Podpora 32bitových aplikací se patrně blíží ke konci. iOS 11 by měl být jen 64bitový

Upozornění v aktuální betaverzi iOS 10.3 naznačuje, že se Apple chystá oprostit od zpětné kompatibility přejít od plně 64bitové éry. Dávalo by to smysl, nastal už čas?

0
iPhone 5
iPhone 5

Apple sám o sobě tvrdí, že je odvážný. Na podzim byl odvážný, když předvedl konektorovou revoluci v Macboocích Pro nebo ještě dříve v iPhonech. Chystá se ale také odpoutat se od minulosti na rovině softwarové. Není to jen spekulace, v před týdnem vydané betaverzi iOS 10.3 se objevilo nové upozornění, které to říká jasně.

Pokud spustíte 32bitovou aplikaci, objeví se upozornění, že aplikace v budoucích verzích operačního systému nepoběží. Což není zrovna překvapivé, protože Apple se na přechod na pouze 64 bitů vydal již dříve. V roce 2013 převedl 64bitový procesor A7, který sliboval benefity spíše v dlouhodobém horizontu. Aplikace nově přidané do App Storu musí od 1. února 2015 podporovat 64bitů.

Stejná podmínka pro nové verze stávajících aplikací vešla v platnost v červnu téhož roku. Bylo jen otázkou času, když Apple vyžene ze Storu starší aplikace, které jsou pouze 32bitové. Lze předpokládat, že většina aplikací byla zaktualizována a zůstaly jen neopečovávané kousky, o které není velký zájem.

Bude iOS 11 pouze 64bitový?

Dalo se už dříve předpokládat, že k úplné migraci na 64 bitů dojde s iOS 11. S jeho nástupem by totiž měla být ukončena podpora iPhonu 5, který by tak završil svou pětiletku s iOS 10. (Stejně dlouho byl podporován jeho předchůdce, tj. za jeho život se na něm vystřídalo pět řad iOS.) iPhone 5S a novější jablečné smarpthony, které by stoprocentně měly obdržet iOS 11, již obsahují 64bitové procesory.

Ve hře stále zůstává také o rok mladší iPhone 5C a je otázka, zda Apple oficiálně pošle do důchodu i toto zařízení. Z tabletů Apple podporuje již jen jedno zařízení s 32bitovým procesorem – iPad čtvrté generace, který se na trh ve stejném roce jako iPhone 5. I ten by měl být vyřazen a zůstat s iOS 10.

Jak jsem uvedl, je otázka, jak se Apple vypořádá s iPhonem 5C. Kdyby jej však chtěl poslat do důchodu po čtyřech letech, mohl by s iOS 11 definitivně zapomenout na 32 bitů. Že bude další iOS pouze 64bitový, v podstatě potvrzuje zmíněné upozornění obsažené v iOS 10.3 beta. Uvidíme, jak to dopadne, ale je jasné, kam má jablečný podnik nakročeno.

Podpora 32bitových aplikací se patrně blíží ke konci. iOS 11 by měl být jen 64bitový

Ohodnoťte tento článek!