Podle výzkumu Microsoftu není čtvrtina počítačů chráněna proti virům

0

Redmondští se nenudili, raději se pustili do zkoumání bezpečnosti. Došli k závěru, že počítač, jenž není chráněný antivirovým řešením, je v průměru 5,5× náchylnější k tomu, aby nějakou infekci chytil. Méně povzbudivě vyhlíží další číslo, k němuž výzkumníci došli. Podle nich totiž 24 % počítačů není chráněno před viry. To znamená, že se uživatelé takových strojů spíše stávají obětmi havěti, jež je vydírá, nebo třeba rovnou maže data.

Neznamená to však, že by všechny tyto počítače neměly antivirový program. Znáte někoho ze svého okolí, kdo nemá nainstalován antivirus? Problém spočívá častěji v tom, že instalace bývají zastaralé. Někteří uživatelé ochranu sami vypínají, jindy jim ji vypne malware. Pravděpodobnější ale je, že měli v počítači demoverzi, jíž skončila platnost. Uživatel si v takové situaci neumí poradit, nebo jednoduše podcení význam funkčního a aktualizovaného bezpečnostního softwaru. Takže se nic nezměnilo?

 

Vlastně ano. Windows 8 konečně obsahují antivirus v základní výbavě, takže kdyby řešení od jiného výrobce přestalo pracovat, nebo si uživatel do počítače prostě žádné nepřidal, poběží mu na pozadí aspoň základní ochrana. Pro starší verze Windows Microsoft poskytuje Security Essentials, znát budete jistě český Avast nebo AVG.

Infografika od Microsoftu

Zdroj: The Official Microsoft Blog

Ohodnoťte tento článek!