Podívejte se na funkce reset a obnovení Windows 8 na videu. Známe nové detaily

0

Windows 8 nepřinesou pouze zlomové prostředí Metro, budou představovat velký posun v tom, jak se budeme vypořádávat se starými a pomalými instalacemi systému. Kde jsou časy kompletních reinstalací? Kdepak, osmičky jednou nainstalujeme a pak příležitostně využijeme jejich vestavěnou obnovovací funkci. Věděli jsme, že budou existovat dva způsoby obnovy, přičemž ten drsnější přivede systém do stavu jako po instalaci. Při té příležitosti z něj tudíž budou vyštípána uživatelská data, aplikace i nastavení. Lehčí varianta naopak počítá se zachováním všech vašich dat, aplikací v Metru a důležitých nastavení (o některá podle všeho stejně přijdete).

V obou případech ale hovoříme o přeinstalaci operačního systému a je skvělé, že to konečně půjde provést přímo v běžících Windows. Nově Microsoft prozradil také další detaily. Pakliže se pustíte do resetu (to je ta drsnější varianta), bude to celé probíhat následovně:

 1. Počítač se nastartuje do obnovovacího prostředí (Windows Recovery Environment).
 2. Windows RE vymaže a zformátuje oddíly na pevném disku, kde se nachází instalace Windows a osobní data.
 3. Windows RE nainstaluje čerstvou kopii operačního systému.
 4. Počítač se zrestartuje a naběhne do nově nainstalovaných Windows.

Žádná věda v tom tedy není. Když vám nebude líto nainstalovaných programů, budete moci docela snadno začít zase znovu s čistým štítem. Následující obrázek resetu pochází ze sestavení Windows 8 velmi blízkého betě:

Při resetu si budete moci zvolit, jak se mají osobní data smazat. Pokud budete v situaci, kdy je nikdy nikdo nesmí obnovit, zvolíte si bezpečné vymazání. To může samozřejmě trvat i několik hodin. V opačném případě se data smažou běžným způsobem, takže na disku zůstanou, dokud je fyzicky nepřepíšete. Až budete pracovat pro prezidenta, první možnost oceníte. Jinak oceníte zase rychlost, s jakou proběhne možnost druhá.

Pakliže budete chtít zachovat data a zároveň si užívat čerstvého a svižného systému, zvolíte lehčí variantu přeinstalace. Dokonce nebudete potřebovat externí úložiště, kam by se soubory měly zazálohovat. Obnovení počítače bude vypadat takto:

 1. Počítač se nastartuje do obnovovacího prostředí (Windows Recovery Environment).
 2. Windows RE na pevném disku vyhledá osobní data, nastavení a aplikace a někam je odloží (v rámci toho stejného disku).
 3. Windows RE nainstaluje čerstvou kopii operačního systému.
 4. Windows RE obnoví data, nastavení a aplikace ze zálohy.
 5. Počítač se zrestartuje a naběhne do nově nainstalovaných Windows.

Nezachovají se aplikace z běžného pracovního prostředí s Aerem, avšak seznam odstraněných programů se uloží na plochu, takže budete okamžitě přesně vědět, co si máte zase nainstalovat. Z nastavení se uloží jen něco, znovu budete muset projít konkrétně:

 • Asociace typů souborů
 • Nastavení zobrazení
 • Nastavení brány Windows Firewall

Tyto položky často mohou způsobit problémy a nemá cenu no nového systému přenášet špatná nastavení. Microsoft se chce vyhnout stejným problémům, jako vás provázely před přeinstalací. Seznamy toho, co se zachová nebo nezachová, se přirozeně ještě mohou v průběhu vývoje upravit. Kdyby se vám náhodou do Windows nastartovat nepovedlo, můžete provést obnovení nebo reset z nouzového prostředí (které bude tak pěkně vyvedené, že nouzově nevyhlíží).

Přehled si můžete pustit na ještě tradičně na videu:

Zdroj: Neowin | Building Windows 8

Ohodnoťte tento článek!