Politici žádají Elona Muska, aby zaslal terminály Starlink do království Tonga postiženého výbuchem sopky

16
Starlink launch Falcon 9
Starlink launch Falcon 9
-
Zdroj: U.S. Air Force

Výbuch sopky Ha’apai poškodil minulý týden podmořský kabel a odřízl souostroví Tonga od internetu. Oprava má trvat týdny. Novozélandský politik nyní žádá Elona Muska, aby poskytnul ostrovům konektivitu prostřednictvím satelitního Starlinku.

Království Tonga je připojené podmořským optickým kabelem o délce asi 800 km k ostrovům Fidži, odtud vedou kabely do Austrálie i Severní Ameriky. Kabel byl položen v roce 2013 a financován Světovou bankou. Druhý kabel vedoucí k dalším menším ostrovům poškozen zřejmě nebyl.

Erupce sopky se odehrála zhruba 60 km od ostrova, vyvolala vlnu tsunami o výšce asi jeden metr a k poškození kabelu podle prvních zpráv došlo zhruba 40 km od pobřeží. Loď s potřebným vybavením k opravě kabelu se již připravuje k vyplutí (bude vyrážet z Papuy – Nové Guinei), ale dorazit na místo má nejdříve začátkem února. Oprava má trvat týdny.

Poškozený kabel Tonga
Poškozený kabel připojující ostrov Tonga

Novozélandský politik Shane Reti veřejně požádal Elona Muska o poskytnutí připojení k internetu pro ostrovy postižené erupcí vulkánu. Tonga je samostatné království, byť s Novým Zélandem jako blízkou velkou zemí úzce spolupracují.

Shane Reti žádá Elona Muska o poskytnurí konektivity pro království Tonga
Shane Reti žádá Elona Muska o poskytnurí konektivity pro království Tonga

Musk odpověděl „Could people from Tonga let us know if it is important for Spacex to send over Starlink terminals“, tedy jinými slovy by žádost o satelitní terminály zřejmě rád slyšel přímo od obyvatel Tongy. Bylo by prý těžké poskytnout konektivitu z důvodu stále ještě malého počtu satelitů. Musk dále sdělil, že v oblasti již operují jiné satelity.

Elon Musk: „This is a hard thing for us to do right now, as we don’t have enough satellites with laser links and there are already geo sats that serve the Tonga region. That is why I’m asking for clear confirmation.“

Je to pro nás v současné době obtížné, protože nemáme dostatek satelitů s laserovým spojením a v regionu Tonga již existují geosatelity. Proto žádám o jasné potvrzení.

Starlink zatím není přístupný pro všechny země. Obyvatelé Česka se dočkali minulý rok a Slováci letos. Království Tonga čítá asi 177 malých ostrovů, na kterých žije okolo sta tisíc obyvatel.

Politik Shane Reti si však Muskovu odpověď vyložil zřejmě jinak:

zdroj: Reuters, Elon Musk

Politici žádají Elona Muska, aby zaslal terminály Starlink do království Tonga postiženého výbuchem sopky
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.18%) 11 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. trasa tech satelitu je pevne dana a myslim, ze by to bylo za obrovskou cenu (jejich paliva), aby se presunuli na jinou cast zeme. nehlede k tomu, pokud tam jsou jine telekomunikacni satelity, tak at vyuzijou je. nevim proc s tim otravujou Muska. On neni spasitel sveta jen kdyz se to levicakum hodi

  • Trasa těch satelitů je samozřejmě pevně daná. Ale ty satelity lítají kolem Zeměkoule s dobou oběhu asi 1,5 hodiny. Mezitím se ta Zeměkoule pod nimi otáčí, takže nejde udělat, aby ty satelity pokrývaly jen některé části Zeměkoule a jiné ne. To „nepokrytí“ některých oblastí je způsobeno spíše tím, že tam nemají pozemní stanice, s kterými by ty satelity komunikovaly a dostávaly od nich data. Ty satelity sice umí komunikovat mezi sebou, ale když jsou nejbližší pozemní stanice na druhé straně Zeměkoule, tak je to zoufale neefektivní.

   • vážně si myslíš že satelitní komunikace se starlinkem komunikuje prostřednictvím pozemní nějaké antény, která sdružuje víc uživatelů do jednoho satelitního bloku viď že ne?
    prostě když o tom nic nevíš tak nemel kraviny. Starlink pokrývá celou zemi, takže i na severním pólu si můžeš prohlížet porno nebo cnews.cz. Co tady meleš za keci, že je nějaká družice za horizontem? Ten systém má tolik družic, že když jedna zapadne za obzor tak jich máš dalších deset k dispozici. Víš vůbec jak funguje GPS?

    • Chápu, že absolventa zvláštní školy se zdá satelit od Starlinku skoro totéž, jako satelit GPS, ale i žáček obyčejné základky ví, že GPS satelit nepotřebuje nic přijímat. Tedy funguje nonstop, pořád si jen vysílá svoji identifikaci a časové údaje. Zatímco když koncové zařízení Starlinku vyšle nejbližšímu satelitu od uživatele nějaká data, tak je ten satelit všechna musí předat dál.
     Kde vidíte, že bych psal něco o horizontu, je mi záhadou. Kde vidíte, že bych tvrdil, že nad sebou žádný satelit Starlinku nemáte, je mi záhadou taky.
     Takže realita Tonga je asi následující. Ano, nad touto oblastí, stejně jako nad kteroukoli jinou na Zemi, prolétávají satelity Starlink. A ano, se satelitem se terminál koncového uživatele může spojit (v technickém slova smyslu). Ale aby fungoval Internet, tak ten satelit musí ta data dopravit k nějaké pozemní stanici, přes kterou je ta satelitní síť připojena do Internetu. A ano, realizoval by to vzájemnou komunikací s dalšími družicemi. Jenže tady nastává to jádro pudla. Čím je ta nejbližší pozemní stanice dál, tím přes více družic ta komunikace musí jít. A tím víc celý systém zahlcuje. Proto se Starlink zprovozňuje postupně po jednotlivých zemích, jak se staví ty pozemní „přístupové body“.

     • Pochopil jste správně, samotný satelit starlink má jen relativně malý dosah, takže pozemní stanice musí být relativně blízko klientovi. Pokud nikde poblíž klienta není pozemní stanice, musí si to satelity předávat mezi sebou.
      Problém je, že satelitů starlink disponujících laserovými pojítky, které umožňují vámi zmíněné přeposílání je na obloze jenom pár, většina satelitů je starší verze, a ty tohle spojení navázat mezi sebou nedokážou.

      • Pokud vím, tak od doby zveřejnění článku došlo k posunu – Musk nabídl že termínály pošle. A pozemní stanice je na severním ostrově NZ

 2. Nadpis
  „Politici žádají Elona Muska, aby zaslal terminály Starlink do království Tonga postiženého výbuchem sopky“

  V článku je uveden jen jeden, Shane Reti . Kteří jsou ti další? Proč ty terminály nekoupí sám a na Tongo je nedopraví, má to kousek. Už je tam mohly být, možná dříve než Musk si zprávu přečet a odpověděl. Ale to by nebyl politický kapitál za cizí prachy. Nebo tam Starlink nemá pokrytí a chce po Muskovi, aby to zařídil? V žádosti není o terminálech zmínka.