Podle Nadelly dnes Windows používá miliarda lidí. Patrně se spletl

Je čas si zrekapitulovat, jak velký je vlastně ekosystém Windows.

14
Windows 10
Windows 10

Ředitel Microsoftu pro list Bloomberg řekl, že Windows dnes používá jedna miliarda lidí. (Čtvrtá minuta ve videu.) Což je zajímavý údaj vzhledem k tomu, že před zhruba třemi roky právě Satya Nadella na konferenci Worldwide Partner řekl, že se Windows nachází na 1,5 miliardě zařízení. Tehdy také hlásil 90% meziroční růst prodejů smartphonů.

Předně je třeba podotknout, že zatímco dříve hovořil o zařízeních, dnes je řeč o uživatelkách a uživatelích. Na jednom zařízení může být více uživatelských účtů. Na druhou stranu Nadella může počítat jako jednoho uživatele či uživatelku člověka, který vlastní a přihlašuje se na více svých zařízeních pod jedním online účtem. Jen uvažuji nahlas.

Platí tedy, že za poskytnuté údaje nevidíme. Nevíme, jak k nim Microsoft došel. Rozdílnost ve výpočtu mohla způsobit rovněž rozdíl mezi starším a novým údajem. Když odhlédneme od možných příčin způsobujících rozdíly a následně ztíženou možnost srovnání, dvě čísla by nám mohla napovědět, že se rybníček – vlastně pořádný rybník – s Windows zmenšuje.

Desítky na polovině zařízení s Windows?

Minimálně mobily už dnes Microsoft neprodává, poslední přeživší ubývají. Prodávají se Xboxy, jenže nevíme, zda je Microsoft do oné miliardy započítává. Skoro bych řekl, že nikoli. Určitě je počítá do statistik týkajících se Windows 10, o kterém tvrdí, že ho najdeme na 500 milionech zařízení. Redmondští teď vlastně tvrdí, že polovina zařízení s Windows běží na Desítkách. To je poněkud podezřelé.

Podobně podezřelé jako nedávné čarování s čísly používanosti Edge. Podle Net Applications.com je skoro 49 % počítačů (započítány jsou všechny systémy) na světě poháněno Windows 7, zatímco Windows 10 má skoro 28% podíl používanosti. Dalších zhruba 12 % pak připadá na podíly Osmiček a Ikspéček. Opět musíme vzít v potaz, že Net Applications.com počítá jen s klasickými počítači, ty však tvoří v ekosystému Windows většinu.

Microsoft Surface LaptopStatCounter, kterému věříme méně, dokáže zobrazit jen podíly v rámci ekosystému Windows, byť opět jen na klasických počítačích. I podle něj ale Desítky mají podíl ve výši necelých 38 %, zatímco nejpoužívanější verzí Windows zůstávají Sedmičky se 45 %. Na základě těchto čísel si dovolím tvrdit, že Microsoft vypustil na svět další podivné číslo.

Je také možné, že se Nadella přeřekl. V tuto chvíli již na MSPoweruser získali vyjádření Microsoftu, podle něhož Windows globálně používá 1,5 miliardy lidí. To by sedělo spíš. Také by to znamenalo, že se tento ekosystém od roku 2014 nijak zásadně nezvětšil, ale ani nezmenšil.

Ohodnoťte tento článek!

14 KOMENTÁŘE

  1. Z jiné strany, prodej notebooků a desktopů se poklesy dostal na cca 1/4+ miliardy ročně (za poslední 4-5 let cca 1,2mld). Na 90%+ z toho budou patně Windows. Jaká je průměrná celosvětová životnost PC+NTB, tipnul bych že to bude 4+ roky. Takže 1mld počítačů s Windows může být klidně reálná. Osobně bych to viděl blíž k té 1,5mld.

    • Ono to vysvetleni bude asi mnohem jednodussi – marketing. Ve stare statistice zrejme nebylo dost uzivatelu (treba 900M). Ale bylo dost zarizeni. Jestli se ted prehoupli pres miliardu, uzivatele zni lip, nez zarizeni. A miliardy zni lip nez miliony.

  2. Všech 5 počítačů s desítkama, co doma provozujeme, používá jeden uživatelský účet. A věřím, že podobně to funguje i jinde. A vlastně i manželky mobil s desítkama je přihlášený na tentýž účet a tchýnin notebook taky. Tedy ve skutečnosti 7 zařízení běžící na jednom účtu.

  3. Jsou dvě možnosti. Buď je Nutella šílenec a pak je třeba ho zavřít do blázince (když už totiž něco tvrdíte, byť je to zjevný nesmysl jako v tomto případě, musíte tomu sám věřit a tomuhle nikdo normální věřit prostě nemůže) a nebo je v situaci jako byl kdysi ruský prezident Boris Jelcin. Ten byl z chlastu úplně dementní, takže aby neudělal nějaký průser, tak mu ta suita kolem něj lhala jako když tiskne a on na základě toho všude vykládal jak je to ruskem čím dál lepší 😅 Jak to ve skutečnosti dopadlo víme všichni ….