Podívejte se – takto bude vypadat nový Firefox 5

0

Jakmile bude vydán Firefox 4 po dlouhém vývojovém cyklu, hodlá Mozilla s tímto stylem skoncovat a do konce tohoto roku stihnout ještě Firefox 7, po vzoru Google Chrome, u kterého číslo majoritní verze roste závratným tempem, počet novinek však bohužel ne.

V souvislosti s tím již probíhají přípravy pro nadcházející pátou verzi Firefoxu. Tým Mozilly zabývající se tvorbou uživatelského rozhraní Firefoxu vytvořil několik obrázků, ze kterých jsou patrné některé plánované novinky, zdali se však všechny objeví, není zatím jisté.

Nejzajímavější funkcí je asi něco, co Mozilla nazývá „site specific browser“, tedy prohlížeč specifický pro určitou webovou stránku. Firefox 5 by se například po navštívení Twitteru či Facebooku měl s tímto webem integrovat a ve svém uživatelském rozhraní přímo nabídnout prvky pro práci s těmito weby, čímž je posune blíže běžným aplikacím.

Další změnou je vyhledávací pole, jehož velikost bude navýšena na 240 pixelů, název aktuálně vybraného vyhledávače navíc bude podbarven. Díky tomu se uživatel nemusí na název vyhledávače přímo dívat a číst jej, dle barvy hned pozná, který vyhledávač je zvolen.

Očekávat lze i větší protlačování Firefox Sync, tedy funkce pro synchronizaci záložek, hesel a dalších dat, stejně jako lepší správu doplňků, která například umožní rychle najít a deaktivovat automaticky nainstalované doplňky třetími stranami.

Zdroj: Mozilla UI Team

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Nechci nějak zbytečně rýpat, ale nikde jsem nezjistil v konkrétních číslech, jak si v SunSpideru jednotlivé prohlížeče vedly.

    Když si ale takový test udělám doma, pak jsou výsledky jiné než prezentované. Kupříkladu Chrome 9 i Opera 11 mají cca shodně okolo 210ms +/-3%. Opera je možná nepatrně rychlejší (což se asi schová do odchylky měření). IE9 64-bit, naproti tomu test nikdy nezvládl pod 750ms a je tudíž právě v tom testu, kde měl vyhrát, asi 3x pomalejší. Nějak tomu nerozumím.