Podrobný pohled na ústupky desktopovým uživatelům ve Windows 8.1

0

Microsoft sám dobře ví, že desktopové prostředí Windows hned tak nezmizí. Spíše se bude více doplňovat s méně náročným dotekovým rozhraním, ale tabulky v Excelu a masivní presentace budou zřejmě ještě pěkně dlouho záležitostí desktopu, myši a klávesnice. Přesnější a produktivnější polohovací zařízení neznáme. Nelze proto vůbec odhadnout, jak dlouho tu s námi desktop bude, případně zda vůbec kdy zemře. Nemusí to být buď nikdy, nebo za řadu dlouhých roků.

Tip: Desktop převeden do Metra. Nemusíte z něj vystrčit nos [Windows 8.1]

Vylepšené Osmičky, známé též pod kódovým označením Windows Blue, proto nabídnou lék na několik největších bolístek. Uživatelé protestovali proti skrytým ovládacím prvkům, ztracené nabídce Start a nemožnosti spouštět se přímo na plochu. Seznamte se proto s poznatky, které jsme načerpali z Windows 8.1 Preview. Prvním z nich je, že se na hlavní panel vrátilo tlačítko Start. Jeho funkce se nezměnila.

 

Start je na dohled

V podstatě se jedná o zmenšenou verzi tlačítka se symbolem Windows, které okupuje Šém. Když nad něj najedete ukazatelem myši, dokonce se zobrazí stejná animace a zabarvení. Ve Windows 8 se zevnějšek skrytého tlačítka Start pozměňoval podle rozložení dlaždic. Po zobrazení bylo navíc větší.

Různé typy situací s novým tlačítkem Start
Různé typy situací s novým tlačítkem Start

Stejně jako se tehdy při pohybu směrem nahoru rozevřel postranní panel s otevřenými dotekovými aplikace, se ve Windows 8.1 otevře úplně stejný panel. Rozdíl je pouze v tom, že se vedle symbolu Windows objeví nápis Start. V Metru se tlačítko skrývá, stále viditelné je tedy pouze v režimu klasické pracovní plochy. Klepnutím na něj se přepnete buď do Metra, nebo na pracovní plochu.

Myslím, že mnoho uživatelů ocení skrytou novinku v podobě kontextové nabídky rozšířené o správu napájení. Jinými slovy, když na Start klepnete pravým tlačítkem myši, můžete počítač rovnou restartovat či vypnout. Tuto nabídku opět vyvolá i klávesová zkratka Win+X.

Když panel rozevřete, objevíte otevřené dotekové aplikace
Když panel rozevřete, objevíte otevřené dotekové aplikace

Svoboda volby odklidí i Šém

Největší pozornost si patrně zaslouží kompletně nová sekce v dialogu s nastavením hlavního panelu. Microsoft uživatelům konečně dává do rukou možnosti, jak se zbavit prvků, které na klasickém osobním počítači příliš nevyužijí. Nutno podotknout, že jsme dostali větší svobodu, než jsme před rokem mohli doufat.

V první řadě se můžete zbavit skrytých ovládacích prvků v rozích obrazovky. Vypnout je lze jeden po druhém. Odstraníte z cesty jak Šém, tak přepínání mezi dotekovými aplikacemi v levém horním rohu. Následující předvolba vám umožní spouště počítač na plochu. Dlaždice pak nebudou tím, co uvidíte po přihlášení. Dialog obsahuje také přepínač pro zobrazení tapety z plochy na pozadí Metra.

Vypínání počítače je konečně opět snadné
Vypínání počítače je konečně opět snadné

Stejného efektu ale dosáhnete v nastavení přímo v dotekovém prostředí, jak jsme si popisovali minule. Ohnete i chování Úvodní obrazovky. Lze jí přisoudit, aby se po stisknutí klávesy Windows vždy objevila na výchozím monitoru a nikde jinde. To vás ale nemusí zajímat, pokud nemáte dvě či více obrazovek.

Staří známí s novým kabátem

Jako o významné novince budeme hovořit o možnosti aktivovat místo Úvodní obrazovky s dlaždicemi raději seznam nainstalovaných aplikací. Pokaždé, když zmáčknete tlačítko Start, se přenesete do seznamu, který za jiných okolností vyvoláte klepnutím na šipečku na Úvodní obrazovce.

Přehled možností, jak působnost Metra zmenšit
Přehled možností, jak působnost Metra zmenšit

Microsoft se tímto snaží uživatelům nenápadně nabídnout jakousi náhradu za původní nabídku Start, která se zkrátka nevrátí. Podobně jako v ní, i zde vidíte všechny aplikace. Pokud jste primárně desktopoví uživatelé, můžete zajít tak daleko, že v seznamu zařadíte desktopové programy na první místo, před dotekové aplikace. Musíte však rovněž zapnout řazení podle kategorií.

Z mého pohledu Microsoft udělal všechno, co mohl, když připustím, že po nasazení Metra není cesty zpět. Stará nabídka Start se nevrátí, Microsoft se může pouze ujistit, že se uživatelé v novém prostředí neztratí a že jim novinky nebudou překážet. Ve Windows 8.1 můžete spoustu věcí vrátit do stavu, v jakém byly před Windows 8.

Přehled aplikací můžete mít jako výchozí volbu místo Úvodní obrazovky
Přehled aplikací můžete mít jako výchozí volbu místo Úvodní obrazovky

Ohodnoťte tento článek!