Pokki: 34 miniaplikací pro hlavní panel v jednom balení

0

Vývojářská skupina SweetLabs se patrně nechala inspirovat právě jednoduchým a elegantním rozhraním mobilních aplikací jako appstore, když podobnými vlastnostmi obdařila i svůj vcelku originální projekt Pokki. Práce s tímto desktopovým „widget-listem“ je tedy opravdu takříkajíc vzdušným zážitkem, který oč více přináší nového a zajímavého, o to budete mít víc a víc pocit, že to celé funguje úplně hladce a skoro samo.

Vše potřebné na hlavním panelu

Jak již bylo naznačeno výše, Pokki není samostatným nástrojem, nýbrž funguje jako prostředník k dalším více či méně užitečným aplikacím. Na úvod ještě nutno podotknout, že Pokki i veškeré jím nabízené aplikace máte k dispozici zcela zdarma. Stahování můžete zahájit zde.

S potvrzením stahování nástroje do počítače už automaticky potvrzujete taky jeho instalaci, takže se vám nová ikona vzápětí objeví vpravo od tlačítka Start na hlavním panelu. Celá nabídka dosud zpřístupněných miniaplikací se vám pak prezentuje, když na obrázek bílého žaludu kliknete levým tlačítkem. Veškerá funkcionalita nenabízí při tom opravdu nic jiného, než právě tento seznam ve čtyřech možnostech třídění: New (dvanáct aplikací, které byly přidány jako poslední), Featured (dvanáct nejlépe hodnocených aplikací), Browse (abecední seznam všech dostupných aplikací) a My Pokkies (seznam aplikací, které již máte nainstalovány).

Každá položka je označena jednoslovným popisem toho, co od ní můžete zhruba očekávat –  Productivity pro organizéry a email klienty, Social pro klienty sociálních sítí, News pro zpravodajství nebo Music pro hudební klienty. Poté, co vyberete vhodnou miniaplikaci, můžete zahájit její instalaci kliknutím na tlačítko Download, které se nachází pod každou jednotlivou položkou. Stejně jako při instalaci samotného Pokki proběhne i instalace všech miniaplikací zcela automaticky a dál už je jen na vás, jestli budete nově přidaná tlačítka na hlavním panelu využívat.

Šikovné, ale je toho málo aneb „rukavice hozená programátorům“

Již zmíněná lehkost a vzdušnost Pokki se vztahuje i na rozhraní všech zprostředkovaných miniaplikací. Ovládacích prvků v nich najdete minimum, což je pro většinu uživatelů ideální k tomu, aby měli z nástroje užitek a přitom se nemuseli příliš zabývat jeho ovládáním. Prakticky se dají miniaplikace, které dosud v Pokki najdete, přirovnat k widgetům na Ploše, přičemž Pokki aplikace mají oproti widgetům tu výhodu, že jsou na hlavním panelu k dispozici na zavolání nehledě na stav otevřených oken.

Už z povahy samotné aplikace ovšem plynou nejméně dva zásadní problémy. Především je to fakt, že Pokki je distribuován jako prostředník a sám o sobě nic moc neumí (v původní verzi nabízel instalaci sedmi programů, mimo jiné např. Facebook a Twitter klient, GMail klient nebo RSS čtečku). I když nabídka pomalu začíná nabývat nějakých alespoň trochu použitelných rozměrů, současných třicet čtyři aplikací stále tvoří jen jakýsi příslib budoucího širšího výběru. S tím pak souvisí i prozatímní absence vyhledávání aplikací podle kritérií, možnosti vlastního filtrování, podrobnější popisy a vůbec jakákoliv možnost vlastního nastavení, která by zkušenějšímu uživateli pomohla využít potenciál zajímavého nápadu až na dřeň.

Vývojáři Pokki jsou si tohoto nedostatku vědomi a proto, patříte-li zrovna vy mezi uživatele hlásící se k programátorskému řemeslu, můžete využít nabízené odměny třiceti tisíc dolarů za vývoj nových aplikací. Na stránkách najdete návody (i video návody) a tutoriály, které vám pomohou integrovat vlastní dovednosti do Pokki frameworku.

Nám ostatním zatím nezbývá, než vyzkoušet tu hrstku aplikací, která je prozatím k dispozici, a sem tam zabrouzdat do sekce New v očekávání nových přírůstků.

Ohodnoťte tento článek!