Podpora 32bitových aplikací se patrně blíží ke konci. iOS 11 by měl být jen 64bitový

Upozornění v aktuální betaverzi iOS 10.3 naznačuje, že se Apple chystá oprostit od zpětné kompatibility přejít od plně 64bitové éry. Dávalo by to smysl, nastal už čas?

0
iPhone 5
iPhone 5

Apple sám o sobě tvrdí, že je odvážný. Na podzim byl odvážný, když předvedl konektorovou revoluci v Macboocích Pro nebo ještě dříve v iPhonech. Chystá se ale také odpoutat se od minulosti na rovině softwarové. Není to jen spekulace, v před týdnem vydané betaverzi iOS 10.3 se objevilo nové upozornění, které to říká jasně.

Pokud spustíte 32bitovou aplikaci, objeví se upozornění, že aplikace v budoucích verzích operačního systému nepoběží. Což není zrovna překvapivé, protože Apple se na přechod na pouze 64 bitů vydal již dříve. V roce 2013 převedl 64bitový procesor A7, který sliboval benefity spíše v dlouhodobém horizontu. Aplikace nově přidané do App Storu musí od 1. února 2015 podporovat 64bitů.

Stejná podmínka pro nové verze stávajících aplikací vešla v platnost v červnu téhož roku. Bylo jen otázkou času, když Apple vyžene ze Storu starší aplikace, které jsou pouze 32bitové. Lze předpokládat, že většina aplikací byla zaktualizována a zůstaly jen neopečovávané kousky, o které není velký zájem.

Bude iOS 11 pouze 64bitový?

Dalo se už dříve předpokládat, že k úplné migraci na 64 bitů dojde s iOS 11. S jeho nástupem by totiž měla být ukončena podpora iPhonu 5, který by tak završil svou pětiletku s iOS 10. (Stejně dlouho byl podporován jeho předchůdce, tj. za jeho život se na něm vystřídalo pět řad iOS.) iPhone 5S a novější jablečné smarpthony, které by stoprocentně měly obdržet iOS 11, již obsahují 64bitové procesory.

Ve hře stále zůstává také o rok mladší iPhone 5C a je otázka, zda Apple oficiálně pošle do důchodu i toto zařízení. Z tabletů Apple podporuje již jen jedno zařízení s 32bitovým procesorem – iPad čtvrté generace, který se na trh ve stejném roce jako iPhone 5. I ten by měl být vyřazen a zůstat s iOS 10.

Jak jsem uvedl, je otázka, jak se Apple vypořádá s iPhonem 5C. Kdyby jej však chtěl poslat do důchodu po čtyřech letech, mohl by s iOS 11 definitivně zapomenout na 32 bitů. Že bude další iOS pouze 64bitový, v podstatě potvrzuje zmíněné upozornění obsažené v iOS 10.3 beta. Uvidíme, jak to dopadne, ale je jasné, kam má jablečný podnik nakročeno.

Ohodnoťte tento článek!