Podívejte se: Mapy.cz už obsahují osm měst ve 3D

0

Začátkem dubna Seznam spustil betaverzi nových map, jednou z předních novinek jsou města vymodelovaná ve 3D. Nejprve jsme se mohli proletět nad Špindlerovým Mlýnem, teď Seznam uvolnil 3D mapy pro dalších sedm měst: Litoměřice, Kutnou Horu, Kroměříž, Český Krumlov, Hlubokou nad Vltavou, Telč a centrum Brna.

3D mapa
3D mapa

3D snímky najdete na beta.mapy.cz/3d. Na místo zakryté červeným závojem vložíte špendlík a v malém okénku se objeví náhled 3D mapy. Kliknutím pak otevřete velkou mapu. Seznam chce tímto způsobem pokrýt více než 250 měst a obcí, pro ně už má připraveny podklady. Pro 3D mapy firma potřebuje především snímky z ptačí perspektivy (ze čtyř stran). Tam, kde už jsou, čekejte 3D ještě letos.

 

Vypočítat všechna města bude trvat minimálně půl roku a do té doby chceme uživatelům 3D mapy ukázat a zároveň otestovat, jak se jim s nimi pracuje a jak se líbí,“ řekl Aleš Vitinger, produktový manažer Mapy.cz. 

Červeně je znázorněno pokrytí ČR Mini náhled na 3D mapu
Červeně je znázorněno pokrytí ČR | Mini náhled na 3D mapu

Na tvorbě 3D map Seznam spolupracuje se společností Citationtech, která patří stejnému majiteli, Ivu Lukačovičovi. Její řešení Melown bylo původně určeno pro 3D modely produktů v e-shopech, ale stejně tak jej lze použít pro mapy.

Citationtech dodává společnosti Seznam.cz kompletní technologii: systém pro autokorelaci leteckých fotografií, vlastní tvorbu texturovaných 3D modelů, jejich georeferencování, nástroje pro encoding, integraci a správu výsledného mapového díla a v neposlední řadě i JavaScriptový rendering engine pro zobrazování 3D map v internetovém prohlížeči. Seznam.cz zajišťuje data z leteckého snímkování a výpočetní kapacitu,“ uvádí Ondřej Procházka, ředitel společnosti Citationtech.

Společnost upřesňuje, že se Seznamem připravuje trojrozměrné mapy pro 267 měst a obcí, celkově budou pokrývat více než 8000 km² s prostorovým rozlišením 10 cm na pixel.

Zdroj: Seznam

Ohodnoťte tento článek!