Podle Sweeneyho Microsoft záměrně sabotuje Steam, aby prosadil Store

0

Tim Sweeney, dlouhodobý kritik Microsoftu, se vytasil s odvážným tvrzením. Podle něj chce Microsoft zničit Steam. Činí tak záměrně prostřednictvím systémových aktualizací. Řekl to v rozhovoru pro papírový časopis Edge, jak uvádí webový magazín The Verge. Spoluzakladatel Epic Games vidí nebezpečí v univerzálních aplikacích a především ve Windows Storu. Podle něj chce Microsoft učinit používání Steamu tak špatným zážitkem, až se všichni v naději obrátí na Store.

„Pomalu, v následujících pěti letech pomocí aktualizací pro Windows 10 [Microsoft] učiní Steam horším a rozbitějším. Nikdy ho zcela nezničí, ale bude ho rozbíjet tak dlouho, dokud – po pěti letech – lidé budou tak naštvaní, že je Steam plný chyb, až se Windows Store bude jevit jako ideální alternativa. Přesně tohle provedli svým předchozím soupeřům v jiných oblastech,“ řekl Sweeney.

Za prvé, Sweeneymu chybí mu důkazy nebo aspoň konkrétní příklady. Za druhé, osobně nepochybuji o tom, že Microsoft chce, aby Windows Store uspěl. Plány na zrušení desktopu tu byly, a to v dobách Windows 8. Tehdy se myslelo, že všichni začneme používat moderní aplikace, které budou odlehčené a zabezpečené a budou snadno instalovány a udržovány přes Store. Jenže takový přechod nelze provést za rok a utopistická představa Microsoftu nevyšla.

Windows Store 3.0 přicházíByl Windows Store zrozen, aby ničil? (Ilustrační foto)

I tehdy se ale počítalo s tím, že desktop skončí nejdříve za 10 let. Ne za rok. Microsoft si je moc dobře vědomý, že se mu nedaří vytvořit třetí ekosystém s dotekovými aplikacemi. Store je poloprázdný, desktop je místo, kde má Microsoft největší sílu. Pro desktop existuje bezpočet programů a zabít toto prostředí by mohl jen blázen. Sám Microsoft to ví a snaží se z tohoto dědictví těžit. S Anniversary Updatem proto vpustí do Storu původně desktopové programy.

Nemám problém přiznat si, když Microsoft udělá něco špatně. Dlouho jsem kritizoval nedodělanost Windows 10, upozorňoval jsem, když Microsoft překročil určitou čáru při propagaci bezplatného upgradu na Desítky. Sweeney nicméně zní jako pořádně paranoidní člověk, který je plný fantastických tvrzení, která nemá čím doložit.

Na Steam jsem slyšel stěžovat si řadu lidí, a to dávno před vznikem Storu. Jak vtipně podotkl kolega, sám slýchá od lidí pracujících s Linuxem rovněž řadu stížností na to, jak je Steam napsaný. Když to vezme s nadsázkou, Microsoft tak Steamu nemusí přidělávat problémy. Dále, jak přesně má Microsoft Steamu škodit? Toto velmi abstraktní tvrzení nic nevysvětluje. Pokud by Microsoft skutečně škodil, nepoškozoval by celé běhové prostředí Win32? Tím by ovšem škodil sám sobě. Microsoft má navíc sám s Desítkami zájem o hraní na počítacích a mj. chce své hry dostat na Steam.

Zdroj: The Verge

Podle Sweeneyho Microsoft záměrně sabotuje Steam, aby prosadil Store

Ohodnoťte tento článek!