Podle Billa Gatese byla chyba použít kombinaci Ctrl+Alt+Delete k přihlášení

0

Dnešní uživatel počítače klávesovou zkratku Ctrl+Alt+Delete znát příliš nemusí, protože ji prakticky nevyužije. Moderní Windows pracují bez remcání, takže kdo potřebuje Správce úloh? Dříve ale systém trojhmat vyžadoval před přihlášením k uživatelskému účtu. Teprve po zmáčknutí uvedené kombinace jste mohli vyplnit uživatelské jméno a heslo. V dnešní době nemusíte vypisovat ani jméno, jen heslo.

Bill Gates po letech, či spíše dekádách, přiznal, že nutit uživatele ke zmačknutí Ctrl+Alt+Delete byla chyba. V rozhovoru na podporu kampaně pro výběr finančních darů připomněl, že kombinace kláves sloužila jako opatření proti podvodným aplikacím, které by z vás mohly zkusit vylákat heslo. Pořád vám ale vrtá hlavou, proč si Microsoft vybral právě tuto kombinaci? Podle Gatese by stačilo jediné tlačítko.

 

Jenže inženýrům z IBM jedno tlačítko nevyhovovalo. Návrh rozložení kláves kvůli Microsoftu nezměnili. Konkrétně David Bradley, který pracoval na původním IBM PC, přišel s kombinací Ctrl+Alt+Delete. Ta nicméně byla původně skutečně zamýšlena k restartování počítače.

Bradley vtipkuje, že ačkoli on ji vynalezl, až Gates ji proslavil. Jenže svého času neměl mladý obchodník na výběr. Kombinaci naleznete ve Windows dodnes. Lze ji volitelně využít i k přihlášení, ačkoli běžně takový přístup již neuvidíte. Aspoň doma ne. Stačí ale v Úvodní obrazovce/nabídce Start vyhledat aplikaci netplwiz.exe a v oddílu Upřesnit aktivovat kýženou předvolbu.

via The Verge

Ohodnoťte tento článek!