Podzimní kolekce monitorů Eizo: PLS s jasem 2 cd/m²

0

Na druhou polovinu tohoto roku si Eizo připravilo hned několik novinek a to pro dost rozdílné cílové skupiny. Začneme nejlevnějším modelem – EcoView EV2315W míří do ergonomické kanceláře a za zákazníky, kteří nepotřebují široké pozorovací úhly matric VA, IPS či PLS.

Ergonomie na místě prvním

Asi správně hádáte, že monitor bude osazen 23″ panelem s matricí TN a na této úhlopříčce dnes již obvyklým rozlišením 1920 × 1080 px. I TN dnes dospěly k dosažení statického kontrastu až 1000:1, max. jas je podobný jako u dalších 23″ monitorů s podsvícením LED – 250 cd/m². Největším problémem TN bývá spodní úhel pohledu (pokud není panel osazen „obráceně“ jako v případě některých výrobků Apple, ale třeba i Acer), pročež Eizo vyvinulo funkci Up View. S ní má být vyprání barev, ztráta kontrastu či přechod do barev inverzních při sledování panelu nad úrovní očí omezeno.

Novinkou v celé řadě EcoView je možnost snížit jas až na 1 %. V případě EV2315W potom minimální jas činí
3 cd/m². To zřejmě bude moc i pro černočernou tmu v noci, ale regulace jasu od třeba od 20 cd/m² je bezesporu chvályhodným ergonomickým počinem. Kdyby vám to bylo málo, můžete si nainstalovat utititku EyeCare. Ta vám může pravidelně připomínat, že už je čas na chvíli oči od monitoru odtrhnout a odpočinout si. Více asi oceníte automatickou regulaci jasu s možností řízení jak podle senzoru okolního jasu, tak podle zobrazovaného obsahu (podílu bílé).

I u tohoto monitoru, který by měl mít doporučenou cenu mezi 4500–5000 Kč bez DPH, najdete stojan FlexStand 2. S ním můžete monitor otočit málem o 360 stupňů horizontálně, o 90 vertikálně (Pivot) a zvedat dokonce až o 16,5 cm.

Kontrast 1000:1 i na minimálním jasu

Zamiřme ale trochu výše, byť úhlopříčka a rozlišení zůstanou. EcoView EV2335W má sice ve specifikaci uvedenu matrici IPS, my však víme, že se jedná o S-PLS od Samsungu. S tou jste se mohli setkat ve velké recenzi 27″ SA850, a tak už víte, že se jedná o alternativu IPS s podobnými vlastnostmi. Jednou z velmi příjemných vlastností SA850 byla vynikající povrchová úprava displeje, která byla prosta jakéhokoli „zrna“ či „špinavosti“, jakou znáte z antireflexivních vrstev většiny IPS (IPS AG coating). Tajně doufáme, že i EV2335W bude mít tak „čistou“ povrchovou úpravu jakou známe spíše z VA.

Stejně jako u levnější modelu s matricí TN, i zde můžete počítat s širokým rozsahem regulace jasu od 2 do 250 cd/m². Eizo přitom uvádí, že v celém rozsahu zůstává zachován kontrastní poměr 1000:1. To znamená, že černá „září“ pouhých 0,002 cd/m²! Zástupci Eiza jsou pyšni na to, že se jich při předvádění monitorů díky tomu ptají, jestli už se nejedná o OLED. Zatím tedy ne, ale jelikož už je EV2335W na cestě na test do redakce, rádi se s vámi o praktické dojmy z tohoto monitoru podělíme.


Srovnání min. jasu nového EcoView s modelem Foris FS2331

Další funkce jako automatická regulace jasu či stojan FlexStand 2 jsou společné s EV2315W, u EV2335W najdete navíc vstup DisplayPort. Zatímco typická spotřeba EV2315W s TN činí 16 W, u PLS EV2335W to je pořád příjemně nízkých 21 W. Monitory EcoView sdílí také Paper Mode – režim, při němž je simulován skutečný papír a má tak sloužit k ergonomickému čtení elektronických dokumentů, časopisů a knih. U EV2335W je anoncována podpora EasyPIX 2, což v praxi znamená možnost použití kalibračního softwaru (zdarma) umožňujícího rychlé vyladění monitoru například pomocí nastavení vyhovujícího bílého bodu. Se sondou Eizo EX1 (rebrandovaný Spyder 3, kupuje se zvlášť) pak můžete provést sofistikovanější SW kalibraci.

Pro hráče i prostě do obýváku

Pro hráče má Eizo vyhrazenu řadu Foris. V ní byl 23″ FS2331 nahrazen modelem FS2332. Zdánlivě malý rozdíl v označení skrývá velký rozdíl v matrici a podsvícení: cPVA s CCFL byla vystřídána IPS s LED. Zřejmě půjde o levnější technologii od LG Display, pro niž se ujal (nestandardizované) označení e-IPS, know how Forisu však leží trochu jinde než v dnes už běžně rozšířeném 23″ Full HD panelu.

Kromě toho, že Eizo umí tradičně velmi dobře zpracovat obvod pro OverDrive a nečekáme nic jiného než rychlou odezvu bez viditelně rušivých artefaktů, inzeruje také minimální input lag. Pro hráče tu je navíc Power Gamma – máte-li problém s rozeznáním objektů v tmavých scénách, jednoduše funkci zapnete a mělo by se to zlepšit.

Foris má většinu funkcí jako EcoView, nepřijdete tedy o regulaci jasu díky senzoru a předvolené režimy Paper či sRGB. Jako hráčsko-multimediální monitor je Foris vybaven nejen vstupy D-Sub a DVI-D, ale také dvěma HDMI. V monitoru jsou zabudovány dva 0,5wattové reproduktory – u nich se ale trochu bojíme, že hardware oproti recenzovanému Foris FS2331 nedoznal změn. Hlavně v obýváku se vám určitě bude hodit dálkový ovladač. A nakonec – jestli se vám nelíbí modrý proužek na spodní straně rámečku, nic se neděje. Můžete si tam nalepit červený nebo decentní šedý.

Něco pro profesionální grafiky a náročné fotografy

Z 23 palců přeskočme na palců 27 a představme si jeden z vrcholů nabídky desktopových monitorů Eizo. ColorEdge CG275W velmi pravděpodobně sdílí hardwarovou platformu s otestovaným FlexScan SX2762w. Jakožto špičková řada Eiza má ale firmware umožňující hardwarovou kalibraci. Použijete-li 10bitový vstup DisplayPort (v PC musíte mít osazenu profesionální grafickou kartu Nvidia Quadro nebo ATI/AMD FireGL/FirePro), zobrazí vám monitor jednu miliardu barevných odstínů.

Jedná se nejspíše o stejný H-IPS od LG Display jaký je například v Dell U2711, Fujitsu P27T-6 a pravděpodobně NEC PA271w, který takového počtu barevných kombinací dosahuje díky osmi (nativním) bitům pro barevný kanál a dvěma dopočítaným pomocí FRC (Framerate Control – dithering v čase). Pro něj se ujalo označení p-IPS. Rozdíly a ospravedlnění ceny nažene Eizo jinde. Na prvním místě určitě stojí homogenita (uniformita) podsvícení, jež ovlivňuje spoustu dalších parametrů a na monitoru velké úhlopříčky pro náročné grafiky je velice důležitá. Eizo DUE dosahuje výborných výsledků, to koneckonců můžete vidět v pravidelných recenzích monitorů na EHW v příslušné kapitole (hledejte SX2762w).


Emulace barevných prostorů na CG275W


U CG275W (není na ilustračním fotu) zvažte investici do kvalitnějšího kolorimetru než je Spyder 3

ColorEdge se nespokojí pouze s automatickou regulací jasu podle obsahu či intenzity osvětlení v místnosti, má také čidla pro automatickou kompenzaci barevné teploty bílého bodu v závislosti na teplotě v okolí. Hardwarovou kalibraci s vícero modely kolorimetrů a spektrofotometrů by měl umožnit přibalený software Eizo ColorNavigator. Eizo uvádí, že už v základu nejsou barevné odchylky (chápu-li stručnou odrážku dobře) dE (zřejmě myšleno CIE94) vyšší než 3, mnoho dalších parametrů je pak společných s SX2762w. Jas můžete regulovat v rozsahu 30–270 cd/m². Stejně jako u SX2762W monitor podporuje i vstup 24p (24 Hz, 1080p).

Cena samozřejmě není lidová, to ale asi nikdo u monitoru pro specifické nasazení s vysokými nároky na přesné barevné zobrazení nikdo nečeká. Doporučených 51 990 Kč bez DPH je tak někde uprostřed řady ColorEdge a je to o 10 000 Kč méně než u 30″ modelu nižší řady (SX3031W). Eizo oslavením 5000. prodaného monitoru ColorEdge v Česku prokázalo, že své zákazníky i tyto monitory v ceně solidního ojetého auta mají.

Ohodnoťte tento článek!