Podpora FreeSync by se možná mohla dostat do televizí, skrze herní konzole

0

Nedávno AMD hlásilo, že už se na trh dostalo přes 100 monitorů s jím iniciovanou technologií FreeSync (či VESA Adaptive Sync), umožňující variabilní obnovovací frekvenci po vzoru G-Sync vymyšleného Nvidií. Tato funkce byla zprvu dostupná jen před DisplayPort, poté ale AMD přišlo s jejím méně standardním rozšířením na port HDMI. Nyní to vypadá, že by touto cestou mohlo dojít k rozšíření FreeSync a tedy vůbec konceptu proměnné snímkové frekvence z oblasti PC také do televizorů.

Tato možnost vyvstala během výroční tiskové konference, kterou AMD uspořádalo k připomenutí před rokem proběhnuvšího osamostatnění divize Radeon Technology Group uvnitř společnosti (do té doby byla GPU rozptýlena mezi PC a Enterprise divizí). Tato „oslava“ byla víceméně rekapitulační, nebyl na ní představen žádný hardware či nějaké novinky. Ovšem Tom’s Hardware píše, že se během konference vynořilo téma možné podpory FreeSync na konzolích, které běží na zakázkových APU od AMD. Ta nejspíš sdílejí stejné bloky obstarávající výstup na HDMI jako ostatní procesory a GPU, tudíž by mělo být možné alespoň u novějších z nich zapnout podporu FreeSync.

 

Monitory podporující FreeSync přes HDMI

 

Zástupci firmy to sice zdá se nepotvrdili, ale z hovoru údajně vyplynulo, že se na FreeSync v konzolích pracuje nebo je podpora alespoň zvažována – a s ní i podpora této technologie v televizorech, které se obvykle ke konzolím jako zobrazovací zařízení používají. Na otázku, zda AMD nějak zpracovává výrobce televizí, aby proměnnou frekvenci skrze FreeSync dostalo do jejich výrobků, dal Raja Koduri nejprve standardní vágní odpověď, že firma pracuje s celou „komunitou“ výrobců monitorů, aby „FreeSync rozšířilo do dalších oblastí“.

 

Při této promluvě ale údajně bylo znát určité zaváhání. Po něm ještě Koduri řekl, že by bylo dobré se k tomuto tématu vrátit v budoucnu a sdělit více, než firma „může k televizím s FreeSync říct v současnosti“. (Doslova: „I think this is something we should follow up… on what we can share at this point on FreeSync Tvs.“). Jde sice o formulaci dost neurčitou a nelze ji asi úplně brát za slovo, ale onen závěr zmiňující přímo „FreeSync TV“ by mohl znamenat, že je něco takového v reálných přípravách. Fráze o tom, co v danou chvíli firma může či nemůže říct, zástupci firem často používají v momentě, kdy daná osoba konkrétní informaci zná, ale ještě nemá být veřejně diskutována či oznámena.

AMD: 100 monitorů s FreeSync

 

Pro konzole by FreeSync fungující po HDMI byl pozitivní věcí, protože často nemusí dosahovat stabilní frekvenci 60 snímků za vteřinu (či 30 při uzamčení na nižší hodnotu), a variabilní obnovování by vylepšilo plynulost. Cesta FreeSync do televizí by možná nemusela být tak obtížná, jak se může zdát. Řada levnějších typů totiž má stejný panel, jako PC monitory (či obráceně) a určitý překryv by asi mohl být i v technologii a výrobcích daných elektronik. Pokud tedy AMD protlačí FreeSync po HDMI do stolních monitorů, pak už nemusí být těžké dostat se do části televizí. Na druhou stranu je možné, že se dotyčné firmy rozhodnou čekat až na případnou standardizaci.

Zejména standardizované HDMI s variabilní frekvencí by u televizí bylo zajímavým pokrokem. Ale asi i proprietární provizorium, které AMD používá, by mohlo být užitečné. Doufejme, že se tyto nápady tedy prosadí.

Zdroj: Tom’s Hardware

Podpora FreeSync by se možná mohla dostat do televizí, skrze herní konzole

Ohodnoťte tento článek!