Point of View HDMI Smart TV: udělá z hloupé televize chytrou (recenze)

0

Point of View HDMI Smart TV je vlastně malý počítač s ARMovým procesorem a konektorem HDMI, který se zapojí přímo do televize. Jelikož přes HDMI není možné zařízení napájet, je potřeba zapojit dodávaný adaptér do zásuvky – což není to tak docela nutné. K adaptéru vede odpojovací USB kabel, který na napájení stačí a pro tento účel lze využít USB přímo v televizi. HDMI Smart TV je naprosto tiché, nemá žádný ventilátor a jeho spotřeba při zapojení přes adaptér činí jen 2,4 W.

Vnitřní paměť typu flash čítá 4 GB a slouží jako interní pevný disk, na který si můžete uložit svá multimédia. Pouhé 4 GB jsou samozřejmě málo i na filmy v nízkém rozlišení, takže paměť můžete rozšířit microSD kartou o dalších (až) 32 GB. I to by ovšem bylo málo, to je tak na dvě série nějakého seriálu v dobré kvalitě. POV Smart TV lze přes Wi-Fi připojit k síti a získat tak nejen připojení k internetu, ale hlavně k externímu zdroji multimediálních dat (například k NASu). Výrobce se nechlubí podporou UPnP, které je ovšem v našich podmínkách kvůli omezené podpoře titulků a formátů stejně značně omezená. Nejlepší se tedy bude připojit se přes Sambu.

Point of View HDMI Smart TV
modul pro transformaci televizoru na Smart TV
zapůjčil Point Of View
ovládání bezdrátová mini klávesnice
operační systém Android 4.1 Jelly Bean
rozhraní

HDMI 1.4 (podpora 1080p), USB, miniUSB, microSD slot,

WiFi 802.11n

procesor Dual Core A9 1,6 GHz, Quad core Mali-400
operační paměť 1 GB
paměť interní 4 GB + microSD
funkce

Prohlížení www stránek

Sledování filmů

Hraní her

Stahování aplikací

Využívání sociálních sítí

Práce s emailem

Prohlížení obrazu

Poslech hudby

Cena 2600 Kč

HD přehrávač má v sobě operační systém Android 4.1 s nadstavbou vhodnou pro televizi a ovládá se přes malou rádiovou klávesnici. V jejím těle je pod krytkou schovaný USB dongle, který zapojíte do volného USB portu na HD přehrávači a získáte možnost jej plně ovládat nejen plnou klávesnicí, ale i touchpadem. Klávesnice má tlačítka i pro simulování levého a pravého tlačítka myši a na zadní straně je jako malý bonus (který již s přehrávačem nemá nic společného) ještě tlačítko pro laserové ukazovátko. Jakožto bezdrátová klávesnice se napájí z vlastního akumulátoru, který je potřeba občas dobít přes dodaný USB kabel. Klávesnice je generická, používá ji řada výrobců, ale pro tento účel vhodná.


 

Jakmile připojíte HD přehrávač do televize, můžete jej hned ovládat. Uživatelské prostředí je vlastně malá nadstavba nad původním Androidem. V nastavení se připojíte na Wi-Fi a to stačí. Změnit lze ještě jazyk prostředí, jež je plně v češtině. Pro přehrávání videa je určena hned první položka, která je ale závislá na multimédiích uložených v systémové složce pro video v interní paměti nebo na misroSD kartě. Pro přístup na NAS slouží jen správce souborů. Ze stejného důvodu budou prázdné i ikonky pro hudbu a obrázky.


 
 

HDMI Smart TV přehrálo prakticky každý MKV soubor, který jsem mu předhodil, ale není tak výkonné, aby stačilo na některé náročná videa. Běžné seriály v kvalitě 720p přehraje bez problémů, jen s 1080p už má trochu problém a takové video se trhá. Více zvukových stop a více titulků nedělají Smart TV žádný problém, lze mezi nimi celkem snadno přepínat a u titulků můžete měnit jejich velikost a barvu písma. Přehrávání filmů je omezeno nejen hranicí 720p, ale také neschopností zapamatovat si přihlašovací údaje k síťovému zdroji dat (v mém případě NAS Synology). Při každém přístupu bylo třeba zadávat jméno a heslo znovu. Takovouto chybu by ale mohl opravit nový firmware.

Není to náhrada HD přehrávače, ale hlavně Smart TV

Smart TV ale není jen o videu z vašich legálních zdrojů, ke kterému by se spíše než qwerty klávesnice hodil klasický ovladač. Obsahuje originální tabletovou aplikaci pro Youtube, jež se ovládá velmi pohodlně. Když se přihlásíte ke svému účtu na Googlu, můžete využívat aplikaci pro GMail a kalendář, obě přímo od Googlu. Ze strany internetu se totiž tváří jako běžné zařízení s Androidem. Podpora dalších aplikací je již slabší a třeba Google Mapy nefungují – takže se pro ně ani po jejich instalaci nikde nezobrazí ikonka. Naopak si zahrajete Angry Birds a řadu dalších her.


 

Kvalitní využití poskytne webový prohlížeč, který je přesně takový, jako na novém tabletu s Androidem. Prohlížení webů je svižné a díky qwerty klávesnici i relativně komfortní. Výrobce předinstaloval ještě aplikaci pro Facebook. Ono to vlastně už stačí, internet v televizi nemá být všeobjímající, naopak má poskytnout maximální komfort k základním službám.

Verdikt

Android obecně stále není na takové úrovni, aby poskytl u televize dokonalý zážitek, přesto z něj Point of View vymačkalo, co se dalo, navíc v malém balení. Ideálem by bylo nasazení aplikace XBMC pro Android, zatím však jde o hudbu budoucnosti.

POV HDMI Smart TV je malé zařízení, které přidá podporu Smart TV i pro méně chytré televize. Získáte možnost přehrávat méně náročná videa až do 720p přes Sambu, což je sice naprostý základ, ale mnohé TV jej dodnes neumí. Velmi dobře funguje webový prohlížeč, Youtube, GMail či Angry Birds. Pakliže nejste velkým filmovým HD fanouškem a rádi si u starší televize i něco zahrajete, může být tahle krabička zajímavým doplňkem.

 

Plusy / mínusy
Android 4.1 plynule přehrává maximálně 720p
QWERTY klávesnice s touchpadem slabší podpora Samby
Malé rozměry omezený počet fungujících aplikací
Napájení z USB vyšší cena
Youtube, Gmail, kalendář; Angry Birds!  
Hodnocení 90 %

 

 

Galerie:

 

Ohodnoťte tento článek!