Podívejte se na největší mimozemské panorama. Snímek Marsu má rozlišení 4 Gpx

0

Minulý týden jste si mohli prohlédnout úžasnou 29Mpx fotografii pořízenou vozítkem Curiosity. Dnes vám ukážeme snímek ještě více než stokrát větší. Estonec Andrew Bodrov, člen českého portálu 360cities.net, sestavil 360° panorama z dostupných obrázků NASA/JPL, výsledná fotografie má rozlišení přibližně 90 000 × 45 000 px, tedy přes čtyři gigapixely.

Mars Gigapixel Panorama
Mars Gigapixel Panorama (foto: 360cities)

Zdrojové snímky pocházejí z fotosystému MastCam, který sestává z dvojice přístrojů Narrow Angle Camera (100mm objektiv) a Medium Angle Camera (34mm objektiv). Snímač NAC pořídil 295 obrázků z marťanského dnů 136–149, MAC vyfotil 112 obrázků 137. dne. Zde nám ovšem příliš nesedí matematika. Oba snímače na Curiosity disponují rozlišením pouze 1600 × 1200 px, při 407 snímcích tak vychází celkové rozlišení na nějakých 781 Mpx – pětkrát méně, než má hotové panorama. Pravděpodobně tak Bodrov fotky ještě interpoloval. Zaslali jsme autorovi dotaz, na odpověď zatím čekáme.

 

Jedná se o největší panoramatický snímek z povrchu mimozemského tělesa, jaký byl kdy pořízen – šance vidět Mars v takovém detailu a podělit se o to se světem pro nás znamená mimořádnou událost,“ uvedl zakladatel 360Cities Jeffrey Martin.

Fotoaparát sondy má rozlišení pouze dva megapixely, což vzhledem k dnešním možnostem není kdovíco,” vysvětluje Martin. “Jenže NASA potřebovala techniku, která přečká cestu vesmírem bez poškození, odolá radiaci a dalším extrémním podmínkám – to nejsou přístroje, které najdete v každém obchodě.

Mars Gigapixel Panorama

Níže by se měl zobrazit vložený snímek z 360cities.net. Pokud jej nevidíte, můžete si prohlédnout fotografii přímo na původním webu. Obrázek vyžaduje Flash Player.Mars Gigapixel Panorama – Curiosity rover: Martian solar days 136-149 in The World

Zdroj: Tisková zpráva

Ohodnoťte tento článek!