Podívejte se na největší fotku Země. Má 121 Mpx a 105 MB

0

Na začátku roku NASA zveřejnila obrovskou fotografii zemského povrchu s rozlišením 64 Mpx. Rusové ji trumfli. Meteorologický satelit Elektro-L (Wikipedia), který obíhá Zemi ve výšce 36 000 kilometrů pořídil snímek s rozlišením 121 Mpx (11 000 × 11 000 px, což z něj pravděpodobně dělá nejdetailnější fotku zachycující naší planetu.

Virtuální glóbus Google Earth má pochopitelně mnohem vyšší rozlišení, stejně velké panorama dnes pořídíte i s mobilem, ale fotit celou Zemi, to je jiná liga. Tip: Největší fotografie světa.

Nejdetailnější fotografii Země si můžete stáhnout odsud (pozor, má 105 MB). Další fotky a videa najdete na planet–earth.ca.

Země z pohledu Eletro-L

Země z pohledu Eletro-L

Satelit je schopný zachytit planetu v rozlišení 1 km na pixel (ve viditelném světle) a 4 km na pixel (infračervené spektrum). S pozemní stanicí komunikuje rychlostí od 2,56 do 15,36 Mb/s.

 

Samotná fotografie byla vytvořena kombinací tří viditelných a jednoho infra senzoru. Nezachycuje však Zemi tak, jak ji vidíme my, tradiční RGB obraz je pouze emulován. Oranžové až červené fleky například zobrazují vegetaci.

Zdroj: Gizmodo

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Pýtal som sa na FB stránke Samsung Česko a Slovensko, kedy príde tento model a odpísali: „Dobrý den, bohužel uvedení tohoto modelu na Slovensku ani v ČR zatím není v plánu.“ To je teda škoda 🙁