Pokus proniknout na pole LTE modemů Nvidii nevyšel, svou divizi Icera zruší

0

Minulý měsíc jsme se dozvěděli, že AMD neúspěšně uzavřelo historii své poslední akvizice, mikroserverového průkopníka SeaMicro. Ale ukazuje, se, že nejen tato firma má problém odhadnout, které firmy se vyplatí koupit a jak s nimi poté naložit. Dnes totiž oznámila podobný neúspěch pro změnu Nvidia. Ta za podobné peníze koupila v roce 2011 firmu Icera. Tehdy to vypadalo jako dobrý obchod, neboť Nvidia tím měla v rukou vlastní telekomunikační modemy pro 2G/3G/4G sítě, které mohla nabídnout spolu se svými SoC Tegra výrobcům mobilů. Jenže úspěch s nimi nesklidila a podle aktuálního prohlášení s tímto byznysem skončí a modemy Icera zruší.

Iceru koupila Nvidia skoro přesně před čtyřmi roky za 367 milionů USD, čímž získala do portfolia komunikační modemy pro 2G/3G sítě i LTE. O dva roky později se její technologie dostala přímo na čipy Tegra, konkrétně do modelu Tegra 4i. Tehdy ale Nvidia narazila: ačkoliv procesor integrující zároveň i „rádio“ by měl být pro výrobce atraktivní, tato řada skončila prakticky kompletním neúspěchem. Po nezájmu o tento čip se Nvidia z oblasti telefonů v podstatě stáhla a dnes se zaměřuje jen na tablety, herní zařízení a na automobily. Ani samostatné modemy Icera za poslední roky nebyly příliš úspěšné – dominanci Qualcommu neohrozily a naopak byly překonány jinými nově příchozími, například MediaTekem.

Logo Icera

Nvidia uvádí, že současné modemy Icera, které jsou již v nabídce, jí budou stačit zhruba ještě rok, možná i více. Poté už pro pokrytí 4G konektivity ve svých platformách bude spoléhat na čipy dalších výrobců. Divize Icera ale bude v podstatě odstavena už během aktuálního účetního čtvrtletí, to znamená že aktivity skončí během dubna až července (Q2 FY2016). To se dotkne poměrně velkého množství zaměstnanců, v divizi modemů má podle Nvidie práci zhruba 500 lidí, zejména ve Francii a Velké Británii. Velká část tak pravděpodobně bude propuštěna.

Modem Icera i500 byl součástí Tegry 4i, k úspěchu ale nepomohl
Modem Icera i500 byl součástí Tegry 4i, k úspěchu ale nepomohl

Ačkoliv Nvidia hodlá provoz zavřít, technologie Icery by ještě teoreticky mohla přežít. Nvidia totiž uvádí, že je „připravena“ divizi Icera buď prodat jako celek, nebo zpeněžit její duševní vlastnictví či technologie. Vzhledem ke zvoleným slovům se ale asi zatím žádný potenciální nápadník neobjevil.

Modemy LTE nyní nabízí poměrně dost hráčů a část výrobců mobilních procesorů má své vlastní. Případný zájemce by musel modemy Icera prosadit proti konkurenci, která má silnější pozici i tradici, ovšem případ Nvidie naznačuje, že to moc dobře nešlo. Pravděpodobnější varianta tedy asi je, že divize úplně skončí a Nvidii se podaří prodat jen patenty. Nejspíš to také bude za cenu mnohem nižší, než firma v roce 2011 vynaložila.

 

Jaký bude mít uzavření divize Icera účetní dopad, případně jakou část hodnoty této akvizice firma odepíše, zatím nevíme. Firma by měla podrobnější údaje sdělit během konferenčního hovoru k finančním výsledkům za nedávno skončené čtvrtletí (leden–duben), který se uskuteční zítra. Nové informace pak případně přidáme.

Aktualizováno (8. 5. 2015):
Nvidia uvádí, že odstavení Icery přinese jednorázové náklady ve výši 100 až 125 milionů USD. Tyto peníze spolknou odstupné pro zaměstance a podobné výdaje. Finanční postih by ale mohl být nižší, pokud se podaří divizi nebo její části prodat.

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!
💉💉💉💉 Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost * * * Rusko, иди на хуй