Takhle vypadá moderní a srozumitelný informační portál. USAFacts je plný vizualizací

Filantropie má mnoho podob a Steve Ballmer si vybral infomační portál pro veřejnost.

0
USAFacts je vzorem moderních informačních služeb
USAFacts je vzorem moderních informačních služeb

Proč se obtěžovat zprávou o webové stránce zaměřené na USA? Na rovinu říkám, že podobný pěkný web bychom v Česku potřebovali také – a přála by si jej jistě každá země. Takže se ně něj podívejte, ať vidíte moderní informační službu. Možná se pak někdo o vznik podobného webu v Česku zasadí. A pokud studujete, mohou se vám místní informace hodit.

Projekt USAFacts byl spuštěn před zhruba měsícem, a ačkoli se zatím nachází v betaverzi, takže nabízí všechny plánované funkce, již dnes se na webu v přehledné formě dozvíte, jaký byl příjem státní kasy a především jak vláda s finančními prostředky nakládá.

Moderní informační portál

Moderní, ale jednoduchý a účelný kabátek od použití neodrazuje. Informace jsou více či méně přehledně strukturovány. Stránka nabízí (interaktivní) informace o chodu státu ve srozumitelné formě, aby jim porozuměl úplně každý. Např. srovnání všech příjmů a výdajů nelze nepochopit.

USAFacts se neskládá jen z dat finančních. Nabízí také demografická data jako počet obyvatel, dětí v náhradní péči nebo třeba zatčení. Výborné je, že nebyla vybrána jen čerstvá data, ale můžete srovnávat stav od současnosti až většinou do 80. let. Celkově na webu naleznete stovky grafů. Je patrně pravý čas zmínit, že otcem webové služby není nikdo jiný než bývalý ředitel Microsoftu Steve Ballmer. Ten po odchodu z firmy neměl co na práci, a tak se rozhodl zřídit službu pro lidi.

Jedná se o ukázkové využití informačních technologií v praxi na podporu informovanosti obyvatelstva. Ačkoli jde o práci dobrou, domnívám se, že takové moderní informační služby by měla poskytovat sama vláda. Ačkoli i v USA podobné služby vznikají, vládní projekty typicky nenabízí moderní a srozumitelné zpracování.

Naznačil jsem, že podobnou službu by si přála zřejmě každá země. Česko není úplně za zenitem, neboť solidní informační portál včetně grafů nabízí Český statistický úřad. V porovnání s USAFacts je vidět zastaralost formy, ačkoli zajímavých informací o státu nabízí mnoho. Co nám zde ale chybí, je vizualizace finančních dat.

Každoročně se někdo ujme vizualizace rozpočtu, ale jednotný portál se všemi informace po vzoru USAFacts – tedy jak s finančními, tak s demografickými a dalšími daty – by na každý pád přišel vhod a chybí nám. Prozatím musíme informace shánět na různých místech a často je dostaneme jen v uživatelsky nepřívětivé formě.

Ballmer pro Bloomberga řekl, že plánuje rozšířit informační portál o další sekce. Rovněž připravuje podporu pro hlasové asistenty jako Siri. K podobným účelům byly digitální asistenti stvořeni a spojením sil vzniká služba budoucnosti. Prostě se zeptáte a dostanete odpověď.

Ohodnoťte tento článek!