Podpora Firefoxu pod Windows XP a Windows Vista potrvá do září 2017

2

Mozilla nepatří k těm, kdo by rádi utínali podporu pro starší systémy. Firefox např. přestal podporovat Windows 2000 skoro dva roky poté, co s ním skoncoval Microsoft. Jak jsem ale dříve zmiňoval, v takových případech jde výrobce prohlížeče na ruku uživatelům a uživatelkám. V celkovém důsledku ovšem podporuje používání zastaralého a neudržovaného systému. To nelze vyhodnotit jako přínos.

Již v září nezisková organizace naznačovala, že podporu Firefoxu pod Windows XP a Windows Vista zabalí. Podpora Ikspéček skončila v dubnu 2014, Vista má záplaty zajištěné už jen do dubna 2017. Neoficiálně je ovšem Windows XP systém živý, zatímco Vista mrtvá. Podle Net Applications.com na počítačích používá Ikspéčka stále 8,63 % lidí, zatímco druhá jmenovaná spadla na 1,1 %.

Vzhledem k těmto podílům také Google udržoval Chrome pod Windows XP ještě dva roky po jejich oficiální smrti, zatímco Vistu přestal podporovat rok před jejím oficiálním vyřazením. Oba tyto systémy přestal podporovat letos v dubnu. Možnosti těch, kdo nadále používají jeden ze dvou uvedených operačních systémů od Microsoftu, se budou tenčit.

Na svém blogu Mozilla zveřejnila upřesňující informace. Během března budou uživatelky a uživatelé Windows XP a Vista automaticky převedeni z klasické na dlouhodobě podporovanou edici prohlížeče, tedy na Firefox ESR. Nebudou tedy muset nic dělat, vše se odehraje bez jejich pomoci. Půjde o verzi 52, která bude poslední, jež podporuje tato vydání Windows. Podpora edice ESR běžně trvá zhruba rok.

Což sice bude také případ ohnivé lišky č. 52, ale dva starší systémy dostanou výjimku a jejich podpora bude zkrácena. Tudíž budete záplaty pro Firefox 52 ESR pod Windows XP a Windows Vista získávat pouze do září 2017. To bude úplný konec. Měsíc ukončení podpory může být ještě změněn, protože v půlce roku bude rozhodnutí znovu zváženo na základě aktuálních počtů uživatelstva, předběžně se však počítá se zářím.

Ikspéčka zatím podporuje také Opera. Jen už nedodává nové funkce, nýbrž jen záplaty pro prohlížeč ve verzi 36. Konec podpory zatím neoznámila, byť se to v průběhu příštího roku změnit může. Nechme se překvapit. A kdybyste náhodou používali nepodporovaný systém, vážně uvažujte o upgradu. Zabezpečený prohlížeč není všespásný.

Zdroj: Future Releases

Podpora Firefoxu pod Windows XP a Windows Vista potrvá do září 2017

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. To je docela nepřesné. Září 2017 je zmíněno ve větě “For planning purposes, enterprises using Firefox should consider September 2017 as the support end date for Windows XP and Vista.” jako doporučení, kdy mají raději s koncem počítat firmy = pesimističtější varianta. Mozilla nepotvrdila, že bude XP a Visty podporovat až do konce životnosti ESR 52, ale stejně tak neřekla ani to září 2017. Viz https://www.mozilla.cz/zpravicky/konec-podpory-windows-xp-a-vista/