškerou práci odvádějí lidé a například iPad během pěti dní (tak dlouho trvá jeho kompletace) projde rukama více jak tří stovek dělníků. Výroba o poznání menšího „jablečného“ telefonu pak sestává ze 140 různých kroků a přibližně dvojnásobku lidských rukou. Více nebudeme prozrazovat, podívejte se na následující reportáž. Je sice v angličtině, stačí ale i prostý pohled.

Ohodnoťte tento článek!