Podvozky pro Haswell-E jsou na světě: první desky platformy X99 [Computex]

0

Pokud sledujete zahraniční média, možné jste zahlédli zprávu, že na Computexu 2014 pravděpodobně nebudou k vidění desky platformy X99, určené pro osmijádrové procesory Haswell-E od Intelu (jejichž už parametry mimochodem od minulého týdne známe). Tato předpověď ale nakonec nevyšla, neboť první vlaštovky s novým socketem LGA 2011-3 a prvně také sloty DIMM pro paměti DDR4 vystavili hned tři výrobci.

ASRock představil desky hned dvě: X99 Extreme4X99 Extreme6 a oba kousky zfotodokumentoval web Anandtech (celou fotogalerii naleznete zde). Ještě se nejedná o sériové kusy, nicméně vzorky by prý měly být téměř finální. Desky se zakládají na čipové sadě X99 (o platformě Haswell-E a čipsetu X99 jsme psali tady), která zvládá deset nativních portů SATA 6 Gb/s a šestero USB 3.0. Ačkoliv jsme slýchali, že u DDR4 bude možno použít jen jeden paměťový modul na kanál, obě desky – sdílející podle všeho totéž PCB – mají osm slotů DIMM, což je dobrá zpráva. Minimálně model X99 Extreme6 má také přípravu na přídavný řadič Thunderbolt do slotu PCI Express.

ASRock na oba modely osadil integrovanou zvukovku Purity Sound 2 a také slot Ultra M.2 pro extra rychlá SSD s rozhraním PCI Express ×4. Desky mají deset portů SATA (vše 6 Gb/s) a také rozhraní eSATA, nicméně chybí SATA Express. Osazen je slot Mini PCI Express pro bezdrátové moduly, leckoho také potěší Ethernet značky Intel – model X99 Extreme6 má navíc síťové karty dvě. Obě desky mají poměrně robustně vyhlížející napájecí kaskádu s 12 fázemi. Filtrační kondenzátory kolem audia jsou elektrolytické, což vás možná zarazí. Mělo by to však být proto, že ty s pevným dielektrikem jsou pro tuto úlohu méně vhodné než kvalitní elektrolyty, dost možná určené přímo pro audiotechniku.

 

 

Model určený pro čipy Haswell-E vystavila i firma Evga. Červeno-černá deska (pamatujete si ještě, kdy bývala PCB zelenohnědá?) ještě nemá oficiálně jméno. Také zde se setkáváme s osmi sloty pro paměti DDR4, navíc také rovnou s pěti sloty PCI Express 3.0 ×16 (ovšem procesor sám má jen 40 linek, takže při plném obsazení čekejte kompromisy). Ve výbavě jsou dva adaptéry Ethernet, není však jasné, jakého výrobce. Zajímavostí pro taktovače jsou přepínače pro deaktivaci slotů PCI Express. Všimněte si také otočeného slotu pro napájecí konektor ATX, který vede na stranu, aby svazek drátů nedělal nepořádek ve skříni.

 

Jméno zatím tají také deska (či prototyp nebo maketa, u statických exponátů raného hardwaru těžko soudit), kterou ukazovala společnost MSI. Také tato základovka bude lákat na gigabitový Ethernet od Intelu. Slotů PCI Express ×16 je zde čtveřice, portů jen SATA osm, jelikož další dva zřejmě budou součástí kombinovaného portu SATA Express v pravém dolním rohu (vystavený vzorek jej ještě nemá osazený). Deska má podle popisek mít také slot M.2 (ale jen standardní dvoulinkový, pro přenosové rychlosti do 10 Gb/s). Na fotografii jsem ho nenalezl, teoreticky by ale mohl být osazen z druhé strany PCB.

Deska platformy X99 pro procesory Haswell od MSI (techPowerUp)
Deska platformy X99 pro procesory Haswell od MSI (techPowerUp)

Malé množství exponátů (a jejich evidentní nedokončenost) naznačuje, že platforma X99 ještě není zcela připravená. Procesory samotné by měl Intel dle své roadmapy uvést v následujícím čtvrtletí, pravděpodobně ale až na zářijovém (septembrovém) IDF.

Zdroje: AnandTech, SweClockers, techPowerUp (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!